Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jitrnici během chvilky připravíte i v horkovdušné fritéze.
Zdroj: Toprecepty

Jitrnice. Pro někoho symbol českých zabijaček, pro jiného pochoutka, na kterou nedá dopustit. Ať už jsou vaším favoritem smažené, pečené nebo připravené moderně v horkovzdušné fritéze, jedno je jisté – jitrnice mají v naší gastronomii pevné místo. Jak je ovšem připravit s minimem tuku navíc, a přesto stejně chutně?

Jitrnice jako zabijačkový hit

Jitrnice mají své kořeny hluboko zakořeněné v české tradici, konkrétně ve venkovských zabijačkách. Ty byly po staletí nejen příležitostí k zpracování masa, ale také společenskou událostí, kde se scházely celé rodiny, přátelé a sousedé. Jitrnice jsou navíc symbolem maximálního využití surovin, a co víc, jejich chuť je neodolatelná, s dokonalou harmonií masa, koření a dalších ingrediencí.

Z čeho jsou jitrnice

Základem každé jitrnice je směs vepřového masa, často z kolene či hlavy, trochy kůže, vnitřností (převážně jater), krup či starých rohlíků a pečlivě vybraného koření. Mezi nejtradičnější dochucovadla patří česnek, majoránka, pepř a sůl. Tato směs se poté plní do střívek, nejčastěji vepřových, která jsou pružná, pevná a při správné přípravě krásně drží tvar. Pro domácí výrobu je důležité mít čerstvé suroviny a šikovné ruce, ale nebojte, s trochou cviku to zvládne každý.

Tradiční i moderní příprava jitrnic

Pro přípravu jitrnic máte hned několik možností. Tradičně se smaží na pánvi, čímž získají krásnou křupavou kůrku a zároveň uvnitř zůstane očekávaná šťavnatost. Pokud chcete trochu méně tuku, můžete zvolit pečení v troubě. Stačí jitrnice podložit pečicím papírem a občas otočit, variantou je také pečení na zelí, při němž si zároveň připravíte i chutnou přílohu.

A pro milovníky moderní kuchyně je tu horkovzdušná fritéza, která jitrnicím dodá křupavost bez zbytečného oleje. Právě tuto metodu se redakce webu Toprecepty.cz rozhodla vyzkoušet a najít správný recept na netradiční „smažení“ bez tuku. 

Horkovzduch se osvědčil

Na přípravu jitrnic v horkovzdušné fritéze nepotřebujete kromě tohoto přístroje a samotné suroviny vůbec nic. My bychom ovšem doporučovali silikonovou vložku nebo alespoň pečicí papír, který umístíte do koše horkovzdušky. Může se totiž stát, že i když splníte čas a teplotu přípravy, jitrnice vyteče a způsobí tak nepořádek. Navíc mnoho lidí si chce dopřát tuto zabijačkovou lahůdku opečenou vcelku.

Proto jitrnici vložte do silikonového „košíku“ a potřete ji lžičkou rostlinného oleje. Ta pomůže k lesklému vzhledu a křupavé kůrčičce. Horkovzdušnou fritézu rozehřejte na 170 stupňů, bude stačit na tři minuty. Poté dovnitř vložte jitrnici v silikonu a ohřívejte na 165 stupňů po dobu 7 minut.

Jakou zvolit přílohu

My jsme sáhli po klasickém nakládaném zelí, které se k mastnému pokrmu skvěle hodí. Tradiční volbou bývá vařený brambor nebo bramborová kaše, která svou jemností dokonale ladí s výraznou chutí jitrnic. Zvolit lze i čerstvý chléb, ten je ideální volbou, pokud chcete rychlou a jednoduchou přílohu. Milovníci moderní kuchyně mohou jitrnice doplnit třeba bramborovým salátem nebo pečenou zeleninou.

Náš tip: Podle našeho video receptu si můžete připravit také skvělý zabijačkový guláš.

Recepty k tomuto článku