Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Je čas vysévat kopr! Potřebuje lehčí propustnou půdu, na péči není náročný, ale je třeba udržovat správnou vlhkost záhonu
Zdroj: Pixabay, Kathas_Fotos

Česká kuchyně se bez kopru neobejde. Je to nejen koprová omáčka, aromatická bylinka patří do jihočeské kulajdy nebo nakládaných okurek. A pro všechny milovníky kopru je tu dobrá zpráva – tato bylina je nenáročná na pěstování.

Co víme o kopru?

Původně sice kopr pochází ze Středního východu, ale postupně zdomácněl po celém světě. Podle bible se mj. používal i jako prostředek k placení daní. Ve středověku si ho zase oblíbili různí čarodějové a léčitelé. Možná proto, že pomáhá při žaludečních a trávicích potížích.

Čerstvá nať obsahuje velké množství vitaminu C, vápník, vlákninu, třísloviny i provitamin A. V semenech se kromě toho navíc ukrývá také křemík, fosfor, železo nebo éterické oleje. 

Jak vysadit kopr?

Kopr si sice téměř celý rok můžeme koupit, ale není nad ten čerstvě utržený a vlastnoručně vypěstovaný.

A co pro pěstování kopru potřebujeme?

  • Stanoviště Kopr má rád slunné místo, chráněné před silným větrem. Může se vysít i mezi mrkev, brokolici, saláty a další zeleninu, protože odpuzuje bělásky zelné a dřepčíky, takže zeleninu chrání před škůdci.
  • Půda Ideální je hlinitá, dobře propustná, kyprá lehčí půda obsahující dostatek živin.
  • Výsev kopru S vyséváním kopru je možné začínat na přelomu března a dubna, každé další dva až tři týdny až do srpna vyséváme další semínka, a tak si zajistíme čerstvou a voňavou rostlinku po celou letní sezónu. Semínka dáváme do hloubky 1,5–2 cm, řádky by měly být od sebe vzdáleny asi 20 cm, semínka lehce zahrneme a opatrně zavlažíme.

Jak pečovat o kopr?

Na první úrodu kopru se můžeme těšit už za tři týdny. A přestože je docela nenáročný, alespoň základní péči bychom mu měli dopřát.

  • Jednocení Ze záhonku je dobré pravidelně odstraňovat plevel a ještě mladé rostlinky vyjednotíme na vzdálenost asi 15 cm. Půdu také kypříme.
  • Zalévání Půdu pravidelně vlhčíme, ale opatrně. Příliš zamokřené záhony kopru škodí a nať žloutne stejně jako při velkém suchu. Hnojení není potřeba.
  • Škůdci Na kopru si rády pochutnávají mšice. Na ty mj. pomáhá postřik, který si snadno připravíme z 500 g čerstvě utržených kopřiv zalitých 5 litry studené vody. Zhruba po dvou dnech se z kopřivy uvolní kyselina křemičitá a pak napadené rostliny nálevem postříkáme. 

Mladou zelenou nať (15–20 cm vysokou) průběžně sklízejte. Pokud ji všechnu nespotřebujete, nechte ji zamrazit nebo usušte. Vyšší a kvetoucí kopr se nechává jako koření k nakládání okurek a další zeleniny.

Po sezóně suché a odkvetlé keříky vytrhejte.

Kopr je jednoletá rostlina, ale když odkvete, jeho semínka někdy za příznivých podmínek zůstanou v půdě a další rok vyklíčí.

Náš tip: Kopr můžete přidat i do zelného salátu plného vitaminů.

Zdroje informací:

Jecca McVicarová: Velká kniha o bylinkách

vitalia.cz: Zařaďte do jídelníčku nejlepší zdroje železa. Příjem by si měli hlídat hlavně dárci krve a ženy

vimcojim.cz: Znáte jeho léčivé účinky?

osej.cz: Kopr vonný - Superducat

Recepty k tomuto článku

Naposledy jste si prohlédli