Jitrnici máte v horkovzdušné fritéze osmaženou za pouhých sedm minut: Krásně křupne a uvnitř je dokonale propečená
10. 1. 2025 Vaření
Jitrnice. Pro někoho symbol českých zabijaček, pro jiného pochoutka, na kterou nedá dopustit. Ať už jsou vaším favoritem smažené, pečené nebo připravené moderně v horkovzdušné fritéze, jedno je jisté – jitrnice mají v naší gastronomii pevné místo. Jak je ovšem připravit s minimem tuku navíc, a přesto stejně chutně?
Jitrnice jako zabijačkový hit
Jitrnice mají své kořeny hluboko zakořeněné v české tradici, konkrétně ve venkovských zabijačkách. Ty byly po staletí nejen příležitostí k zpracování masa, ale také společenskou událostí, kde se scházely celé rodiny, přátelé a sousedé. Jitrnice jsou navíc symbolem maximálního využití surovin, a co víc, jejich chuť je neodolatelná, s dokonalou harmonií masa, koření a dalších ingrediencí.
Mohlo by vás zajímat
Z čeho jsou jitrnice
Základem každé jitrnice je směs vepřového masa, často z kolene či hlavy, trochy kůže, vnitřností (převážně jater), krup či starých rohlíků a pečlivě vybraného koření. Mezi nejtradičnější dochucovadla patří česnek, majoránka, pepř a sůl. Tato směs se poté plní do střívek, nejčastěji vepřových, která jsou pružná, pevná a při správné přípravě krásně drží tvar. Pro domácí výrobu je důležité mít čerstvé suroviny a šikovné ruce, ale nebojte, s trochou cviku to zvládne každý.
Tradiční i moderní příprava jitrnic
Pro přípravu jitrnic máte hned několik možností. Tradičně se smaží na pánvi, čímž získají krásnou křupavou kůrku a zároveň uvnitř zůstane očekávaná šťavnatost. Pokud chcete trochu méně tuku, můžete zvolit pečení v troubě. Stačí jitrnice podložit pečicím papírem a občas otočit, variantou je také pečení na zelí, při němž si zároveň připravíte i chutnou přílohu.
A pro milovníky moderní kuchyně je tu horkovzdušná fritéza, která jitrnicím dodá křupavost bez zbytečného oleje. Právě tuto metodu se redakce webu Toprecepty.cz rozhodla vyzkoušet a najít správný recept na netradiční „smažení“ bez tuku.
Horkovzduch se osvědčil
Na přípravu jitrnic v horkovzdušné fritéze nepotřebujete kromě tohoto přístroje a samotné suroviny vůbec nic. My bychom ovšem doporučovali silikonovou vložku nebo alespoň pečicí papír, který umístíte do koše horkovzdušky. Může se totiž stát, že i když splníte čas a teplotu přípravy, jitrnice vyteče a způsobí tak nepořádek. Navíc mnoho lidí si chce dopřát tuto zabijačkovou lahůdku opečenou vcelku.
Proto jitrnici vložte do silikonového „košíku“ a potřete ji lžičkou rostlinného oleje. Ta pomůže k lesklému vzhledu a křupavé kůrčičce. Horkovzdušnou fritézu rozehřejte na 170 stupňů, bude stačit na tři minuty. Poté dovnitř vložte jitrnici v silikonu a ohřívejte na 165 stupňů po dobu 7 minut.
Jakou zvolit přílohu
My jsme sáhli po klasickém nakládaném zelí, které se k mastnému pokrmu skvěle hodí. Tradiční volbou bývá vařený brambor nebo bramborová kaše, která svou jemností dokonale ladí s výraznou chutí jitrnic. Zvolit lze i čerstvý chléb, ten je ideální volbou, pokud chcete rychlou a jednoduchou přílohu. Milovníci moderní kuchyně mohou jitrnice doplnit třeba bramborovým salátem nebo pečenou zeleninou.
Náš tip: Podle našeho video receptu si můžete připravit také skvělý zabijačkový guláš.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Jak udělat z rajské omáčky polévku? Trochu ji naředit vhodným vývarem a pomocí bylinek podpořit její přirozenou chuť
Pavel Berky poradil, jak připravit jedinečnou bramborovou kaši: Jednoduchým trikem získáte skvělou chuť, říká
Pět levných večeří na všední den: Polévka couračka, kroupový šoulet nebo buřtguláš vyjdou do 30 Kč na jednu porci
Přečtěte si Zobrazit více
Kuřecí řízky z horkovzdušné fritézy chutnají perfektně: Křupavost zaručí vylepšený trojobal, křehkost jogurt
Těhotnej kuchař poradil, jak na skvělý bramborák: Stačí přidat jednu ingredienci a výsledek je perfektní
Bramborové placky pekáčky se dřív pekly na peci. Udělat se dají i na obyčejné pánvi na sporáku a nejlepší jsou nasladko