Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Plusy a minusy dělené stravy aneb Hubnoucí hit devadesátek. Jaké výsledky mělo dělení jídla na „kytičky“ a zvířátka“?
Zdroj: Freepik freepik

Říkalo se jí dieta Lenky Kořínkové, i když známá herečka po návratu z emigrace pouze zpopularizovala na západě známou tzv. Hayovu dietu. Dělení na „kytičky“ a „zvířátka“ zkoušel tehdy snad každý, kdo chtěl nějaké to přebytečné kilo shodit.

Diety, které moc nefungují

Hubnutí je věčným tématem v zemích, kde jsou finančně dostupné potraviny. Kdo z nás by ale občas nechtěl zhubnout, a to téměř bezpracně? Nutriční specialisté a odborníci na celkovou změnu životního stylu většinou jen kroutili a kroutí hlavou nad dietami, které frčely a frčí.

Většinou šlo o konzumaci pouze jednoho druhu potravin, kdy došlo během pár dní k rychlému úbytku váhy. Po přechodu na normální stravu se kila zase vrátila na své místo. Populární byly například rýžová, ananasová nebo mléčná dieta, které v devadesátých letech vytlačila tzv. dělená strava.

Kdo je autorem dělené stravy?

Dělená strava nabízí možnost jíst téměř všechno, ovšem odděleně. Odtud zjednodušení na „kytičky“ a „zvířátka“. Než se na tento způsob stravování podíváme zblízka, měli bychom si představit jejího autora.

Dr. William Hay (1866–1940) byl americký lékař, který trpěl kardiovaskulárním onemocněním, ke kterému se přidalo i onemocnění ledvin. Protože žádný z jeho kolegů-internistů mu výrazně nepomohl, rozhodl se léčit sám. Začal radikální změnou stravovacích návyků a dospěl k přesvědčení, že důležité je v jednom pokrmu nekombinovat sacharidy a bílkoviny, protože každé z nich potřebují jiné podmínky na trávení.

Výsledkem bylo nejen výrazné zlepšení jeho zdravotního stavu, ale i poměrně velká ztráta hmotnosti. 

Co jsou „kytičky“ a „zvířátka“?

Jak zjednodušeně představit princip dělené stravy? Dr. Hay rozdělil potraviny do tří skupin:

  • sacharidové (kytičky) – např. obiloviny a výrobky z nich, tedy chléb a pečivo, brambory, banány, sladké ovoce a sušené ovoce, pivo
  • bílkovinové (zvířátka) – mj. tepelně upravené maso, tepelně upravené ryby a mořské plody, citrusy, angrešt a další kyselé ovoce, vejce. mléko a sýry do 45 % tuku v sušině
  • neutrální – např. tuky, syrové maso a ryby, sušené a zastudena vyuzené uzeniny, tučné sýry nad 45 % tuku v sušině, jogurty a tvarohy, zelenina, bylinky, houby

Zakázané potraviny: bílá mouka a výrobky z ní, cukr, arašídy, alkohol v kombinaci s živočišnou skupinou, nadbytek tuku (povoleno je pouze minimální množství rostlinných olejů a tuků), tučné uzeniny, instantní potraviny, polotovary, veškeré sladkosti včetně čokolády. 

Jak kombinovat potraviny?

Jeden den je povoleno jíst sacharidy, druhý den bílkoviny a  obě skupiny doplňovat neutrálními potravinami. Dny by se měly střídat, aby tělu nechyběly důležité živiny.

Během kytičkového dne je vhodné si dát k snídani celozrnný chléb s máslem, v poledne zeleninové rizoto, večer cizrnový salát s tofu a grilovanou zeleninou. 

Zvířátkový den můžeme začít míchanými vajíčky se zeleninou, k obědu si dát plátek kuřecího nebo krůtího masa s pečenou či dušenou zeleninou, večer pak zeleninový salát s kousky masa nebo tofu.

Výhody a nevýhody dělené stravy

Kromě postupného úbytku váhy patří mezi výhody především přemýšlení nad plánováním jídelníčku. Nechybí důležité živiny a pozitivní je přísun čerstvého ovoce a zeleniny. Vysoký obsah vlákniny zasytí a usnadní trávení. V neposlední řadě se téměř neobjevuje pocit hladu a chuti mlsat.

A co nevýhody? Řekněme si na rovinu, na smažený vepřový řízek v trojobalu s bramborovou kaší můžeme zapomenout. Dělená strava není dieta, ale životní způsob, hubnutí se může zdát pomalé. Stravovat se podle těchto principů vyžaduje čas a trpělivost.

A přestože neškodí, u některých lidí se při tomto způsobu stravování mohou objevit problémy s kolísáním hladiny cukru v krvi. Dieta je rovněž nevhodná pro osoby s chronickými a jinými zdravotními obtížemi (alergie, astma, cukrovka, vysoký tlak a další), nedoporučuje se ženám během těhotenství a při kojení, malým dětem, dospívajícím a seniorům.

Kritizovaná, přesto stále oblíbená

Hayovy teorie už více než sto let odborníci kritizují kvůli nedostatečnému vědeckému základu. Přesto dělená strava a její varianty jsou dodnes oblíbené mj. i mnohými celebritami. Její principy dodržují například herečky Helen Mirren nebo Catherine Zeta-Jones.

Tato dieta, která vlastně dietou není, není pro zdravé jedince riziková. A doporučení vyhnout se cukru, bílé mouce a výrobků z ní, alkoholu a polotovarům prospěje určitě všem. A v porovnání se jinými dietními trendy z poslední doby, je dieta Lenky Kořínkové ještě docela v pohodě. Když ji dokážete dodržovat měsíc, slibuje úbytek až 6 kg. 

Náš tip: Zásadám dělené stravy odpovídá například krůtí stehno na cibuli podle našeho video receptu, pokud jako přílohu zvolíte zeleninu.

Zdroje informací:

Summová, Ursula: Kuchařka nové dělené stravy, Ikar 2005

Summová, Ursula: Sestavte si pokrmy dělené stravy, Ikar 2009

vitalia.cz: Dělená strava

healthifyme.com: Dissociated Diet – Pros and Cons of the Unique Diet 

Témata

Recepty k tomuto článku