Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pět nejlepších vložek do polévky: Vývar oživí celestýnské nudle, svítek nebo jemné sýrové knedlíčky
Zdroj: Toprecepty

Polévka je grunt, říká se. Měla by být součástí každého pořádného oběda, ale dokáže nasytit i samostatně. Hlavně, když ji vylepšíte navíc nějakou vložkou, která udělá polévku vydatnější. Pak i obyčejný vývar dokáže uspokojit i větší jedlíky.

Vložky udělají sytější každou polévku

Masové či zeleninové vývary jsou samy o sobě výživné, chcete-li si je ale vychutnat tak, aby vás ještě víc nesytily, je dobré do nich kromě nakrájeného masa nebo zeleniny přidat ještě něco navíc. Jejich tradiční součástí tak bývají i tzv. vložky do polévky.

Vložky do polévky se v ní nevaří, ale zvlášť se do ní vkládají, obvykle až na talíři. Tím se liší od tzv. zavářek, jež se v polévce přímo vaří. Ačkoli se vložky dávají hlavně do vývarů, mohou být i součástí zeleninových polévek nebo těch zahuštěných jíškou

Celestýnské a fritátové nudle

Dát si do vývaru palačinky se možná zdá zvláštní, právě palačinky jsou ale základem celestýnských nudlí. Ty jsou takovou vylepšenou verzí klasických nudlí a i obyčejnou polévku povýší na svátečnější pokrm.

Celestýnské nudle připravíte snadno tak, že předem osmaženou slanou palačinku nakrájíte na tenké proužky, široké cca půl centimetru a ty pak vložíte do talíře. Pokud byste udělali nudle tenčí (asi 2-3 mm) a ještě je trochu osmahli dokřupava, vzniknou tzv. fritátové nudle. Podobné nudle se s oblibou používají i v rakouské kuchyni, kde se jim říká Flädle

Náš tip: Celestýnské nudle jednoduše zvládnete podle našeho video receptu.  

Svítek – polozapomenutá vložka do vývaru

Svítek figuroval jako oblíbená vložka do polévky hlavně ve starých kuchařkách, dokonce již v té od M. D. Rettigové. Svítek se hodně podobá celestýnským nudlím. Připravuje se ale spíš z jakési omelety, a je tedy nadýchanější. To zajišťuje sníh z bílků, který se spojuje se žloutky a moukou či krupicí.

Svítek se opéká na pánvi nebo v troubě dozlatova a nakonec se svine do podoby roládky, která se nakrájí na plátky, nebo se jen nakrájí na proužky. Zatímco dnes se svítek připravuje občas právě jen jako vložka do polévky, v minulosti se podával i s omáčkami, třeba s koprovou, nebo se podával i nasladko

Náš tip: Svítek s pažitkou můžete připravit přímo podle receptu slavné kuchařky M. D. Rettigové.  

Chcete-li vyzkoušet nějakou méně tradiční vložku do polévky, zapátrejte v rakouské kuchyni. Kaspressknödel je místní tradiční polévkovou specialitou a jak již jeho název napovídá, jde o obdobu našich knedlíčků do polévky. Na rozdíl od nich se ale tento velký a trochu placatý knedlík nezaváří přímo do ní, ale nejprve se smaží na pánvi na másle, pak se vkládá do talíře a zalévá čirým vývarem.

V Kaspressknödelu také není žádné maso – jeho základem jsou housky nakrájené na kostičky. Nezbytnou ingrediencí však v něm je nějaký aromatický sýr (např. pivní či horský), který se po zalití vývarem krásně rozpustí. Pro chuť a barvu nesmí chybět ani bylinky (většinou petrželka). 

Náš tip: Kaspressknödel zkuste podle originálního rakouského receptu z našeho staršího článku

Vaječná sedlina

Podobně jako svítek se za starých časů dávala do polévek i vaječná sedlina. Tato vařená vaječná hmota se používala jako vložka převážně do vývarů, upadla však do zapomnění možná ještě víc než svítek. Její příprava je sice trochu složitější, ale stojí za to ji vyzkoušet.

V tomto případě se vajíčka nejprve rozšlehají s mlékem či bujonem, vše se zahustí trochou mouky, a nakonec se směs ochutí muškátovým oříškem a bylinkami. Lze přidat i nakrájenou šunku či strouhaný sýr. Vše se pak přelije do tukem vymazaného hrnečku a vaří v hrnci pod poklicí v páře asi půl hodiny. Hotová sedlina se nakrájí, dá na talířek a zalije vývarem

Náš tip: Při přípravě sedliny na 2 vajíčka a 1 žloutek potřebujete asi 60 ml mléka, 5 g mouky a sůl. 

Smažené bublinky z nudlového těsta

Do polévek se nejčastěji přidávají nudle – ty se ale nepovažují za vložky, ale za zavářku, neboť se často vaří přímo v polévce. Z nudlového těsta je ale možné si udělat vynikající smažené kuličky, které příjemně zpestří různé druhy polévek. Recept pochází ze slavné kuchařské knihy M. Janků-Sandtnerové, která kuličky označuje jako bublinky. A jak je tedy uděláte? 

Budete potřebovat: 1 vejce, 10 dkg mouky, 20 dkg tuku. 

Postup: Z ingrediencí si vypracujte těsto a rozválejte je na plát. Polovinu tenké, nesušené nudlové placky potřete bílkem, přiklopte druhou polovinou, dobře přitiskněte a malým vykrajovátkem (třeba malým náprstkem) vykrajujte kuličky (bublinky). Ty pak na másle nebo na sádle smažte dorůžova. 

Náš tip: Těsto na polévkové nudle si můžete udělat podle našeho video receptu


 

Recepty k tomuto článku