Matějská pouť začíná: Zavzpomínejte, jak vypadaly řetízkáče, žužu a střelnice před lety, za dob socializmu
21. 2. 2025 Historie a zajímavosti
Všichni milovníci kolotočů, houpaček, horských drah i adrenalinových atrakcí mohou jásat. Již tento víkend startuje další ročník Matějské pouti, který potrvá až do 21. dubna 2025. Jak vypadala za starých časů? A víte, že původní pouť měla úplně jiný význam?
Matějská pouť začíná
Poutě, ty zábavné s atrakcemi všech druhů, si spojujeme spíš s létem a prázdninami, ta nejslavnější Matějská ale začíná už v únoru, přesně 24. února, kdy se slaví svátek svatého Matěje (letos ovšem začne dřív, již 22. 2. 2025).
I když v tu dobu ještě obvykle vládne zima a nezřídka se stává, že bývají i atrakce pod sněhem, pouť s železnou pravidelností začíná v tento čas bez ohledu na počasí, a to již více než 400 let.
Mohlo by vás zajímat
První jarní pouť
Ačkoli na konci února panují často ještě mrazy, svátek svatého Matěje už naši předkové vnímali jako předzvěst jara. Jedna z pranostik dokonce pravila: „Na svatého Matěje slunce pozře závěje a skřivan si vesele zapěje.“ Tento den je také spojen s konáním svatomatějských poutí.
Ty za starých časů samozřejmě vypadaly jinak než ty současné s hlasitou hudbou, barevnými světly a atrakcemi, na které mají odvahu jen opravdoví milovníci adrenalinu. Původní poutě ostatně byly náboženské a konaly se v den výroční vysvěcení kostela, a to vždy na svátek světce, jemuž byl kostel zasvěcen.
Pouť náboženská
V Praze se původní svatomatějská pouť váže ke kostelu svatého Matěje v Dejvicích, jenž byl postaven již v roce 1771. Předtím tu však stával jiný kostel, k němuž vedla poutní křížová cesta od nynější stanice metra Hradčanská. Podle historických pramenů se tu první pouť konala již v roce 1595. Od té doby se datuje historie Matějské pouti, která se tak letos koná již po čtyři sta třicáté.
Z Dejvic na Výstaviště
Původní náboženská pouť měla i svou světskou část, aby se poutníci i pobavili. Její součástí byly stánky s různými (převážně náboženskými) suvenýry, ale i pouťové atrakce (třeba kolotoče). Právě tato zábavní část se postupem let čím dál tím víc rozšiřovala, takže se později z nedostačujícího prostranství na Hanspaulce přesunula na Vítězné náměstí (tzv. Kulaťák) a pak dále k Hradčanské.
V dobách socialismu se konala už jen u nynější stanice metra Dejvická, neboť cílem bylo zbavit pouť vazby na náboženství. Zajímavostí je, že na současném Výstavišti, dřívějším Parku kultury a oddechu Julia Fučíka, kterému se již za socialismu říkalo i lunapark, se koná až od roku 1963. Přesunuta tam byla po výstavbě areálu ČVUT u Vítězného náměstí. Mezitím se konala i na Letné, v Modřanech a na Břevnově.
Sladkosti z pouti a atrakce
Na Matějské pouti je výjimečné, že jde o první jarní pouť tohoto typu v Evropě, láká proto spoustu návštěvníků, kteří sem míří bez ohledu na počasí. Naštěstí se tu mohou posilnit i u spousty stánků s občerstvením.
Ty k Matějské rovněž patřily od jakživa. Jen kdysi byly oblíbeným suvenýrem z pouti perníková srdce, různé orientální cukrovinky jako turecký med, dále bonbóny fialky, špalky, mejdlíčka a samozřejmě cukrová vata. Zapomenout nesmíme ani na žužu, kokosové suky, želé pivečka, gumové hady nebo třeba lízátka ve tvaru dudlíků. I když tyto sladkosti zůstávají dodnes, postupně se vedle nich objevují různé moderní pochutiny a speciality.
Proměnily se ostatně i atrakce. Klasické houpačky, kolotoče s autíčky a koníky, řetízkáče, labutě, střelnice, autodromy, strašidelný zámek a lochnesku (jedna z nich je dokonce nejstarší místní atrakcí a pochází ze 30. let minulého století) doplnila spousta těch adrenalinových. Kouzlo dětství a starých časů však na Matějské přetrvává dodnes.
Na staré fotografie z Matějské pouti se můžete podívat v naší fotogalerii:
Náš tip: Tradičním dárkem z pouti bývala perníková srdce. Chcete-li se trochu víc naladit na jaro, upečte si třeba tyto plněné perníčky podle našeho video receptu.
Zdroje informací:
Matejskapout.cz: Historie matějské pouti
Wikipedia.org: Matějská pouť, Zábavní park na pražském Výstavišti
Zakrasnejsivimperk.cz: ŽIVÉ TRADICE: Svatý Matěj byl spojován s příchodem předjaří. Nejznámější jsou dnes svatomatějské poutě
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Přečtěte si Zobrazit více