Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak sázet cibuli? Nejlepší doba je právě teď. Cibule potřebuje přiměřenou vláhu a jiné místo než loni
Zdroj: Freepik, prostooleh

Cibule je důležitou kuchyňkou ingrediencí, která nechybí v žádné spíži a bez které si si neumíme představit přípravu spousty pokrmů. Vždyť například poctivý hovězí guláš by bez cibule neměl svou charakteristivkou chuť a konzistenci. Pokud si chcete vypěstovat vlastní cibuli, je nejvyšší čas připravit se na její sázení.

Co víme o cibuli

Pochází zřejmě ze  střední Asie a pěstuje se po celém světě. Žádná jiná zelenina nemá tak univerzální využití jako právě cibule. Rozeznáváme více druhů cibule, ale pro zjednodušení se zaměříme na tu nejběžnější, tedy cibuli kuchyňskou. 

Cibule kuchyňská (Allium cepa) neobsahuje téměř žádný tuk, zato má hodně vody a především spoustu zdraví prospěšných látek. Kromě vitaminů skupiny B je to vitamin C, minerály draslík a selen, hořčík a mangan. Cibule se může konzumovat syrová, vařená i pečená, ale především dává lepší chuť mnoha pokrmům.

Kdy sázet cibuli?

Právě teď. Ideální pro výsadbu je období od druhé poloviny března do dubna. Podmínkou je, aby už byla rozmrzlá půda, měla by mít alespoň 5 °C.

Připomeňme si, že při výsadbě cibule máme dvě možnosti. Jednou z nich jsou zakoupená semena, druhou pak předpěstované malé cibulky, tzv. cibule sazečka. A té se budeme věnovat.

Jaké nároky na pěstování má cibule?

  • Umístění záhonu Cibule má sice ráda světlo, záhon tedy musí být dostatečně prosvětlený, ale je třeba vyhnout se celodennímu přímému slunci. Východní strana pozemku, kam dopadají přímé sluneční paprsky jen dopoledne, je ideální.
  • Půda Cibule potřebuje sušší, písčitou a dobře propustnou půdu s neutrálním až mírně zásaditým pH, která je bohatá na živiny. V případě těžší až jílovité půdy je vhodné do ní přidat jemný štěrk nebo písek.
  • Hnojení Před sázením je dobré do půdy vpravit vyzrálý hnůj (u hnoje si dejte pozor, aby nebyl čerstvý, mohl by způsobit hnilobu a sazeničky zahubit) nebo kvalitní zahradnický substrát, případně extrakt z rašeliny a mořských hnědých řas (pod různými značkami lze koupit v zahradnictvích).

Jak sázet cibuli?

  • Příprava záhonu Základním pravidlem je nepěstovat cibuli (a další cibulovou zeleninu, tedy např. pórek či česnek) na stejném místě. Doporučuje je se vysadit cibuli na místě, kde v předchozím roce rostla kořenová zelenina nebo luštěniny. Půdu je nutné zrýt do hloubky alespoň 20 cm a dobře odstranit plevel. 
  • Výsadba Cibuli sázejte do řádků, které jsou od sebe vzdáleny 25 až 30 cm. Jednotlivé cibulky sázejte špičkou nahoru, lehce je zahrňte půdou tak, aby jejich špičky byly jen lehce nad úrovní půdy (ho hloubky cca 5 cm). Umisťujte je 10 až 12 cm od sebe, aby měly místo pro růst. 

Jak o cibuli pečovat po výsadbě?

Pokud je sucho, cibuli pravidelně zavlažujte. Moc vody ale nepotřebuje, aby nehnila. Pravidelně vytrhávejte plevel a kontrolujte, jestli o ni neprojevili zájem různí škůdci, mezi něž patří například květilka cibulová nebo vrtalka pórová, kteří dokážou rostliny zcela zničit. Sice na ně platí různé biologické postřiky, ale nejlepší je ihned po výsadbě zakrýt sazeničky netkanou textilií

Během vegetační doby můžete cibuli přihnojovat speciálními hnojivy na cibuli, ale obecně platí, že cibule moc hnojiva nepotřebuje a dobře vyroste i bez něj.

A na úrodu se můžeme těšit už v červenci.

Náš tip: Cibule se hodí i do různých placek, připravit si můžete ty bramborové s cibulí podle našeho video receptu.

Zdroje informací:

nzip.cz: Cibule

nkz.cz: Vyznáte se v cibuli?

rostlinky.cz: Pěstování cibule - od výsadby po sklizeň

zahradnickakucharka.cz: Blíží se doba, kdy budeme sázet cibuli. Jste připraveni?

zahradnictvi-flos.cz: Květilka a vrtalka zničí cibuli během pár dní

Recepty k tomuto článku