Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Hamburská vepřová z krkovičky: Dokonale šťavnaté a jemné maso se smetanovou omáčkou plnou chutí
Zdroj: Toprecepty, mogway399

Hamburská nemusí být jen z kýty. Variantou je i hamburská vepřová z krkovičky. Oblíbené jídlo české kuchyně si můžeme přichystat právě i s tímto druhem masa a uvařit vynikající pokrm.

Co je hamburská vepřová?

Obvykle máme na mysli vepřovou kýtu, kterou připravujeme podobně jako tradiční svíčkovou pečeni. Maso se nejprve protýkáme, následně opečeme, a pak dusíme spolu s kořenovou zeleninou, kterou nakonec rozmixujeme do lahodné smetanové omáčky. Výsledkem je jemné a šťavnaté maso s krémovou omáčkou bohatou na chuť.

Hamburskou kýtu obvykle podáváme s houskovým nebo karlovarským knedlíkem, ale skvěle chutná i s bramborovými noky. Tradičně ji servírujeme s brusinkami a plátkem citronu pro dokonalé vyvážení chutí.

Ať už ji připravíme klasickým způsobem nebo si ji přizpůsobíme podle svého, hamburská je skvělou variantou pro milovníky smetanových omáček a vepřového masa.

Jaký je rozdíl mezi špikováním a protýkáním

Kde se vzala hamburská, není jasné. Jisté je to, že už spoustu let patří mezi vyhledávaná jídla české kuchyně. V tomto pokrmu protýkáme maso, a to proto, že využíváme na ochucení kyselou okurku a šunku. Pokud bychom dávali do masa špek, šlo by o špikování

Jak na nejlepší hamburskou vepřovou

  • Vyberte kvalitní maso – Nejlepší volbou je vepřová kýta, která je dostatečně libová, ale zároveň zůstane šťavnatá. Hamburskou ale můžeme přichystat i z krkovičky právě tak, jak je to v níže uvedeném receptu.

  • Správné prošpikování – Aby bylo maso co nejšťavnatější, doporučuje se prošpikovat ho slaninou, která mu dodá chuť a zabrání vysušení. Můžeme ho ale i protýkat okurkami, mrkví, šunkou. 

  • Před dušením je důležité maso důkladně ze všech stran opéct na rozpáleném tuku, aby získalo výraznější chuť.

  • Cibule, mrkev, petržel a celer tvoří základ omáčky. Doporučuje se zeleninu také předem lehce osmahnout, aby se rozvinuly její sladké tóny.

  • Maso pozvolna dusíme 1,5 až 2 hodiny, dokud není dokonale měkké.

  • Po vyndání masa zeleninu rozmixujeme a omáčku zjemníme smetanou. Dochucení citronovou šťávou nebo hořčicí dodá omáčce správný říz.

Česká

Tradiční česká kuchyně pracuje s tím, co v naší kotlině hojně roste. Typické jsou tedy brambory, pšenice, oves nebo zelí. Češi milují polévky, ale také omáčky. Naše chutě historicky ovlivnilo vaření…

Hamburská vepřová z krkovičky

Na hamburskou budete potřebovat: 1 kg vepřové krkovičky - špičky, 150 g šunky, 3 - 4 kyselé okurky, cca 200 g kořenové zeleniny, 1 velkou cibuli, 2 lžíce sádla, divoké koření, 1/2 citronu, 2 lžíce octa, vodu, 3 lžíce hladké mouky, 1 lžíci plnotučné hořčice, cukr dle chuti, cca 1/2 l mléka, 1 smetanu na vaření a sůl.

Jak na to? Krkovičku protýkejte okurkami a šunkou, popřípadě ovažte provázkem, aby držela tvar válečku. Rozpalte sádlo v kastrolu, osmahněte maso ze všech stran, přidejte nakrájenou kořenovou zeleninu, na kolečka pokrájený citron, koření, ocet, podlijte vodou a duste doměkka.

Měkké maso vyndejte, vyberte bobkový list a kuličky, pokud se citronová kůra nerozpadla a nerozvařila, tak jí vyndejte taky. Zbytek rozmixujte dohladka. Přiveďte opět k varu, je-li rozmixovaná zelenina moc hustá, lehce ji podlijte vodou a přiveďte k varu. Za stálého šlehání přidejte hořčici, část mléka a smetanu. Ve zbytku mléka rozkvedlejte hladkou mouku a zahustěte omáčku. Krátce povařte. Maso nakrájejte na cca 1 cm plátky a přikryjte, aby neosychalo. Podávejte s houskovým, nebo karlovarským knedlíkem

Náš tip: Připravte si hamburskou vepřovou kýtou podle následujícího video receptu:

Recepty k tomuto článku