Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Chystáte se letos péct mazanec a nemáte žádný ověřený recept? Ten podle receptu slavného cukráře Josefa Maršálka bude sázkou na jistotu. Je krásně vláčný, nadýchaný a můžete si být jisti, že bude chutnat jako od babičky. My sami jsme jej vyzkoušeli a přímo nás nadchl. 

Kdy péct mazanec?

Upéct na Velikonoce mazanec je téměř povinností každé správné hospodyňky. Bochánek z kynutého těsta plný rozinek a mandlí na velikonoční tabuli zkrátka patří společně s beránkem a velikonoční nádivkou.

V minulosti se připravoval vždy na poslední den půstu, tedy na Bílou sobotu, nicméně dnes, kdy už půst drží jen málokdo, se často peče několik dnů dopředu a mnohdy i víckrát, když se ten první do Velikonoc sní. 

Mazanec v mnoha podobách

Samozřejmě si mazanec můžete koupit v obchodě, tomu domácímu se ale většinou nevyrovná. Receptů na mazance je celá řada – kromě droždí můžete do těsta použít kvas, existují i jednodušší nekynuté verze, kdy se jako kypřidlo přidává jedlá soda.

Oblíbené jsou rovněž mazance tvarohové či s jogurtem, někdo mazanec vylepšuje dalšími ingrediencemi, jako je čokoláda (tmavá i bílá), jiné druhy ořechů (třeba vlašské nebo dokonce pistácie) či kandované nebo mrazem sušené ovoce (např. maliny). Experimentovat můžete také s kořením, kromě vanilky a citronové kůry lze do něj přidat třeba anýz, muškátový oříšek, šafrán, skořici nebo hřebíček.

Dobře vykynuté těsto je základ

Klasický mazanec je ale z kynutého těsta s mandlemi a rozinkami. Chcete-li, aby se vám povedl, je třeba mít nějaký léty prověřený recept. Při jeho přípravě je hlavně důležité pořádně vypracovat těsto, aby bylo hladké a nelepivé.

To je pak nutné nechat vykynout na dvojnásobný objem. Nakonec nezapomeňte vytvarovaný bochánek naříznout nebo nastřihnout do kříže. Je to nejen symbol Kristova ukřižování, ale také tímto otvorem může unikat pára a mazanec vám pak úplně nepopraská

Jaký je mazanec podle cukráře?

Mazanec lidé často pečou podle vyzkoušených receptů po maminkách, babičkách, tetičkách nebo kamarádkách. Pokud žádný takový nemáte, určitě vám přijde vhod ten od populárního cukráře Josefa Maršálka, který jsme se také rozhodli upéct a otestovat tak, jaký je. A jaký byl výsledek? 

Příprava mazance není nijak složitá, s těstem se velmi dobře pracuje. Těsto báječně voní čerstvou vanilkou a rumem a navíc nás potěšilo, že je v něm hodně rozinek. Mazanec zůstane báječně vláčný několik dní.

Recept na mazanec od Josefa Maršálka

Jestliže vás láká upéct letos mazanec podle Josefa Maršálka, můžete se do toho pustit třeba hned. Aspoň jej budete mít na Velikonoce vyzkoušený. Jak na to?

Budete potřebovat: 500 g hladké mouky, 250 g mléka, 100 g másla, 100 g cukru krupice, 150 g různých rozinek, 30 g rumu, 20 g droždí, 5 g soli, 1 vejce M a 1 vanilkový lusk. Na potření a posypání si připravte: 1 vejce M a 40 g mandlí v plátcích.

  1. Mléko nalijte do hrnce, zahřejte společně s vyškrabanou vanilkou a nechte vychladnout. Přelijte je do mísy, přidejte do něj 1/3 mouky a rozdrobené droždí a zamíchejte. Zakryté nechte kynout.
  2. Po 45 minutách přimíchejte zbylé ingredience kromě másla, soli a rozinek a hněťte v robotu 5 minut. Poté přidejte sůl s rozehřátým, ale vychladlým máslem a vypracujte hladké a nelepivé těsto. 
  3. Rozinky do těsta zapracujte až úplně naposledy. Těsto pak nechte asi 2 hodiny zakryté na teplém místě kynout. Poté je rozdělte na dvě půlky. Z každé na vále vytvarujte bochník a potřete jej vodou. 
  4. Bochánky přeneste na plech vyložený pečicím papírem a nechte dobře vykynout, objem musí být dvojnásobný. Vykynuté bochánky potřete rozšlehaným vajíčkem, posypejte mandlemi a nožem na povrchu vyřízněte kříž, aby měla kudy unikat pára a mazanec neprasknul.
  5. Pečte mazance v troubě vyhřáté na 160 °C asi 30-35 minut. To, zda jsou upečené, otestujte špejlí. Hotový mazanec vytáhněte z trouby a nechte na mřížce vychladnout.

Recepty k tomuto článku