Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kynuté koblihy připravujeme z hladké mouky s vysokým obsahem lepku. Budou pak krásně nadýchané a pružné uprostřed
Zdroj: toprecepty.cz

Pro období masopustu jsou typické mj. smažené koblihy z kynutého těsta. I když s ním třeba nemáte velké zkušenosti, nemusíte se bát. Stačí jen zvolit správnou mouku a dodržet postup přípravy podle receptu.

Masopustní koblihy

Koblihy jsou jedním z nejoblíbenějších druhů sladkého pečiva nejen o masopustu. Vyhledávané jsou nejen u nás, ale po celém světě. Jejich nadýchaná a lehká struktura je výsledkem správně zvolených surovin, především mouky. Kromě toho potřebujeme v případě kynutých koblih kvalitní kvásek a také dostatečně nakynuté těsto. Ale jaká mouka je pro přípravu koblih nejlepší a proč?

Kterou mouku dát do koblih

Správná mouka pomáhá těstu udržet tvar a zabránit tomu, aby koblihy nasákly příliš mnoho oleje. Mouka s dostatečným množstvím lepku zajistí, že se při smažení vytvoří krásně nadýchaný střed s měkkou, ale pružnou strukturou.

Pokud chceme připravit dokonalé koblihy, je ideální volbou hladká pšeničná mouka s vyšším obsahem lepku. Pomůže vytvořit nadýchanou, lehkou a jemnou strukturu, která je pro koblihy typická. Při experimentování s jinými druhy mouky je důležité dbát na správný poměr ingrediencí, aby koblihy zůstaly měkké a chutné.

Nejčastěji se na koblihy používá hladká pšeničná mouka, a to s vyšším obsahem lepku. Důvodem je, že koblihy často chystáme jako kynuté pečivo, a to vyžaduje pevnou, ale zároveň elastickou strukturu těsta. Při hnětení těsta se vyvíjí a umožňuje mu dobře držet tvar, být pružné a zároveň nadýchané.

Existují různé typy hladké mouky, které se mohou lišit obsahem lepku:

  • Hladká mouka typu 00 (nebo speciální mouka na pečivo) – má velmi jemnou strukturu a vysoký obsah lepku, což pomáhá vytvořit dokonale lehké a nadýchané koblihy.
  • Hladká mouka typu 550 (běžná hladká mouka na pečení) – je univerzální a vhodná pro většinu receptů na koblihy.

Co se stane, když použijeme jiný typ mouky

  • Polohrubá mouka – obsahuje hrubší částice a méně lepku, což může vést k méně nadýchaným a hutnějším koblihám. Polohrubou můžeme využít třeba na nekynuté tvarohové koblížky.
  • Celozrnná mouka – má vyšší obsah vlákniny, ale zároveň absorbuje více tekutin, což může způsobit, že těsto bude tužší a méně nadýchané. Pokud ji chcete použít, doporučuje se ji kombinovat s hladkou moukou.
  • Bezlepkové mouky – klasické koblihy se bez lepku připravují obtížně, protože lepek je klíčový pro správnou strukturu těsta. Existují však speciální směsi, které mohou pomoci napodobit jeho vlastnosti.

Masopust

Když se řekne masopust, vybavíme si asi především vesnickou pouť s průvodem masek. Je to ale zároveň označení pro období mezi vánočními svátky a čtyřicetidenním postním obdobím, které předchází…

Nejlepší koblihy

Na jednu dávku koblih budete potřebovat: 50 g másla, 40 g moučkového cukru, 4 žloutky, 1 balíček vanilkového cukru, 1 lžíci citronové šťávy, 3 lžíce rumu, 250 ml mléka (raději méně), 1 lžičku cukru, 30 g čerstvého droždí, 500 g hladké mouky a 1/2 lžičky soli. Dále: hladkou mouku (na vál), meruňkový džem (nebo jiný hustý), tuk (na smažení) a vanilkový cukr (na posypání).

Jak na to? Všechny ingredience musí mít pokojovou teplotu. Máslo vyndejte včas z lednice, aby změklo. Změklé máslo utřete s cukrem do pěny. Postupně do něj vmíchejte žloutky, vanilkový cukr a po kapkách citronovou šťávu a rum.

Do 100 ml z odměřeného množství vlažného mléka rozdrobte droždí, přidejte lžičku cukru, lžíci mouky a lehce zamíchejte. Kvásek přikryjte ubrouskem a nechte na teplém místě asi 10 minut vzejít.

Do žloutkové směsi vlijte kvásek, přidejte zbytek mouky se solí a vlažné mléko. Zadělejte ne příliš tuhé těsto, propracujte ho, poprašte moukou, přikryjte a nechte přibližně hodinu kynout.

Vykynuté těsto vyklopte na pomoučený vál a vyválejte z něj asi 1 cm vysokou placku. Na polovině těsta tvořte třeba skleničkou nebo tvořítkem o průměru 3–4 cm lehce naznačené kroužky. Do jejich středu položte lžičkou džem.

Druhou část těsta překlopte. Kolem vyvýšených míst je přitiskněte prsty, aby se těsto spojilo a tvořítkem vykrájejte koblihy. Nechte 20 minut dokynout. V polovině kynutí otočte rubem nahoru, aby koblihy kynuly stejnoměrně.

Rozehřejte tuk a koblihy v něm smažte na střední teplotě. Ne příliš prudce, nejprve z jedné strany pod pokličkou, pak pokličku odkryjte, koblihy otočte a dosmažte dozlatova. Tuku musí být dostatečné množství, koblihy v něm musí plavat.

Usmažené koblihy nechte okapat na sítu a posypte je vanilkovým cukrem.

Náš tip: Usmažte si nejlepší koblihy podle následujícího video receptu:

Témata

Masopust

Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.

S tématem Masopust souvisí:

Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice

Recepty k tomuto článku