Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Domácí langoše lze připravovat i v horkovzdušné fritéze, chutnají báječně.
Zdroj: Toprecepty

Langoše patří mezi nejoblíbenější pochoutky nejen na trzích či festivalech, ale staly se i hitem domácích kuchyní. Jejich příprava je totiž jednoduchá a navíc i levná, což jsou velmi důležité aspekty pro mnoho lidí. Když si ještě ke všemu připravíte langoše v horkovzdušné fritéze, nemusí být ani tak tučné.

V Maďarsku kečup nečekejte

Ačkoliv si langoše mnoho lidí spojuje s českou kuchyní, jejich původ sahá do Maďarska, kde slovo „lángos“ odkazuje na plamen nebo oheň. Tradičně se totiž tato pochoutka připravovala v peci na otevřeném ohni, což dodávalo jejich charakteristickou chuť. Postupem času se recept rozšířil do dalších zemí, což znamenalo, že se objevila celá řada variací klasického langoše.

Můžete je tak podávat na sladko i na slano. Mezi nejoblíbenější kombinace patří u našinců především česnek, strouhaný sýr a kečup, což je spojení, které byste v Maďarsku hledali jen velmi složitě. Jestli nechcete opakovat stále dokola stejné ingredience, můžete sáhnout po zakysané smetaně, tatarské omáčce nebo třeba po uzeném lososu a čerstvých bylinkách. Na sladko jsou langoše výtečné s cukrem, skořicí, domácí marmeládou nebo nutellou.

Jak na těsto

Příprava langošů není složitá. Tradiční recept počítá s kynutým těstem, rozděleným na menší bochánky, které se následně roztáhnou do tenkých placek. Pokud se vám však nechce čekat na vykynutí těsta nebo s ním máte špatnou zkušenost, můžete sáhnout po variantě s jogurtem, která je rychlejší a méně náročná na čas.

Jogurtové těsto je jemnější a lehčí, což oceníte především tehdy, pokud chcete připravit langoše zdravější. Existují ale i další alternativy, například těsto s bramborami, které dodá plackám specifickou chuť a strukturu nebo lze přidat do těsta například nastrouhaná cuketa.

Výhody horkovzduchu

Co se týče samotné přípravy, klasika je samozřejmě smažení na pánvi. Pokud se ovšem chcete vyhnout smažení, skvělou volbou je trouba či horkovzdušná fritéza. Ta má hned několik výhod

Primárně není potřeba tolik oleje jako při smažení na pánvi, někdy dokonce stačí jen lehce potřít těsto nebo použít olej ve spreji. To znamená, že langoše budou méně mastné.

Dalším plusem je jednoduchost a čistota. Při smažení na pánvi často olej prská všude kolem, což nepotěší nikoho. S horkovzdušnou fritézou na tuto nepříjemnost můžete zapomenout. Navíc je příprava v horkovzdušné fritéze téměř bezstarostná. Nemusíte hlídat teplotu oleje ani neustále stát u plotny a langoše otáčet. Stačí je vložit do fritézy, nastavit čas a teplotu a pak jen počkat, až se dokonale propečou.

Jak to udělat naprosto jednoduše, navíc zdravě, protože použijete jogurtové těsto, ukázala na svém instagramovém profilu uživatelka bakingwithkate_, která dokázala, že takové langoše zvládne skutečně každý.

Langoše z jogurtového těsta

Na přípravu oblíbené pochoutky v horkovzdušné fritéze budete potřebovat: 500 g hladké mouky, 1 lžičku soli, 100 g bílého jogurtu, 300-350 ml vlažného mléka, 1 sáček sušeného droždí nebo polovinu klasického (21 g), lžičku mouky a špetku cukru do kvásku a olej ve spreji na smažení.

Jak na to?

  1. Smíchejte vlažné mléko, sušené droždí, špetku cukru a lžičku hladké mouky. Vymíchejte a nechte zakryté krátce vykynout. 
  2. Do mísy dejte mouku, sůl a jogurt. Přilijte kvásek, zamíchejte a nechte kynout na teplém místě, přikryté navlhčenou utěrkou nebo potravinářkou fólií 45 minut. Případně můžete i bez zadělávání kvásku smíchat vše najednou a nechat vykynout. 
  3. Poté těsto rozdělte na 6-8 stejně velkých dílů a z každého prsty vytvarujte tenké placky.
  4. Placky z obou stran zastříkněte olejem ve spreji a vložte na pečící papír do horkovzdušné fritézy. 
  5. Pečte na 200 stupňů zhruba 4 minuty z každé strany.
  6. Na hotové langoše přidejte svou oblíbenou kombinaci ingrediencí a podávejte.

Náš tip: Podle našeho video receptu si můžete připravit i vynikající nekynuté langoše.

Recepty k tomuto článku