Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Fidel Castro snídal křepelčí vejce a tak miloval mléko, že nechal pro své potřeby vyšlechtit krávu s nadprůměrnou dojivostí
Zdroj: Wikimedia Commons, Marcelo Montecino from Santiago, Chile, CC BY-SA 2.0

Svérázný revolucionář buržoazního původu se neúspěšně pokusil vyrovnat s chudobou Kubánců a zemi přivedl k hospodářskému krachu. A zatímco obyčejní lidé čekali ve frontách na potraviny, Fidel Castro si užíval života plnými doušky.

Revolucionář z bohaté rodiny

Fidel Castro (13. srpna 1926–25. listopadu 2016) se narodil jako syn bohatého majitele plantáží a služky jeho ženy. Když Fidelovi bylo 15 let, otec se konečně rozvedl a vzal si jeho matku, s níž už měl několik dalších dětí, a o dva roky později teprve formálně uznal Fidela jako svého syna.

Budoucí revolucionář se vzdělával v soukromých internátních školách a vystudoval  práva na univerzitě v Havaně. Pak se vrhl do politiky a jako člen partyzánské skupiny se v polovině 50. let podílel se na svržení diktátora Batisty. To Fidelovi vyneslo premiérské křeslo v roce 1959 a postupně upevňoval pozici nejmocnějšího muže Kuby.

Teprve několik let po revoluci dodatečně prohlásil, že byla „socialistická“, a postavil se do čela komunistické strany a navázal přátelské vztahy se Sovětským svazem a jeho satelity.

Vývoz revoluce se prodražil

Velká finanční, materiální i vojenská pomoc prosovětsky orientovaným silám v zemím třetího světa, například v Jemenu, Etiopii a či Angole, zatížila už tak slabou kubánskou ekonomiku

Běžní obyvatelé tak měli problém s nedostatkem potravin, Fidel si ale dopřával různé lahůdky. Podle jeho osobního kuchaře Erasma si „el comandante“ rád pochutnával na želví polévce. Přestože kritizoval všechno západní, nechával si dovážet ze západní Evropy sýry, olivy, kvalitní víno i whisky.

Platil si ochutnávače

Fidel Castro byl terčem mnoha pokusů o atentát. Známý je jeho výrok, že „...pokud by vyhýbání se pokusům o atentát bylo olympijským sportem, získal bych několik zlatých medailí“. Nepřekvapí tedy, že kubánský diktátor si platil ochutnávače jídla.

Šlo o práci psychicky velmi náročnou profesi. Flores, jeden z mnoha ochutnávačů, skončil po odchodu do důchodu s posttraumatickou stresovou poruchou a žil v zchátralém domě plném švábů.

Křepelčí vejce a pečené selátko

To Erasmo, který v Castrových službách vydržel tři desítky let, provozuje v Havaně restauraci vyzdobenou fotkami Fidela a jeho přátel. A právě Erasmo je zdrojem informací o jídelních zvyklostech Fidela Castra.

Erasmo vždycky zdůrazňoval, že „el comandante“ jedl to, co všichni Kubánci, ale to bude daleko od pravdy. Prázdné regály obchodů ani přídělový systém se vedoucích představitelů Kuby včetně Fidela nijak nedotýkal. Každé ráno posnídal křepelčí vejce a miloval okázalé večeře, kdy většinou nechyběla tradiční pečínka ze selátka (lechon asado).

Mléko musí být

Nepochybně zajímavým kulinárním výstřelkem byla Fidelova posedlost mlékem a mléčnými výrobky. Oblíbil si například mléčný koktejl v hotelu Havana Libre. Do něj se CIA dokonce neúspěšně pokusila vhodit pilulku jedovatého botulotoxinu.

Kolumbijský spisovatel Gabriel Garcia Márquéz byl překvapen, když Fidel zakončil vydatný oběd 18 kopečky zmrzliny.

Nepřekvapí tedy, že Fidel Castro bral rozšíření kubánského chovu skotu a podporu mlékárenského průmyslu jako vládní prioritu.

Fidelova kráva mléko dává

Nejbizarnějším jeho nápadem bylo naklonování „superkrávy“ zkřížením původního kubánského skotu cebu s holštýnskými krávami.

Výsledkem genetického experimentu byla kráva „Ubre Blanca“ (v překladu bílé vemeno), která má zápis v Guinessově knize rekordů, když v roce 1982 prý vyprodukovala 110 litrů mléka za den (čtyřikrát více než běžná kráva).

Tato kráva se měla lépe než spousta Kubánců, protože mj. dostávala spoustu čerstvého ovoce a žila v klimatizované stáji, kde z reproduktorů hrála klasická hudba. 

Výjimečný život Ubre Blancy skončil roce 1985, kdy úplně přestala dojit. Castro jí nechal postavit mramorovou sochu a její pozdější úmrtí bylo oznámeno v celostátních novinách Granma s celostránkovým nekrologem.

Fidel Castro ze zdravotních důvodů odstoupil z funkcí v roce 2008. Zemřel 25. listopadu 2016. Devadesátiletý diktátor po sobě zanechal minimálně devět dětí, které zplodil se dvěma manželkami a několika milenkami.

Zdroje informací: 

abc.net.au: Cooking for dictators — chilling stories from the chefs of Fidel Castro and Saddam Hussein

biography.com: Fidel Castro

lovefood.com: Fidel Castro

Recepty k tomuto článku