Je čas vysévat kopr! Potřebuje lehčí propustnou půdu, na péči není náročný, ale je třeba udržovat správnou vlhkost záhonu
4. 4. 2025 Zahrada
Česká kuchyně se bez kopru neobejde. Je to nejen koprová omáčka, aromatická bylinka patří do jihočeské kulajdy nebo nakládaných okurek. A pro všechny milovníky kopru je tu dobrá zpráva – tato bylina je nenáročná na pěstování.
Co víme o kopru?
Původně sice kopr pochází ze Středního východu, ale postupně zdomácněl po celém světě. Podle bible se mj. používal i jako prostředek k placení daní. Ve středověku si ho zase oblíbili různí čarodějové a léčitelé. Možná proto, že pomáhá při žaludečních a trávicích potížích.
Čerstvá nať obsahuje velké množství vitaminu C, vápník, vlákninu, třísloviny i provitamin A. V semenech se kromě toho navíc ukrývá také křemík, fosfor, železo nebo éterické oleje.
Mohlo by vás zajímat
Jak vysadit kopr?
Kopr si sice téměř celý rok můžeme koupit, ale není nad ten čerstvě utržený a vlastnoručně vypěstovaný.
A co pro pěstování kopru potřebujeme?
- Stanoviště Kopr má rád slunné místo, chráněné před silným větrem. Může se vysít i mezi mrkev, brokolici, saláty a další zeleninu, protože odpuzuje bělásky zelné a dřepčíky, takže zeleninu chrání před škůdci.
- Půda Ideální je hlinitá, dobře propustná, kyprá lehčí půda obsahující dostatek živin.
- Výsev kopru S vyséváním kopru je možné začínat na přelomu března a dubna, každé další dva až tři týdny až do srpna vyséváme další semínka, a tak si zajistíme čerstvou a voňavou rostlinku po celou letní sezónu. Semínka dáváme do hloubky 1,5–2 cm, řádky by měly být od sebe vzdáleny asi 20 cm, semínka lehce zahrneme a opatrně zavlažíme.
Mohlo by vás zajímat
Jak pečovat o kopr?
Na první úrodu kopru se můžeme těšit už za tři týdny. A přestože je docela nenáročný, alespoň základní péči bychom mu měli dopřát.
- Jednocení Ze záhonku je dobré pravidelně odstraňovat plevel a ještě mladé rostlinky vyjednotíme na vzdálenost asi 15 cm. Půdu také kypříme.
- Zalévání Půdu pravidelně vlhčíme, ale opatrně. Příliš zamokřené záhony kopru škodí a nať žloutne stejně jako při velkém suchu. Hnojení není potřeba.
- Škůdci Na kopru si rády pochutnávají mšice. Na ty mj. pomáhá postřik, který si snadno připravíme z 500 g čerstvě utržených kopřiv zalitých 5 litry studené vody. Zhruba po dvou dnech se z kopřivy uvolní kyselina křemičitá a pak napadené rostliny nálevem postříkáme.
Mladou zelenou nať (15–20 cm vysokou) průběžně sklízejte. Pokud ji všechnu nespotřebujete, nechte ji zamrazit nebo usušte. Vyšší a kvetoucí kopr se nechává jako koření k nakládání okurek a další zeleniny.
Po sezóně suché a odkvetlé keříky vytrhejte.
Kopr je jednoletá rostlina, ale když odkvete, jeho semínka někdy za příznivých podmínek zůstanou v půdě a další rok vyklíčí.
Náš tip: Kopr můžete přidat i do zelného salátu plného vitaminů.
Zdroje informací:
Jecca McVicarová: Velká kniha o bylinkách
vitalia.cz: Zařaďte do jídelníčku nejlepší zdroje železa. Příjem by si měli hlídat hlavně dárci krve a ženy
vimcojim.cz: Znáte jeho léčivé účinky?
osej.cz: Kopr vonný - Superducat
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Přečtěte si Zobrazit více