Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Už vám chyběl oblíbený pořad Buchty po ránu?  V tom případě se můžete opět začít radovat, neboť cukrář Josef Maršálek s herečkou Terezou Bebarovou vám přes televizní obrazovku opět každou neděli přinesou inspirace v podobě tří zajímavých receptů. Jaká je vaječná tlačenka podle slavného cukráře?

Vaječný díl Buchet po ránu

V další, již třetí řadě pořadu Buchty po ránu se nebude jen péct. Slavný cukrář Josef Maršálek připravil pro televizní diváky i spoustu dalších dobrot. Důkazem je již první díl, který měl  jedno hlavní téma, a to vajíčka.

Slavný cukrář hned na začátek řekl, že „...vejce je cukrářův a pekařův nejlepší přítel. Je skromné, ale nepostradatelné, a zároveň se s ním dokáže spousta věcí.“ A ihned o tom všechny přesvědčil prostřednictvím tří vaječných receptů. Vaječná tlačenka byla jedním z nich. 

Vaječná tlačenka nejen na Velikonoce

Vaječnou tlačenku si spousta lidí spojuje s Velikonocemi. Společně s vajíčkovou pomazánkou jde o dokonalý pokrm, do něhož využijete vykoledovaná vajíčka. Tlačenka je ovšem i výborným pohoštěním a chuťovkou pro návštěvu, která vypadá efektně a ještě nadchne báječnou lehce nakyslou chutí.

Třeba v rodině Josefa Maršálka se připravovala vždy v období Vánoc nebo na Silvestra. Tehdy ji dělala jeho babička Josefka a právě od ní známý cukrář recept odkoukal. Pokud ji tedy máte v oblibě, není důvod, proč byste měli s její přípravou čekat až na Velikonoce. 

Vejce v hlavní roli

Na rozdíl od klasické tlačenky v té vaječné nehraje prim maso, ale vajíčka. I když nějaká uzenina se do ní většinou přidává. Vajíčka pak doplňuje zelenina, a to vše pak po nakrájení tlačenky na plátky vytváří pěknou barevnou mozaiku.

Kromě vajíček je další nezbytnou ingrediencí pro přípravu tlačenky želatina, která zajistí potřebnou konzistenci. Aby se tak stalo, je třeba želatinu nechat nejprve nabotnat a pak ji  zahřát v tekutině, aby se rozpustila. V případě tlačenky se většinou používá nálev z nakládané zeleniny, který dodává tlačence nakyslou chuť. 

Jak se připravuje želatina

Ti, kteří nemají se želatinou zkušenosti, mívají z práce s ní trochu obavy. Je to ale úplně zbytečné. Základní pravidlo, které Josef Maršálek zdůrazňuje je, že „...želatina se nikdy nesmí vařit. Jakmile ji totiž převaříte, má lehce klihovou chuť, a navíc trochu ztrácí želírovací schopnost. Tu ztrácí i tím, když se dává do kyselého prostředí, které tu máme,“ varuje Josef Maršálek

Cukráři podle slov Josefa Maršálka používají spíš plátkovou želatinu, protože se s ní jednoduše pracuje. „Pokud byste používali sypkou, tak dejte stejné množství, ale přidává se pětinásobek váhy vody. Kdyby bylo 10 g želatiny, tak se dá 50 g vody,“ upozorňuje cukrář. 

Aby tlačenka ztuhla

V některých receptech se v souvislosti se želatinou píše, že je třeba ji důkladně po namočení vymačkat. To ale Josef Maršálek nedoporučuje. „Když se totiž mačká, má tendenci se rozbíjet na kousky. Některé pak napadají zpátky do vody. A některé se nalepí na ruku. Stači ji proto jen okapat, dát do horké tekutiny a počkat, až se rozpustí,“ doporučuje Maršálek.

Posledním krokem je nechat tlačenku pořádně ztuhnout. „Na výrobky ze želatiny nespěchejte, rozhodně si nepomáhejte mrazákem. Ideální je nechat to přes noc v ledničce dobře zatuhnout,“ dodává cukrář radu nakonec.

Variabilní recept

Na receptu je podle Josef Maršálka úžasné, jak je univerzální. Můžete v něm zachovat jen vejce a pak si tam můžete dát jakoukoliv nakládanou zeleninu (obvykle se používá nějaká nakládaná zeleninová směs v kombinaci s kyselými okurkami).

Typickou krémovou barvu u tlačenky zajišťuje obvykle majonéza nebo tatarská omáčka, která se vmíchává do směsi. Chcete-li ji trochu odlehčit, můžete použít kysanou smetanu nebo bílý jogurt. Lepší je nějaký tučnější, jak zdůraznila Tereza Bebarová. 

Vaječná tlačenka Josef Maršálka

Pokud vás vaječná tlačenka podle Josefa Maršálka zaujala, můžete se do její přípravy rovnou pustit podle následujícího receptu z Buchet po ránu. Jak na to? 

Budete potřebovat: 8 vajec natvrdo, 250 g šunky od kosti, 1 sklenici sterilované zeleniny i s nálevem, sůl, pepř, špetku chilli na dochucení, čerstvou petrželku, 20 g želatiny v plátcích a 250 g tatarské omáčky. 

  1. Nejprve dejte želatinu nabobtnat do studené až ledové vody. Nechte ji tam asi 3-4 minuty, aby nasákla vodu.
  2. Vejce nakrájejte na menší kostičky stejně jako šunku a vše dejte do mísy. Přidejte sůl, pepř, chilli a tatarku a dobře promíchejte. Nakonec vmíchejte nasekanou petrželku. 
  3. Nálev ze zeleniny nalijte do hrnce a přiveďte k varu, pak odstavte. Želatinu vyjměte z vody, nechte dobře okapat a přidejte ji do horkého nálevu a nechte rozpustit. Pak směs nalijte tenkým pramenem do vaječné směsi a opět promíchejte.
  4. Připravte si formu (např. chlebíčkovou nebo srnčí hřbet, mohou to ale klidně být i jen malé kalíšky). Formu není třeba ničím vymazávat ani vykládat. Směs rozetřete ji rovnoměrně po celé formě. Směs je třeba pěkně namačkat, aby se ingredience spojily a na řezu se po rozkrojení udělala již zmiňovaná mozaika. Tlačenku nechte ztuhnout v lednici, ideálně přes noc.

Na fotografie z prvního dílu nové řady pořadu Buchty po ránu se můžete podívat v naší fotogalerii

Fotogalerie - Buchty po ránu - Vajíčkový díl

Ukázat 9 fotografií

Náš tip: Dáváte-li přednost masu, vyzkoušejte podobnou masovou dobrotu - sulc podle našeho video receptu

Buchty po ránu

Buchty po ránu je pořad České televize, ve kterém pekař a cukrář Josef Maršálek s herečkou Terezou Bebarovou pečou podle známých i méně známých receptů. Na řadu přijdou sladké i slané dobroty.

První řada měla 20 dílů, v jednom z nich jsme se dozvěděli, jak na valašské frgály s mákem podle Josefa Maršálka.
Premiéra druhé řady: únor 2024 na ČT1

Recepty k tomuto článku