Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bavorský štrúdl: Křehký a vláčný moučník s dvěma speciálními ingrediencemi, které výrazně vylepší jeho chuť
Zdroj: Freepik, freepik

Klasický štrúdl zná každý. Moučník v podobě těsta srolovaného do „nohavice“ a naplněné šťavnatými jablky se připravuje z různých druhů těst, tak co takhle vyzkoušet ten bavorský? Uchvátí vás už svým na přípravu snadným těstem, nejlepší však na něm je, jak je úžasně vláčný a šťavnatý.

Oblíbený jablečný moučník

Jablečný štrúdl je jedním z moučníků neoddělitelně spjatých s podzimem, v mnoha rodinách se ovšem tradičně připravuje i na Vánoce. Vzhledem k dostupnosti jablek po celý rok jej ale můžete upéct vlastně v jakémkoliv ročním období. 

Předností štrúdlu neboli závinu je, že jde o neskutečně univerzální moučník. Nejvíc k němu patří jablka, ale dá se naplnit i jinými druhy ovoce, mákem, tvarohem a dokonce i slanými náplněmi.

Experimentovat se dá v jeho případě i s těsty. Nejčastěji se dělá z listového, naše prababičky jej pekly z taženého nebo kynutého těsta, moderní hospodyňky dávají přednost jednoduchým těstům třeba s jogurtem

Štrúdl rakouský i bavorský

U nás je vžitý hlavně pojem vídeňský štrúdl, neboť právě z rakouské metropole k nám zřejmě tento zavinutý moučník doputoval. V oblibě jej ovšem mají i v Bavorsku, hlavně v jeho hlavním městě Mnichově, často se mu také říká mnichovský štrúdl

Tento závin se tomu klasickému podobá, jen se připravuje z velmi jednoduchého těsta, na které vám stačí jen mouka, voda, vajíčko, olej a trochu soli. Existují však i recepty bez vajec. Těsto se musí vyválet úplně do tenka (jako v případě taženého závinu), po upečení pak krásně lístkuje a je úžasně křehké a křupavé. 

Dvě ingredience navíc

Ani náplň se nijak neliší, tvoří ji jablka ochucená skořicí, kterou lze vylepšit rozinkami namočenými do rumu nebo ořechy. Jen jablka se do bavorského štrúdlu nestrouhají, ale spíš krájejí na tenoučké plátky, takže víc vynikne jejich chuť. 

Nejvíc je však závin specifický dvěma ingrediencemi, které mu zajišťují ještě lahodnější chuť, a těmi jsou kysaná smetana a šlehačka. Kysanou smetanou se totiž potírá těsto, než se posype jablečnou náplní, nebo se přilévá do formy v průběhu pečení.

Ještě lepší varianta je, že se závin potře kysanou smetanou a pak se ještě v průběhu pečení přelije směsí mléka a smetany ke šlehání. Proto se nepeče na plechu, ale v zapékací formě nebo v pekáčku. Díky tomu je štrúdl krásně vláčný a šťavnatý a není nutné jej ani podávat s vanilkovou omáčkou nebo šlehačkou. 

Jak na šťavnatý bavorský štrúdl?

Máte-li tedy doma jablka a chtěli byste vyzkoušet trochu jiný lahodnější štrúdl, můžete se pustit právě do toho bavorského. Jak na to?

Budete potřebovat: 300 g hladké mouky, 1 vejce, 1 lžíci oleje, 1 špetku soli, přibližně 125 ml vlažné vody. Na náplň si připravte: 1,5 kg jablek, šťávu z jednoho citronu, asi 100 g cukru, ½ lžičky skořice, 200 g kysané smetany. Nakonec: 50 g rozpuštěného másla, 150 ml smetany a 150 ml mléka. 

  1. Ze všech ingrediencí uhněťte hladké a měkké těsto. Vytvarujte z něj kouli, potřete ji olejem a nechte 30 minut odpočívat na teplém místě. Mezitím oloupejte jablka, odstraňte jádřince a nakrájejte je na velmi jemné plátky. Smíchejte je s citronovou šťávou, cukrem a skořicí.
  2. Předehřejte troubu na 190 °C. Rozpusťte máslo a vymažte jím pekáč nebo zapékací misku o rozměrech cca 20 x 35 cm. Těsto rozdělte na 3 stejné díly a na pomoučené pracovní ploše je pomocí válečku rozválejte na velmi tenké obdélníkové pláty. 
  3. Každý položte na kuchyňskou utěrku, potřete rozpuštěným máslem a zakysanou smetanou v tenké vrstvě a pokryjte třetinou jablečné směsi (tekutinu z jablek si odložte stranou), přičemž na okrajích nechte 3 cm volné a nahoře asi 7 cm. Boční okraje přeložte. Pomocí kuchyňské utěrky srolujte. Pak záviny opatrně přeneste do pekáčku a položte švem směrem dolů. Každý potřete zbývajícím rozpuštěným máslem. 
  4. Pekáček vložte na prostřední příčku předehřáté trouby a pečte přibližně 20 minut, poté záviny zalijte odloženou šťávou z jablek a pečte dalších 10 minut. Po celkem asi 30 minutách nebo když závin začne získávat barvu, jej zalijte směsí mléka a smetany a pečte dalších 15 minut. Většina smetany a mléka se do závinu vstřebá. Pak vyjměte, nechte chvíli vychladnout a podávejte.

Náš tip: Náš klasický tažený závin si můžete upéct podle našeho video receptu.

 

Recepty k tomuto článku