Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Ciorbă de burtă je název pro netradiční dršťkovou polévku, typickou pro rumunskou kuchyni. Pokud jste na VOYO sledovali minulý týden pořad Výměna manželek, pak víte, že právě touto polévkou pohostil ve svém domě Ten totiž televizní diváky přenese až na jih Rumunska, kam se vydá Anastázie, aby se vyměnila s Janou ze severní Moravy. A seznámí se tu nejen se zdejším způsobem života, ale i místní gastronomií.   

Z Česka do Rumunska 

Žádné hádky, dramata ani pláč. Poslední díl Výměny manželek, odvysílaný zatím pouze na VOYO, ukázal, že reality show může bavit i bez skandálních situací. Do výměny se tentokrát přihlásila Anastázie, narozená původně na Ukrajině, ale od osmi let žijící v Česku, a Jana, která je sice Češka jak poleno, ale pro změnu žije se svým manželem v Rumunsku. 

Část výměny se tak odehrávala na nefalšovaném rumunském venkově, ve vesnici Stoicănești, kde společně Češka Jana a Rumun Marian obhospodařují kozí farmu, která čítá 130 koz, 7 býků, 20 ovcí, 10 prasat, nějakou drůbež, psy a kočky. Život na rumunském venkově je drsný, ale Anastázia se ničeho nezalekla a zapojila se do všeho, jak se dalo.

A mimo jiné ochutnala i tradiční rumunskou dršťkovou polévku Ciorbă de burtă. Ta vypadá i chutná jinak než ta, kterou známe z Česka. Je světlá, dává se do ní zakysaná smetana a Anastázii moc chutnala. „Je to fakt dobrý," říkala Marianovi.

Rumunská dršťková polévka  

Polévka s rumunským názvem ciorbă de burtă je považována za rumunský národní pokrm. Dršťky bývaly dříve, stejně jako jiné vnitřnosti, mezi obyčejnými lidmi oblíbenou surovinou, protože byly snadno dostupné a levné.

Svou popularitu si ale udržely dodnes a důkazem je i oblíbenost jak klasické české dršťkové polévky, tak té rumunské. Polévka ciorbă de burtă ale bývá poměrně řídká, kromě drštěk je v ní důležitou ingrediencí zakysaná smetana, která jí dodává lehce nakyslou chuť

Kromě toho se dochucuje česnekem, konkrétně česnekovou omáčkou mujdei z oleje, vody, soli a česneku. Navíc se do ní přidává často ještě kořenová zelenina – nejčastěji mrkev, ale i petržel, celer či pastinák. Milovníci pikantního si ji mohou vylepšit chilli papričkami

Dršťky raději předvařené

V Rumunsku polévku obvykle připravují ze skopových drštěk. U nás ji ale můžete uvařit z drštěk hovězích, které jsou snadno dostupné a prodávají se běžně v obchodech už nakrájené a předvařené. Takové se rozhodně vyplatí koupit, neboť se aspoň vyhnete zdlouhavému propírání a čištění drštěk.

Ostatně, jak uvidíte ve Výměně manželek, předvařené a nakrájené dršťky používal při vaření v Rumunsku i manžel Jany, Marian.  

Originální rumunský recept na ciorbă de burtă

Rumunská dršťkovka je sice úplně jiná než ta naše, pokud ale máte dršťky v oblibě, určitě ji vyzkoušejte. Možná vás svou jemnou a sametovou chutí osloví ještě víc. Receptů na polévku je více a každá rodina si jej trochu přizpůsobuje, toto je jeden z nich: 

Budete potřebovat: 3 cibule, 3 mrkve, 1 česnek, 1 celer, 2 petržele, 2 kg předvařených drštěk, 1 kg hovězích kostí, 4 vejce, sůl a pepř podle chuti, 500 g zakysané smetany, 2 bobkové listy a ocet dle chuti. 

  1. Hovězí kosti zalijte v dostatečně velkém hrnci 4,5 litru vody a vařte přibližně hodinu.
  2. Mezitím omyjte a oloupejte zeleninu, nakrájejte ji na čtvrtky a přidejte do polévky, aby se vařila spolu s kostmi. Když se zelenina začne vařit, přidejte na proužky nakrájené předvařené dršťky. Pak přidejte několik bobkových listů a zrnek pepře a vařte ještě asi hodinu, dokud nejsou dršťky důkladně uvařené a měkké. Vypněte sporák a vyjměte z polévky hovězí kosti, dršťky a uvařenou zeleninu.
  3. Vývar přeceďte přes síto, aby byl dokonale čirý. Část uvařené zeleniny nakrájejte na menší kousky, dršťky případně rovněž nakrájejte nadrobno. Pak vše vraťte do vývaru. Pokud bylo na kostech maso, můžete je rovněž obrat a vrátit do vývaru. 
  4. Zbylou uvařenou zeleninu rozmixujte a přidejte do polévky. Polévku pak opět přiveďte k varu. Oloupejte a prolisujte česnek a přidejte jej do polévky. 
  5. Vejce rozklepněte a prošlehejte se smetanou. Přilijte k nim trochu horkého vývaru za stálého míchání, aby se smetana nesrazila. Pak vše vlijte zpět do hrnce s dršťkovou polévkou a opět promíchejte. Případně podle chuti ještě přidejte ocet a podávejte nejlépe s čerstvým bílým chlebem. 

Něco navíc: Na celý díl Výměny manželek se můžete už teď podívat na VOYO, na Nově bude vysílán v únoru. Jak to v obou rodinách vypadá, na to se mrkněte v naší galerii: 

Fotogalerie - Rumunská dršťková polévka z Výměny manželek voní česnekem a zjemněná je smetanou a žloutky

Ukázat 12 fotografií

Náš tip: Klasickou dršťkovou polévku uvaříte podle našeho video receptu. 

Recepty k tomuto článku