Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kroupy à la halušky: Špaldové kroupy neboli kernotto chutnají skvěle s kysaným zelím a slaninou
Zdroj: se souhlasem Probio

V lednu se spousta lidí snaží jíst trochu zdravěji, ať už kvůli předsevzetím zhubnout nebo zkrátka jen tak pro odlehčení. Chcete-li obohatit jídelníček o nové potraviny, zkuste třeba špaldové kroupy. Můžete je použít jako zdravější alternativu halušek a smíchat je se zelím. Hodí se ovšem i do mnoha dalších pokrmů a hlavně... jejich příprava je rychlá a snadná.

Kroupy ve staročeské kuchyni

Kroupy bývaly hlavně za starých časů oblíbenou surovinou v jídelníčku našich předků. Tato obalů zbavená zrna obilovin se dávala jako zavářka do polévek, kroupy se přidávaly do nastavované kaše i houbového kuby, byly součástí staročeského pokrmu zvaného hunc a neobejde se bez nich ani žádná zabijačka, neboť patří do jelit i polévky prdelačky.

V české kuchyni se vždy používaly hlavně ječné kroupy, kroupy však mohou být i např. z ovsa, pšenice č pohanky

Oblíbená špalda

V poslední době se můžete hlavně v obchodech zdravé výživy setkat i s kroupami špaldovými. Špalda je prastará odrůda pšenice, která je, oproti běžné šlechtěné pšenici, plná vitaminů, minerálů, bílkovin a vlákniny a vyniká specifickou, lehce oříškovou chutí.

Dnes je již běžně v obchodech k dostání špaldová mouka, určitě ale stojí za to vyzkoušet i špaldové kroupy, které vypadají podobně a prodávají se pod názvem kernotto

Co je to kernotto?

Špaldové kroupy se vyrábějí loupáním a šetrným broušením pšenice špaldy. Stejně jako špaldová mouka vynikají svou výživovou hodnotou. Mají nesčetně možností využití – kromě toho, že se hodí jako klasická příloha třeba místo rýže, je možné z nich udělat vynikající rizoto, slouží k zahuštění polévek a karbanátků a přidávají se do různých zapékaných pokrmů a směsí z masa a zeleniny.

Jejich předností je kratší doba přípravy oproti ječným kroupám a vynikající chuť. 

Kroupy je lepší fermentovat

Chcete-li ještě vylepšit stravitelnost špaldových krup a získat z nich i víc živin, je dobré je před tepelnou úpravou nafermentovat. Není to nic složitého, stačí jen předem propláchnuté kroupy zalít trojnásobným množstvím vody, přidat lžičku soli a případně ještě lžičku jablečného octa.

Po 12 hodinách už jen vodu slijete a dáte novou. Kroupy se ideálně fermentují celkem 24 hodin, pak vodu slijte a kroupy uvařte podle návodu na obalu. Namočením se navíc zkrátí i doba varu kernotta, a to téměř o polovinu.

Jak na kroupy à la halušky?

Pokud se nechcete vzdávat tradičních pokrmů, které máte v oblibě, do některých se dají využít právě i kroupy. Jednoduše tak vytvoříte třeba o něco zdravější a chuťově taky zajímavou verzi slovenské specialityhalušek se zelím a slaninou. Halušky v ní totiž můžete vyměnit za vařené kroupy, a ještě si výrazně usnadníte a urychlíte přípravu. Jak na to? 

Budete potřebovat: 200 g špaldových krup (kernotto) Bio Probio, olej slunečnicový na pečení a smažení, 1 cibuli, 200 g anglické slaniny, 200 g kysaného zelí, 1 lžíci třtinového  cukru, 0,5 lžičky mletého kmínu, sůl.

  1. Nafermentované kroupy uvařte doměkka dle návodu na obalu. Sceďte a nechte okapat.
  2. V pánvi rozehřejte asi 2 lžíce oleje. Cibuli oloupejte, nakrájejte nadrobno a osmahněte dozlatova. Slaninu nakrájejte na kostičky a přidejte k cibuli. Míchejte, dokud nezačne chytat barvu. Zasypejte cukrem a promíchejte. 
  3. Přidejte okapané zelí, kmín a asi dvě minuty opékejte. Nakonec vše promíchejte s kroupami, lehce osolte, opět promíchejte a můžete podávat. Případně můžete ještě dochutit čerstvě drceným pepřem.

Náš tip: Špaldové kroupy můžete použít i podle našeho video receptu.

Zdroje informací: 
Probio.cz: Kroupy ala halušky se zelím
Jimejinak.cz: Špaldové kernotto


 

Recepty k tomuto článku