„O svatém Anselmě semeno do země“ aneb Co nám říkají pranostiky na duben? Naši předkové se jimi řídili
28. 3. 2025 Ostatní
Pranostiky na duben jsou většinou spojeny s proměnlivostí počasí, které naši předkové vysledovali. Podle toho pak odvozovali, jaká bude sklizeň. Do dubna se také promítal význam Velikonoc.
Pranostiky na duben
Lidové pranostiky jsou součástí naší kulturní tradice a vznikaly na základě dlouhodobého pozorování přírody a počasí. Duben je jedním z měsíců, kdy se příroda probouzí k životu, ale zároveň přináší i nečekané výkyvy teplot a srážek. Proto naši předkové bedlivě sledovali dubnové počasí a z něj odvozovali, jaká bude nadcházející úroda.
Dubnové pranostiky se často zaměřují na aprílové počasí, které může přinést jak příjemné slunečné dny, tak i chladné přeháňky, ba dokonce sněžení. Lidé věřili, že počasí v tomto měsíci má vliv nejen na zemědělství, ale i na celkový průběh roku. Proto si naši předkové některé výroky předávali z generace na generaci a dodnes jsou součástí lidové moudrosti.
Mohlo by vás zajímat
Proměnlivé počasí v dubnu
Jednou z nejznámějších pranostik je: „Březen, za kamna vlezem, duben ještě tam budem.“ Tato lidová moudrost upozorňuje na proměnlivost počasí, kdy se i v tomto jarním měsíci mohou objevit mrazivé dny a sněžení. Další pranostiky potvrzují, že aprílové počasí si dělá, co chce: „Duben, ještě tam budem, za kamny se ohřejem.“ Pranostiky ale také nabízejí vypozorovanou předpověď na další měsíce. „Teplé deště v dubnu, teplé dny v říjnu,“ ale také „Bouřky v dubnu zvěstují dobré léto,“ říkávali naši předkové.
Úroda a dubnové pranostiky
Lidé v minulosti věřili, že dubnové počasí ovlivňuje budoucí úrodu. Proto se v pranostikách často objevují zmínky o dešti a teplotách:
„Duben hojný vodou – říjen vínem.“ Dostatek srážek v dubnu podle toho znamená bohatou úrodu vína. „Kolik duben sněhu a mrazu, tolik květen květů a mrazu.“ „Mokrý duben, bohatý rok,“ a třeba také „Duben chladný a deštivý – úroda nás navštíví.“
Velikonoční pranostiky
Protože Velikonoce často připadají na duben, existuje mnoho pranostik spojených s tímto obdobím:
- „Na Velký pátek se nemá orat ani sít, neboť by úroda byla špatná.“
- „Prší-li na Boží hod velikonoční, bude celé léto deštivé.“
- „Je-li Zelený čtvrtek bílý, léto bude teplé.“
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem a jejich tradice má své náležitosti a zvyky, které se týkají i vaření a stravování. Celý velikonoční týden má například daný speciální jídelníček -…

Pranostiky k jednotlivým dubnovým dnům
Tyto pranostiky se už hodně věnují tomu, že je třeba se věnovat půdě a polím.
- „Na svatého Tiburcia se má všechno zelenat.“(14. dubna)
- „Na Roberta je dobré vysazovat zelí do pole.“ (17. duben)
- „O svatém Anselmě semeno do země.“ (20. dubna)
- „Do sucha zaseti do svatého Jiří jest velmi dobře, ale do mokra je hrob.“ (24. dubna) „Na svatého Jiří rodí se jaro.“„Před Jiřím sucho, po něm mokro.“
- Na svatého Marka ozimina je již velká.“ (25. dubna)
Dubnové pranostiky nám ukazují, jak naši předkové vnímali proměnlivost tohoto měsíce a jak ji spojovali s budoucí úrodou. Ať už věříme těmto pořekadlům, nebo ne, jedno je jisté – dubnové počasí bývá nepředvídatelné, a proto se vyplatí být připraven na všechno.
Náš tip: Součástí dubna bývají i Velikonoce. Připravte si jednu z dobrot tohoto období, velikonočního beránka podle následujícího video receptu:
Témata
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více