Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Utopenci v aspiku: Netradiční specialitu nekoupíte všude, podle našeho receptu si ji ale snadno uděláte doma
Zdroj: Hana Malénková, Toprecepty

Utopenci jsou jednou z tradičních hospodských specialit. V nálevu utopené špekáčky prokládané cibulí a někdy i chilli papričkami nebo nakládanou kapií jsou dokonalou pochoutkou nejen k pivu. Vychutnat si je ale můžete i v kompaktnějším provedení, třeba v aspiku.

Utopenci - slavná hospodská specialita

Utopenci jsou nejen tradiční českou specialitou mnoha hostinců, ale i vynikající možností, jak zpracovat špekáčky, které vám zbyly třeba z opékání. Když se uzenina namočí do octa společně s cibulí, kořením a případně jinou zeleninou a nechá odležet, vznikne vynikající pochutina, která se podává většinou s chlebem a nejlépe chutná s pivem. 

Utopenci - český unikát

Jak jsme psali v našem starším článku, říká se, že utopence vymyslel jistý hostinský Šamánek, který chtěl nějak prodloužit trvanlivost buřtů, a proto je naložil do octa. Od toho prý získaly i svůj název, nicméně je i teorie, v níž se praví, že to bylo podle toho, že se onen hospodský utopil.

V každém případě jsou utopenci českým unikátem, který nikde jinde nenajdete. Ostatně i hlavní ingredience na jejich přípravu – špekáčky, je chráněná EU jako zaručená tradiční specialita

Jak na ty nejlepší utopence

Právě výběr špekáčků má výrazný vliv na chuť utopenců. Aby byly co nejlepší, je třeba je udělat z těch nejkvalitnějších špekáčků. Ty je navíc třeba oloupat, aby do sebe dobře nasákly nálev. Důležité je také lák na naložení utopenců dobře ochutit. Kromě octa, vody, cukru a soli v něm nesmí chybět koření jako bobkový list, nové koření a pepř, případně hořčičné semínko.

A samozřejmě se ještě přidává cibule, případně nakládané feferonky, kapie a někdy i kyselé okurky. Utopenci si žádají dlouhou dobu na odležení, nejméně týden, ale klidně i 14 dnů. Pokud se vám ale nechce tak dlouho čekat, můžete vyzkoušet rychlejší utopence, které naložíte ráno a večer už si na nich můžete pochutnávat

Utopenci mohou být i v aspiku

Utopencům sice nelze upřít, že jsou vynikající pochutinou, ovšem úplně se nehodí k tomu podávat je jako pohoštění na nějakém večírku. To ale neplatí pro verzi v aspiku, která může mít podobu malých báboviček nebo salámu připomínajícího tlačenku, jenž se pak nakrájí na kousky.

Základem utopenců v aspiku jsou klasičtí utopenci, které se v nějaké formě zalijí nálevem s rozpuštěnou želatinou. Příprava je tak sice o trochu delší (tedy za předpokladu, že nepoužijete kupované utopence), rozhodně za to ale tito netradiční utopenci stojí. Získáte tak vše v jednom praktickém želatinovém balení, které připomíná třeba rovněž populární šunkové závitky v aspiku

Jak chutnají utopenci v aspiku?

Utopence v aspiku lze koupit od několika málo výrobců, ale ne všechny produkty nutně musejí obsahovat špekáčky. Špekáčkové utopence v aspiku má v nabídce například firma Váhala a nabízí je, mimo jiné, online supermarket Košík.cz.

My jsme objevili aspikové utopence v Bille a to rovnou ve dvou verzích – již balené v kelímku (255 g za 50 Kč) nebo na váhu (100 g za 20 Kč). Jelikož ty balené byly v den naší návštěvy vyprodané, ochutnali jsme právě druhou variantu, a to od firmy Zvičinské uzeniny a lahůdky s.r.o.

Ve výrobku byl sice místo špekáčků drůbeží salám, nicméně aspik měl příjemně nakyslou chuť a uzeninu doplňovaly nakládané okurky, což dohromady s křupavou nakládanou cibulí chutnalo dobře. Právě kvůli kyselým okurkám ale produkt chuťově tolik nepřipomínal klasické utopence.

Pokud byste raději ochutnali aspikové utopence se špekáčky, čtěte v obchodě pečlivě složení, anebo si tuhle lahůdku rovnou připravte doma podle našeho receptu. 

Recept na domácí utopence v aspiku

Pokud raději sázíte na doma připravené dobroty, u nichž víte, jaké suroviny jste do nich použili, můžete si utopence v aspiku připravit podle našeho receptu. Jak na to? 

Budete potřebovat: 5 špekáčků, 200 ml octa, 1 l vody, 4 cibule, 4 kyselé okurky, 1 lžíci soli, 2 lžíce cukru, 1 lžíci vegety, 4 bobkové listy, 8 kuliček nového koření, 8 celých kuliček pepře a 2 sáčky želatiny

Jak na to?

  1. Ocet, litr vody, sůl, cukr, celý pepř, bobkový list, nové koření a vegetu dejte do hrnce a vše svařte. Nechte 3 minuty vařit, pak koření sceďte a dejte na 3 minuty vařit do láku oloupanou a na proužky nakrájenou cibuli.
  2. Špekáčky oloupejte a nakrájejte na centimetrová kolečka (případně kostičky). Kyselé okurky nakrájejte na tenká kolečka.
  3. Špekáčky, okurku a cibuli zalijte teplým nálevem a nechte v chladu asi 3 dny marinovat.
  4. Když jsou utopence připravené, připravte si aspik. Slijte nálev z utopenců a dolijte vodou na požadované množství pro 2 sáčky želatiny. Pak želatinu rozpusťte podle návodu na obalu. Směs pak ohřejte na 80 °C – nesmí se vařit!
  5. Obdélníkovou formu na pečení (nebo srnčí hřbet) vyložte potravinářskou folií a nalijte do ní sběračkou asi 2 cm nálevu. Nechte chvíli v chladu ztuhnout a pak střídavě přidávejte po vrstvách směs buřtů s cibulí a zalévejte nálevem se želatinou. Buřty mají tendenci vyplavávat nahoru, tak vždy chvíli počkejte, aby směs trochu ztuhla. 
  6. Nechte v chladu řádně zatuhnout a podávejte. 

Náš tip: Klasické utopence si můžete udělat podle našeho video receptu

0:00/ 1:20LIVE

Recepty k tomuto článku