Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Laďka Něrgešová umí perfektního velikonočního beránka.
Zdroj: Profimedia, koláž Toprecepty

Velikonoce jsou obdobím, kdy se v domácnostech naplno rozvoní tradiční pečivo. Mezi nejoblíbenější pochoutky patří velikonoční beránek, sladký symbol jara, pro někoho také obnovy. Není divu, že tato sváteční pochoutka patří i mezi oblíbené druhy pečených dobrot u Laďky Něrgešové. Známá moderátorka má nejen svůj skvělý recept, ale i trik na bezchybné vyklopení.

Tradice a symbolika

Pečení beránka má v českých domácnostech hluboké kořeny. Beránek je symbolem Ježíše Krista, připomíná také starozákonní příběh o obětování beránka jako ochrany před pohromou. Kromě náboženského významu je však pro mnohé především lahodnou součástí velikonoční tabule.

Tradičně se peče z piškotového nebo třeného těsta, které je lehké a nadýchané. Existují však i modernější varianty:

  • Tvarohový beránek – hutnější a vláčnější, vhodný pro milovníky šťavnatějších moučníků.

  • Ořechový nebo mandlový beránek – s přidanými mletými ořechy nebo mandlemi pro intenzivnější chuť.

  • Čokoládový beránek – oblíbený u dětí, díky přidanému kakau získá jemnou čokoládovou chuť.

  • Bezlepkový beránek – připravený například z rýžové nebo mandlové mouky, vhodný pro ty, kteří se vyhýbají lepku.

Důležité zdobení

Co by to ovšem bylo za beránka, kdybychom ho vkusně nedozdobili, popřípadě ho nevylepšili nějakou skvělou polevou? Tradiční cukrová zvýrazní jemnou vanilkovou chuť těsta, zatímco čokoládová poleva, ať už mléčná, hořká nebo bílá, dodá beránkovi luxusní „kabátek“. Milovníci svěžejších chutí mohou zvolit citronovou polevu, která pečivu dodá lehkou kyselost.

Na závěr se beránek často posype moučkovým cukrem, rozinkami, hřebíčkemnebo marcipánem mu vytvoříme oči a kolem krku mu uvážeme mašli, která přidá slavnostní vzhled. 

Dramatické finále

Přestože patří beránek k oblíbeným „kouskům“ na velikonočním stole, jeho příprava nemusí být úplně bez problémů. Největší úskalí totiž čeká až na úplném konci, konkrétně při vyklopení sladké dobroty z formy„Bojíte se, že mu urvete hlavu při výklopu? Namažte formu sádlem! Půjde dobrovolně a rychle!“ poradila moderátorka pořadu FTV Prima Showtime na sociálních sítích

Zároveň se také podělila o to, jak na ni dopadá jarní únava, a přiznala, jaký má vztah k blížícím se svátkům. „Já Velikonoce úplně nemusím, ale beránka mám ráda,“ přiznala Něrgešová. „Mám pro vás beránka, který je tak jednoduchý – prostě mrsk, mašle a je to,“ dodala s úsměvem.

Velikonoční beránek Laďky Něrgešové

Na přípravu rychlého a snadného receptu budete potřebovat: 4 vejce, 200 g cukru moučka, 1 vanilkový cukr, 250 g tvarohu ve vaničce, kůru z 1/2 citronu, 180 g másla, 2 cl tuzemáku, 220 g pologrubé mouky, prášek do pečení, lžičku soli a sádlo.

Jak na to?

  1. Do mísy dejte vejce, cukr a vanilkový cukr. Vše promíchejte.
  2. Přidejte tvaroh, nastrouhanou kůru z půlky citronu, tuzemák a rozpuštěné máslo. Opět promíchejte.
  3. Do druhé misky nasypejte mouku, prášek do pečení a sůl. Rukou promíchejte a vsypte do mísy se směsí s vejci. Stěrkou pečlivě zamíchejte do hladké hmoty.
  4. Formu na beránka vytřete sádlem a vysypte moukou. Nalijte do ní těsto a pečte v troubě, předehřáté na 180 stupňů, zhruba 55 minut. Propečení zkontrolujte špejlí.
  5. Po upečení a vyklopení z formy nechte beránka vychladnout, pocukrujte, přidejte mašli a máte hotovo.

Náš tip: Připravit si vynikajícího velikonočního beránka můžete také podle našeho video receptu:

Recepty k tomuto článku

Naposledy jste si prohlédli