Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Dobrá topinka potěší každého milovníka skvělého jídla (ilustrační foto).
Zdroj: Freepik, freepik

Když po Vánocích otáčíte každou korunu a kreativita v kuchyni začne být klíčová, přijdou na řadu levnější jídla, třeba i topinky. Snadný a chutný pokrm, který dává spoustu možností, jak ho dovést k dokonalosti. Můžete zvolit třeba jen česnek, ale také lze připravit skvělou masovou směs, jako to udělal známý food blogger Ostravsky Gastrošef.

Levně, rychle a efektně

Topinky jsou jídlem, které zná snad každá česká domácnost. Nejen proto, že smažené máme v oblibě, ale také proto, že se jde o levný a na přípravu velmi snadný pokrm. Základní surovinou je navíc starší chléb, tedy něco, co bychom našli téměř u každého doma. 

Místo toho, abyste ho vyhodili, je lepší mu dát poslední šanci a vyrobit z něj smaženou klasiku, která je i v dnešní době oblíbená třeba u studentů, kteří mají hluboko do kapsy a přitom nejsou žádnými velkými kuchaři.

Formy přípravy

Na přípravu dobré topinky skutečně není nutné být jakkoliv gastronomicky zkušený. Stačí jen pár dní starý chleba, tuk, nejčastěji olej, a něco navrch. Pak už si jen vybrat, jak moc mastnou topinku chceme a podle toho zvolit styl přípravy. Klasika, která dodá kůrce tu správnou křupavost, je smažení na pánvi s olejem. S tím to ovšem nepřehánějte, když chleba nasákne příliš tuku, už nepomůže ani umístění topinky na talíř s ubrouskem, který zvládne vstřebat jen část tuku. 

Pokud jste zastáncem lehčí kuchyně, osmažte chleba na pánvi bez tuku. Výsledek je o něco méně mastný, ale stále chutný. Ideální pro více porcí najednou je „upečení“ v troubě. Chleby jednoduše položte na plech, můžete je lehce potřít olejem a pečte na 200 °C, dokud nejsou křupavé.

Co na topinku? 

Jedna z nejlepších věcí na topinkách je jejich univerzálnost. Můžete je připravit naslano i nasladko, třeba s marmeládou nebo medem, podle toho, na co právě máte chuť nebo co zrovna zbylo doma. Když jste doma úplně bez zásob, tak po osmažení topinku jen potřete rozkrojeným stroužkem česneku a lehce osolte. Jednoduché, ale vynikající.

Hodně lidí si na topinku také dává sýr. Ať už tavený, nebo plátkový, někdo si ho strouhá. Pokud ještě zvolíte bramborový chléb a navrch kromě sýru dáte i kečup, může vám topinka chuťově připomínat populární langoše. Skvěle se hodí i vejce, ať už míchaná nebo připravená jako volské oko a lehce popepřená. 

Hospodský majstrštyk

Nejlepší je ovšem rozhodně masová směs. Není divu, že ještě donedávna byla takto servírovaná topinka hitem v mnoha hospodách a restauracích. Do směsi můžete použít třeba zbytky pečeného masa, nebo si na pánvi speciálně osmažit trochu mletého. Nesmí chybět ani cibule, paprika a v mnoha receptech najdete i kečup nebo rajský protlak.  

Známý influencer Heřman Gazda alias Ostravsky Gastrošef na svém instagramovém účtu prezentoval, jak dělá směs na topinky on. I když je nazval jako silvestrovské, není žádný důvod, proč si je neudělat kdykoliv během roku. Budou vám totiž zaručeně chutnat. 

Topinky s masovou směskou

Na přípravu chutné směsi na topinku budete potřebovat: 500 g mleté maso mix (vepřové a hovězí 50/50), 200 g drcená rajčata,  250 g Kunovjanky, 500 ml vývaru, 8 stroužků česneku, 3 cibule, strouhaný sýr, topinky, vepřové sádlo na smažení, sůl a pepř.

Jak na to?

  1. V hrnci nechte rozpálit sádlo a přidejte najemno nakrájenou cibuli. Tu osolte a opepřete. Když je cibule dozlatova, přidejte nahrubo nakrájený česnek.
  2. Restujte dalších pět minut a přidejte mleté maso. Pomocí šťouchalda na brambory maso rozmačkejte, aby se dobře spojilo s cibulí a česnekem. Restujte, dokud nebude maso „šedivé“, tedy hotové. 
  3. Poté přidejte konzervovaná rajčata a Kunovjanku. Vše promíchejte, posléze přidejte vývar a vařte do doby, než směs zhoustne.
  4. Mezitím si podle svého oblíbeného způsobu připravte topinky a potřete je česnekem. Přidejte masovou směs a posypte strouhaným sýrem.

Náš tip: Pokud nemáte rádi maso, můžete si podle našeho video receptu připravit zeleninovou směs na topinky.

Recepty k tomuto článku