Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bazalku si můžete snadno vypěstovat doma za oknem.
Zdroj: Freepik, wirestock

Představte si, jak si doma připravujete těstoviny nebo salát a stačí natáhnout ruku na okno, abyste si utrhli trochu čerstvé voňavé bazalky. Vypěstovat si ji doma totiž nestojí téměř žádné úsilí, pokud použijete tu, kterou si můžete v květináči koupit v obchodě.

Jak pěstovat ze semínka

Klasické pěstování bazalky je opravdu jednoduché a nepotřebujete k tomu nic speciálního. Pokud chcete začít skutečně "od nuly", stačí vám semínka nebo sazenice, které seženete v každém zahradnictví nebo hobby marketu. Připravíte si květináč nebo truhlík, ideálně s odtokovými otvory, aby přebytečná voda mohla snadno odtékat.

Důležitý je také kvalitní substrát, bazalka má totiž ráda lehkou půdu bohatou na živiny, která dobře zadržuje vodu, ale zároveň nezůstává přemokřená.

Bazalka pochází z teplých oblastí, a proto si u vás doma bude nejvíce užívat na slunném místě. Ideální je parapet okna směřujícího na jih nebo západ, kde bude mít dostatek přímého slunečního svitu alespoň 6 hodin denně. Pokud nemáte dostatek světla, můžete si pomoci LED lampou na pěstování rostlin.

Co se týče teploty, bazalka není velkým příznivcem chladu. Nejlépe se jí daří při teplotách mezi 20–25 °C. Pokud máte v bytě chladnější místa nebo průvan, snažte se bazalku před tím ochránit.

Jak rozmnožit bazalku z obchodu

Jestli se vám nechce pěstovat bylinku od semínka, snadno si můžete práci ulehčit díky bazalce v květináči, kterou už dnes běžně seženete v mnoha obchodech s potravinami. Možná už jste to i dříve zkoušeli a pokusy nevyšly. Nevadí, díky tomuto postupu to zvládne každý!

Jak radí ve svém videu na Instagramu uživatelka hydroponist_ka, existují dvě varianty, jak si kupovanou bazalku rozmnožit a mít tak stále čerstvé bylinky. „Výsevy z náplavových pultů, které se prodávají v hypermarketech, po dvou týdnech doma začnou vadnout, protože nemají dostatečné množství živin, které získávaly z hnojiva v pultech,“ píše uživatelka sociální sítě.

V domácích podmínkách lze podle jejích slov zvolit dvě varianty. Buď rozdělit na více trsů a přesadit do substrátu s novými živinami, nebo nařízkovat. „Řízkovanec nechte v pytlíku zhruba 10 dní, tím bude mít skvělé podmínky ve vlhku a za těch 10 dní už uvidíte kořeny. Pokud chcete mít větší úspěšnost použijte stimulátor pro řízkování,“ radí hydroponist_ka.

Nekonečná bazalka krok za krokem

Když dodržíte několik velmi jednoduchých rad, tak se můžete těšit na neustálý přísun čerstvé bazalky:

  • Ustřihněte vrcholové části, odeberte jednu sadu listů a zkraťte vrcholové listy (dle videa výše).
  • Stonek zapíchněte do namočené kostky substrátu (sadbovací kostky můžete sehnat v obchodech se zahradním zbožím, cena se pohybuje už od 5 Kč za kus).
  • Umístěte do igelitového sáčku a položte na okno.
  • Po zhruba 10 dnech přesaďte kostku se zakořeněnou bazalkou do sklenice (například od nakládaných okurek) s otvorem ve víčku, aby tudy mohla bazalka růst (viz video). Sklenici naplňte vodou.
  • Takto můžete bazalku z obchodu množit donekonečna!

Kam bazalku použít

Bazalka je jednou z těch bylinek, která díky své svěží a jemně pikantní chutí skvěle pozvedne i to nejjednodušší jídlo. Jedním z nejznámějších způsobů využití bazalky je v italské kuchyni. Klasika, jako je rajčatová omáčka na těstoviny, se bez bazalky téměř neobejde, stejně to je i s bazalkovým pestem.

Bazalku také skvěle využijete v salátech. Pokud máte doma rajčata a mozzarellu, stačí přidat pár lístků bazalky, zakápnout olivovým olejem, přidat špetku soli a máte jednoduchý salát Caprese, který je populární po celém světě. Čerstvá bazalka je perfektní i v rajčatové, dýňové nebo cuketové polévce. Důležité je přidávat ji až na konci vaření, aby si zachovala svou intenzivní chuť a vůni.

Náš tip: Připravte si podle našeho video receptu skvělé bazalkové pesto.

Zdroj informací:

ireceptar.cz - Bazalka doma v květináči: Zásadní při jejím pěstování je správné zaštipování

Recepty k tomuto článku