Katův šleh neboli „kaťák“ nejvíc frčel v osmdesátkách: Recept na tuhle hospodskou baštu ale milujeme dodnes
9. 1. 2025 Vaření
Katův šleh býval za socialismu jedním z netypičtějších masových pokrmů českých hospod. Dělal se z toho, co zrovna bylo dostupné, typická však pro něj byla ostrá chuť, jíž tato směs masa a zeleniny vděčila za své jméno. Pokud na něj dnes již nikde nemůžete narazit, ale rádi byste jej znovu ochutnali, připravte si "kaťák" doma podle našeho receptu.
Katův šleh - specialita osmdesátek
Na nudličky nakrájené vepřové nebo kuřecí maso, dušené s cibulí, paprikou a dochucené okurkami, kečupem a ostřejším kořením, to je Katův šleh. V současnosti je sice vnímán jako pokrm nevalné pověsti, ale dříve to byl hit, který nejvíce frčel v osmdesátých a devadesátých letech.
Předobrazem tohoto retro jídla byl zřejmě vyhlášený pokrm z pražské vinárny U Golema, známý jako Golemův hněv. Ten se připravoval z hovězího masa, konkrétně svíčkové, cibule, česneku, kyselých okurek, červené papriky, nakládané kapie a feferonek.
Jeho autorem byl místní šéfkuchař Ivan Rebensteiger, který později odešel z Československa a recept si odnesl s sebou. Ve vinárně jej ale dělali dál, jen podle pozměněné receptury. A protože bylo jídlo populární, připravovalo se i v dalších restauracích pod různými názvy (třeba čertovo tajemství či pekelná směs) odkazujícími k pikantní chuti pokrmu.
Ze všech názvů se ale nejvíc uchytil katův šleh, který je znám dodnes a používá se obecně pro pokrmy tohoto typu.
Mohlo by vás zajímat
Maso se zeleninou z pánve
Katův šleh nebo jemu podobná jídla jsou vlastně jednoduchým mixem zeleniny a masa, připravovaným na pánvi a dochuceným kečupem, hořčicí, worcesterskou či sójovou omáčkou. Původní „kaťák“ se sice připravoval z hovězí svíčkové, posléze se začaly používat i jiné levnější druhy masa, třeba vepřové či kuřecí.
Na „kaťák“ nebyl na rozdíl od jiných jídel vařených podle normy stanoven žádný přesný recept. Do směsi se dávaly různé ingredience, což posléze vedlo k tomu, že se v mnoha podnicích toto jídlo začalo připravovat opravdu ze zbytků.
Často se do něj používalo maso předchozího dne nebo i dnů dřívějších. Sázelo se přitom na to, že pokud surovin nebyly úplně nejčerstvější, pikantní ingredience vše přebily. To vše zcela logicky vedlo ke zhoršení pověsti původně kvalitního jídla.
Jak na domácí „kaťák“
Pokud si ovšem uděláte katův šleh doma, nemusíte k němu přistupovat s obavami, navíc si do něj můžete dát cokoliv, co máte rádi nebo máte zrovna v ledničce. Kromě paprik to může být třeba pórek, žampiony, případně čerstvá rajčata místo kečupu.
Chcete-li si usnadnit práci, do „kaťáku" se výborně hodí sterilovaná zeleninová směs – třeba zeleninové lečo, které je výborným doplňkem kyselých okurek nebo třeba nakládaných kapií.
Jako příloha se ke katovu šlehu podávají nejčastěji bramboráčky, můžete je ale vyměnit i za hranolky, krokety, opečené brambory nebo rýži. A jak tedy „kaťák“ připravíte?
Budete potřebovat: 400 g vepřového nebo kuřecího masa (kýta, plec, prsa), 1 cibuli, 2-3 stroužky česneku, 1 papriku (červenou či žlutou), 2-3 nakládané okurky, 4 lžíce kečupu (nejlépe domácího nebo 2 lžíce rajčatového protlaku), 1 lžíci dijonské hořčice, 1 nakládanou feferonku, 1 lžíci kukuřičného škrobu, worcesterovou omáčku dle chuti, sůl, mletý černý pepř, 4 lžíce oleje, vývar (nebo vodu) dle potřeby.
- Maso nakrájejte na tenké nudličky a přesuňte do misky. Osolte, opepřete, přidejte 1 lžíci škrobu, zakápněte worcesterovou omáčkou a vše spolu dobře promíchejte. Nechte hodinku uležet v lednici.
- Cibuli a česnek oloupejte. Cibuli nakrájejte na klínky, česnek na plátky. Kyselé okurky nakrájejte na kousky, papriku na proužky a feferonku nasekejte. Vše spolu restujte na 2 lžících oleje asi 3-5 minut.
- Poté přidejte kečup nebo rajčatový protlak a hořčici. Promíchejte a zřeďte vývarem nebo vodou do požadované hustoty.
- Na jiné pánvi na 2 lžících oleje zprudka orestujte maso. Kuřecí maso asi 3-5 minut, vepřové asi 8-10 minut. Orestované maso přesuňte do pánve s omáčkou a společně prohřejte. Dochuťte solí nebo pepřem. Podávejte s bramboráčky, hranolky nebo s rýží.
Zdroje informací:
Grilovani-barbecue.com: Golemův hněv dle Ivana Rebensteigera z Prahy
Wikipedia.org: Katův šleh
Náš tip: Katův šleh se sterilovanou zeleninovou směsí můžete udělat zase podle našeho video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Retro vepřenky podle normy ČSN: Takové mívali kdysi v automatu Koruna a šťavnaté byly díky malému fíglu s ledovou vodou
Těhotnej kuchař poradil, jak na skvělý bramborák: Stačí přidat jednu ingredienci a výsledek je perfektní
Co by teď měla jíst princezna Kate? Vydatná jídla, hodně čerstvé zeleniny a oblíbený karamelový pudink nemusí omezovat
Přečtěte si Zobrazit více
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Granko, Vitakáva, Májka aneb Pamatujete si, na čem jsme si pochutnávali za socialismu?
Retro okénko: Kuřecí plátek se šunkou, broskví a sýrem může být delikatesa, stačí použít šťavnatější maso a čerstvé ovoce