Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bazalka je jednou z nejoblíbenějších bylinek, kterou ocení nejen milovníci středomořské kuchyně. Její aromatické listy dodávají pokrmům jedinečnou chuť a vůni, které máme tak rádi. Pěstování bazalky zvládne i začátečník. Ať už ji máte na zahradě, v květináči na balkóně nebo na okenním parapetu, stačí znát jen pár důležitých rad a pak se už jen těšit na úrodu.

Kdy a jak bazalku zasadit

Bazalku lze pěstovat ze semínek nebo si ji lze zakoupit jako sazenici. Pokud se rozhodnete pro pěstitelský proces od začátku, je i podle serveru Real Simple vhodné semena vysévat už v březnu a dubnu do truhlíků nebo pěstitelských misek doma za oknem. Při venkovním pěstování byste měli počkat, dokud nehrozí mrazy, a to je obvykle od poloviny května.

Jak pěstovat bazalku doma na okně

Pokud nemáte zahradu, bazalku lze snadno pěstovat doma na parapetu v květináči nebo v improvizovaných nádobách, například v kelímcích od jogurtu s vyříznutými drenážními otvory.

Rozhodně si však uvědomte, že bazalka potřebuje:

  • Dostatek světla: Ideálně 6-8 hodin denně. Nejlepší je ji umístit na jihovýchodní nebo jihozápadní okno.
  • Propustnou půdu: Nejvhodnější je substrát pro bylinky nebo směs zahradní zeminy s pískem, který zlepšuje drenáž. Dobře funguje také směs kokosového substrátu a perlitu.
  • Správné zalévání: Bazalka nesnese přemokření, ale také nesmí být přeschlá. Zalévejte ji pravidelně, ale s mírou, ideálně odstátou vodou.
  • Dobré odvádění vody: Květináč nebo kelímek by měl mít odtokové otvory, aby se zabránilo zahnití kořenů. Pod květináč umístěte misku, aby voda neunikala na parapet.
  • Stabilní teplotu: Bazalka má ráda teploty mezi 18-25 °C. Nevystavujte ji průvanu nebo chladnému vzduchu z okna v zimních měsících.

Jak jsme postupovali

Pěstování bazalky v kelímku od jogurtu je snadné a bez problémů ho zvládne každý, což dokazuje i náš test (viz galerie pod článkem). Nejprve jsme si připravili kelímek o objemu alespoň 150 ml, pečlivě ho vymyli a na dně udělali několik malých drenážních otvorů, aby mohla odtékat přebytečná voda. Abychom zabránili vytékání vody na stůl, postavili jsme kelímek na malý talířek.

Poté jsme ho naplnili kvalitní zahradní zeminou určenou pro bylinky. Pro lepší odvodnění můžete na dno přidat tenkou vrstvu písku nebo drobných kamínků. Semínka bazalky jsme rovnoměrně nasypali na povrch zeminy, jemně je zatlačili asi 0,5 cm hluboko a lehce zasypali tenkou vrstvou zeminy. Kelímek jsme naplnili zeminou přibližně 1–2 cm pod okraj. Tím zajistíte dostatek místa pro zalévání, aby voda nepřetekla ven. 

Následně jsme půdu zvlhčili rozprašovačem, aby nebyla přemokřená, ale stále mírně vlhká. Kelímek jsme postavili na světlé a teplé místo. Semínka začala klíčit přibližně za 5–10 dní.

Jak dlouho roste a kdy ji lze sklízet

Bazalka klíčí už po 7-14 dnech. Plné listy vhodné ke sklízení má zhruba po 4-6 týdnech. Pokud ji budete pravidelně zaštipovat, podpoříte růst nových větviček a prodloužíte životnost rostliny. Nejlepší je sklízet ji postupně, kdykoliv má dostatek vyvinutých listů, přičemž vždy odstraňujte vrchní části rostliny, aby se dále větvila.

Nejintenzivnější chuť má bazalka krátce před rozkvětem, proto je ideální doba pro sklizeň těsně předtím, než začne kvést. Pokud ji necháte vykvést, listy mohou zhořknout. Při správném pěstování a pravidelném sklízení může bazalka dorůstat do nových listů po celé léto až do podzimu, kdy ji lze přemístit zpět do interiéru a prodloužit tak její životnost.

Tipy pro bohatou úrodu

  • Pravidelně zaštipujte vrcholky, aby se rozvětvovala.
  • Pokud bazalka začne kvést, odstraňujte květy – rostlina pak dává více energie do listů.
  • Dopřejte ji občas hnojivo pro bylinky, ale s mírou.

Skladování a využití bazalky

Bazalku je nejlepší konzumovat čerstvou, ale lze ji také sušit nebo zamrazit. Sušení má vliv na chuť, proto je lepší ji skladovat v mrazáku, ideálně nasekanou v oleji nebo jako bylinkové kostky ve formě na led.

V kuchyni se bazalka hojně využívá především do středomořských pokrmů. Skvěle se hodí do bazalkového pesta, které se připravuje s olivovým olejem, česnekem, parmazánem a piniovými oříšky. Často se přidává do těstovinových omáček, například k rajčatové omáčce na špagety, a je nezbytnou součástí salátu caprese, který kombinuje rajčata, mozzarellu a bazalku. Perfektně dochutí i italské rajčatové polévky nebo různé druhy masa a ryb, například pečené kuře či grilované ryby.

Jak jsme sázeli bazalku můžete vidět v naší fotogalerii:

Fotogalerie - Pěstování bazalky na okně

Ukázat 10 fotografií

Náš tip: Podle našeho video receptu si připravíte vynikající bazalkové pesto.

Zdroj informací:

Recepty k tomuto článku

Naposledy jste si prohlédli