Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bavorské Apfelkücherl aneb Smažené jablečné kroužky: Masopustní specialita voní skořicí a hotová je raz dva
Zdroj: Wikimedia Commons, Von Takeaway - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0

Máte rádi moučníky s jablky, ale nemáte náladu na pečení? Tak si udělejte třeba takovou rychlou mini verzi jablečného koláče zvanou Apfelkücherl. Tak se totiž v Bavorsku říká jablečným kroužkům obaleným ve speciálním těstíčku a osmaženým dozlatova, které se tu připravovaly během masopustu.

Jablečné kroužky z Německa a Rakouska

Smažené jablečné kroužky jsou vlastně variací na naše jablka v županu. Tato voňavá jablečná specialita ideální do chladných zimních dnů je v Bavorsku známá jako Apfelkücherl, v jiných částech Německa se jí říká Apfelküchle, přičemž slovo Küchle je zdrobnělinou výrazu Kuchen, který v němčině znamená koláč.

Jde tedy vlastně opravdu o takové malé jablečné koláčky. Setkat se můžete i s názvem Apfelringe  či nářečními výrazy Apfelkiachl nebo Öpfelküachle. Dobrota je populární i v Rakousku, kde se jí pro změnu říká Apfelradel.

Masopustní specialita

Apfelküchle zřejmě pocházejí z Bádenska a Württemberska, ale rozšířily se do celé Evropy. Na jablkách smažených v těstíčku si ovšem pochutnávají i v USA. V Německu byly původně typickou masopustní specialitou, která se připravovala hlavně na Schmotziger Donnerschtag, jak se v Německu říká Tučnému čtvrtku, společně s koblihy.

Tato jablečné pochoutka je doložena již v 18. století, později se dokonce k jablíčkům začala podávat vinná omáčka chaudeau, u nás známá jako šodó. Tu dnes nahradila spíš vanilková pudinková omáčka, jaká se i u nás v současnosti servíruje k buchtičkám.

Postupně se Apfelküchle začaly připravovat po celý rok, přičemž se podávají nejen jako dezert, ale i jako hlavní chod. V restauracích je servírují i v luxusnější podobě flambované likérem Grand Marnier či podávané s rumem nebo s vanilkovou zmrzlinou.

Nejvhodnější jablka

Dnes oblíbený dezert sice původně možná vznikl trochu z nouze a snahy nějak upotřebit horší jablka, dnes se jeho přípravě věnuje mnohem větší pozornost a pečlivost. Na kroužky se doporučují hlavně pevné odrůdy jablek, jako jsou Braeburn, Jonagold, Royal Gala, Boskop, Golden Delicious nebo Granny Smith, která drží tvar. Křehká jablka se totiž při krájení na kolečka snadno lámou.

Ve speciálním pivním těstíčku

Těsto, do něhož se jablka namáčejí, se dělá jednoduché palačinkové, jen z mouky, mléka a vajíček, třeba v Bavorsku ale připravují speciální pivní těstíčko, což se ostatně od oblasti, kde je téměř polovina německých pivovarů a kde na mnichovském Oktoberfestu vždy pivo teče proudem, dá očekávat.

Bavorsko je vyhlášené převážně svými pšeničnými pivy, které je možné rovněž použít. Těstíčku dodají zajímavý nádech a křupavost. Klidně ale můžete pivo nahradit obyčejným mlékem. Pokud vás tato bavorské verze smažených jablečných kroužků zaujala, můžete si je osmažit podle následujícího receptu. Jak na to? 

Budete potřebovat: 1 lžíci rozpuštěného zchladlého másla, 100 g hladké mouky, 1 špetku soli, 2 vejce, 4 větší jablka, 50 g moučkového nebo krupicového cukru, 1 lžičku mleté skořice, 125 ml pšeničného piva. 

  1. Smíchejte máslo, mouku, sůl, vejce a pivo a vše promíchejte v husté těstíčko.
  2. Oloupejte jablka a vykrojte z nich jádřince. Jablka pak nakrájejte na plátky silné asi půl prstu. Smíchejte cukr a skořici.
  3. Rozehřejte tuk na smažení. Plátky jablek namáčejte po částech v těstíčku a smažte na rozpáleném tuku na středním až mírném ohni asi pět minut dozlatova. Jednou je otočte.
  4. Vyjměte je z tuku, osušte na kuchyňské utěrce a udržujte v teple v troubě vyhřáté na 50 °C, dokud nejsou všechna kolečka osmažená. Podávejte posypané cukrem a skořicí.
  5. Pokud vám zbyde těsto, přelijte jím poslední várku jablečných kroužků (výsledkem je obří jablečná palačinka) nebo ho zřeďte trochou mléka a udělejte palačinku.

Náš tip: Podobná smažená jablíčka můžete připravit i podle našeho video receptu. 

Zdroje informací: 
Daskochrezept.de: Apfelkücherl aus Bayern
De.wiktionary.org: Küchel
Schmeck-den-sueden.de: Apfelküchle

Masopust

Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.

S tématem Masopust souvisí:

Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice

Recepty k tomuto článku

Související obsah