Pozor na záměnu mletého a mělněného masa: Mají jinou chuť, složení a mnohdy i kvalitu. Navíc se nehodí na stejné vaření
23. 1. 2025 Ostatní
Mleté maso je oblíbenou surovinou pro přípravu mnoha druhů chutných jídel. Občas se ovšem můžeme dostat do situace, kdy se v obchodě rozhodujeme mezi tímto a mělněným druhem masa a mnohdy ani netušíme, v čem a zda je mezi nimi rozdíl. Přitom záměna nás může velmi nemile překvapit.
Rozdíl je značný
Přestože se někomu může zdát, že je jedno, zda si koupí mleté či mělněné maso, rozhodně tomu tak není. Mleté maso se zpracovává na mlýnku, kde se rozemele nadrobno. Během tohoto procesu může být maso doplněno pouze minimálním množstvím soli, aby si zachovalo svou přirozenou chuť a strukturu.
Jak uvádí server Bezpečnost potravin, v legislativě je „mleté maso“ definováno jako vykostěné maso, které bylo rozmělněno a obsahuje méně než 1 % soli.
Oproti tomu mělněné maso je technicky zpracované jiným způsobem. Namísto mletí na mlýnku prochází vícestupňovým procesem, během kterého je maso rozmělněno na ještě jemnější strukturu (někdy připomínající pastu) za použití speciálních strojů. Často se proto do něj přidávají různé další složky, jako více soli nebo kyselina askorbová jako stabilizátor barvy i další stabilizátory nebo jiné přísady. Vše obvykle proto, aby se zachovala delší trvanlivost produktu.
Mohlo by vás zajímat
Pozornost se vyplatí
Ve složení i konzistenci jsou obě suroviny, tedy jak mleté, tak mělněné maso, rozdílné, přesto se často může stát, že zákazník v obchodě sáhne po špatném balení. Obchodní řetězce totiž používají stejný „trik“, jako například u másla a jeho náhražek, a do jednoho regálu umístí mleté i mělněné maso, aby vyvolaly dojem, že jde o totožný produkt.
Proto je velmi důležité pozorně číst etikety a také složení daného výrobku. I když automaticky neznamená, že je mělněné maso méně kvalitní než mleté, někdy má jen o trochu víc soli a žádné další přidané látky, je lepší se mít na pozoru.
Aby toho nebylo málo, jsou obchody, kde narazíte u masa na produkt pod názvem mletý polotovar. Neznamená to rovnou, že jde o maso mělněné. Pod tímto názvem může být jak čisté mleté maso zcela bez soli, tak se solí, nebo i s dalšími látkami. Číst složení je zkrátka nutnost.
Kde použít mleté
Mleté maso je díky své konzistenci ideální pro přípravu pokrmů, kde je důležité, aby si maso drželo tvar. Skvěle se hodí například na karbanátky, hamburgery, masové kuličky nebo tradiční sekanou. Můžete ho však využít i mnohem kreativněji.
Zkuste třeba naplnit papriky nebo rajčata mletým masem s bylinkami, připravit domácí lasagne, boloňskou omáčku nebo zapékané brambory s masovou směsí. Díky jeho univerzálnosti si s ním snadno poradí i začátečníci v kuchyni. Stačí ho dobře dochutit oblíbeným kořením, přidat bylinky, případně trochu česneku, a lahodný pokrm máte na stole během chvilky.
Kam se hodí mělněné
Mělněné maso se perfektně hodí všude tam, kde je třeba extra jemná textura a chuťově výrazný základ. Jedním z typických druhů využití jsou například párky a klobásy, které díky jemně mletému masu získávají svou charakteristickou strukturu.
Oblíbené je také v různých druzích náplní, třeba do raviol, knedlíků nebo pirohů. Další možností je využití tepelně zpracovaného mělněného a tepelně upraveného masa v pomazánkách, jako je třeba pikantní ragů na topinky.
Každopádně počítejte s tím, že v mělněném mase je vždy "něco navíc". Pokud tedy chcete jen čisté maso, případně s troškou soli, sáhněte po mletém.
Náš tip: Připravte si podle našeho video receptu skvělou domácí sekanou z mletého masa.
Zdroje informací:
bezpecnostpotravin.cz - Mělněné maso
bezpecnostpotravin.cz - Mleté maso
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Škvarková pomazánka: Z najemno umletých škvarků a doplněná o pár dalších ingrediencí výborně chutná namazaná na chleba
Řezník Čejka radí, jak ohřívat párky, aby nepopraskaly: Tyhle tři postupy zaručí šťavnatou chuť a dokonalý vzhled uzeniny
Jak na camping salát, který nadchl Jana Krause: Těhotnej kuchař prozradil, v čem je kouzlo jeho receptu
Přečtěte si Zobrazit více
Masová směs udělá z topinky naprostý skvost: Ostravsky Gastrošef ukázal, co nesmí v perfektním pokrmu chybět
Jak doma vyškvařit sádlo a získat křupavé škvarky: Pomůže jedna obyčejná surovina a správný výběr sádla
Pozor na finty obchodníků! Levnější náhražky másla poznáte snadno podle těchto jednoduchých znaků