Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Klasická socialistická smaženka jako ze starých bufetů: Chleby obložené vaječnými řízky si můžete připravit podle ČSN
Zdroj: Toprecepty

Smaženka byla v minulosti snad nejoblíbenějším rychlým občerstvením. Byla hvězdou tehdejších „bufáčů“, „nádražek“ a mléčných barů a jedla se na snídani, oběd i večeři. A snad žádný jiný pokrm nevyvolává takové emoce ohledně toho, co lze za smaženku považovat. My vám přinášíme recept na tu asi nejtradičnější. 

Smaženka - dokonalá retro svačinka

I když si smaženky spousta lidí spojuje s dětstvím či mládím, prodávají se dodnes a mnozí na tuto retro delikatesu nedají dopustit. Jde o vynikající způsob jak obyčejný chléb (který nemusí být ani úplně čerstvý) povýšit na výborný sytý pokrm.

Většina lidí si pod názvem smaženka představí plátek chleba potřený hořčicí, obložený vaječnou omeletou a ozdobený proužkem kapie, kyselou okurkou a nakrájenou cibulkou.

Smaženka nebo chleba ve vajíčku?

Můžete ale narazit i na jiné názory. Hlavně na Moravě se název smaženka používá pro chleby obalené a následně osmažené ve vajíčku. Ty se pak podávají naslano ozdobené třeba kečupem s kyselou okurkou, mohou být však i sladké, s rozinkami a tvarohem.

Zatímco na ty slané upotřebíte starý chléb, na ty sladké zase veku, staré housky či rohlíky nebo toastový chléb. Jde vlastně o variaci na francouzskou specialitu ze zbytků známou jako francouzský toast

Pravá socialistická smaženka

Někteří si dokonce možná vybaví ještě úplně jinou smaženku, a to v podobě malých sýrových karbanátků. Ty se připravovaly z vajec, strouhaného sýra eidam, česneku, soli a kmínu, podávaly se ovšem na vece potřené hořčicí, a navíc posypané nasekanou cibulí. Recept na tuto sýrovou smaženku byl uveden v publikaci Normy mléčných nápojů a jídel z šedesátých let.

Podle norem, které striktně stanovovaly množství ingrediencí, se připravovala i ta první zmiňovaná smaženka, jež je v současnosti známější. Jen se jí tehdy neříkalo smaženka, ale vaječné řízky zdobené.

Vaječné řízky zdobené

Bez ohledu na to, zda budete trvat na původní terminologii, nebo pro vás omelety na chlebu stále zůstanou smaženkou, můžete si retro svačinku připravit snadno doma jako kdysi. Je to navíc velmi jednoduché. Na tuto „smaženku“ potřebujete jen vajíčka, která prošleháte se strouhankou tak, aby vám vzniklo řidší těstíčko, které se pak osmaží na pánvi jako omeleta.

Hotové vaječné řízečky se podávají na normálním krajíci chleba, pokud ale není úplně nejčerstvější, můžete jej opéct nasucho na pánvi nebo v toustovači i osmažit na oleji. Nezbytnou ingrediencí je hořčice, kterou se chleba potře. Podle tradičního receptu se používá plnotučná, pro pikantnější chuť lze ale použít třeba i dijonskou.

Nakonec nesmějí chybět na ozdobu sterilované kapie, na plátky nakrájené kyselé okurky a kolečka cibule. Někteří navíc přidávají i čerstvé rajče nebo snítku petrželky pro oživení. A jak tedy smaženku nebo spíš vaječný řízek podle normy připravíte? 

Budete potřebovat: 4 vejce, 10 g strouhanky (strouhané housky), 2 g soli, 20 g hořčice, 26 g cibule, 36 g kyselých okurek, 18 g papriky kapie, stolní olej na smažení, 4 krajíce chleba (jeden o váze cca 50 g).

  1. Talířek posypejte čtvrtinou strouhanky, na ni rozklepněte vajíčko, osolte je a promíchejte vidličkou. Vše pak opatrně setřete stěrkou na pánev s rozpáleným olejem a smažte po obou stranách dozlatova. Tak osmažte postupně všechny tři vaječné řízky. Směs vlévejte na pánev opatrně, aby byl tvar řízku hladký, ne roztřepaný.
  2. Chleby potřete vrstvou hořčice a každý pak obložte připravenou omeletou. Ozdobte nakrájenou cibulí, vějířkem okurky a kouskem kapie. Podávejte nejlépe horké. Už tehdejší norma pravila, že smaženka by se neměla dělat do zásoby, nicméně často se tak děje. Nad tu domácí tak proto není. 

Náš tip: Původní sýrové smaženky si můžete udělat podle našeho video receptu


Zdroje informací: 
Haužvička, A.: Normy mléčných nápojů a jídel

Recepty k tomuto článku