Příběh velikonočního zajíčka se začal psát už v 17. století. Prozradíme, proč nosí vajíčka i kdy byl vyroben první zajíc z čokolády
8. 4. 2025 Historie a zajímavosti
Jedním z typických symbolů českých Velikonoc je beránek. Postupně si ale u nás získává na popularitě ještě jedno zvíře. Je to čokoládový zajíček. Tato cukrovinka ani není žádnou novinkou, může se chlubit celkem dlouhou historií.
Místo beránka zajíček
Zatímco u nás tradičně velikonoční sváteční stůl zdobí beránek, který se peče ze sladkého těsta, v Německu a v dalších německy mluvicích zemích patří k Velikonocům zajíček neboli Osterhase. I u nás ale průběhu let jeho popularita značně narůstá, hlavně mezi dětmi.
Oproti beránkovi je zajíc nesporně atraktivnější, protože se říká, že dětem nosí čokoládová vajíčka, bonbony a další sladkosti.
Mohlo by vás zajímat
Proč zajíc nosí vajíčka?
První příběhy o tom, že na Velikonoce obchází domácnosti zajíček a nechává v nich vajíčka, se začaly objevovat někdy v 17. století. Původ velikonočního zajíce však sahá mnohem dál do minulosti až k anglosaské pohanské bohyni jara Ostara neboli Eostre. Ta byla často zobrazována s vejcem a králíkem či zajícem.
Podle legendy prý tato bohyně proměnila ptáčka v zajíce, který si ovšem zachoval schopnost snášet vajíčka - proto se říká, že zajíc "nosí" vajíčka. Vejce i zajíc jsou navíc vnímány jako symboly plodnosti, zrození a nového života, proto se často spojovaly se svátky jara, kdy se příroda probouzí. Odtud tak vznikla tradice schovávání vajíček dětem, jimž se pak namluvilo, že je tam poztrácel právě zajíček.
Mrkev pro zajíčka a hony na vajíčka
Tradice velikonočního zajíčka se nejvíc ujala právě v Německu, němečtí přistěhovalci ji pak v 18. století převezli do Ameriky, kde si rovněž získala velkou popularitu a ještě víc se rozšířila. Americké děti tak pro zajíce začaly stavět hnízda, aby do nich mohl snášet vejce.
Později se vejce změnila na obyčejné košíčky, které děti chystají pro zajíčka, aby jim tam nechal čokoládová vajíčka nebo i jiné sladkosti. Ony v nich pak často pro zajíčka nechávají i mrkev. Oblíbené jsou také tzv. egg hunts neboli hony na vajíčka, při nichž děti hledají vajíčka schovaná po zahradě.
Jak vznikl čokoládový zajíc?
Zajíček původně roznášel obyčejná vajíčka, postupem let ale začal nosit vajíčka čokoládová případně jiné čokoládové figurky. Jednou z těch oblíbených se nakonec stal i samotný zajíček. I tato čokoládová figurka má svůj příběh, která vás zavede pro změnu do Švýcarska.
Tam totiž před více než 70 lety prvního čokoládového zajíce vyrobil výrobce čokolád Lindt. Na myšlenku udělat čokoládového zajíce přivedla v roce 1952 jednoho z tehdejších čokoládových mistrů jeho dcera. Ta během velikonoční oslavy spatřila na zahradě v trávě malého zajíčka a chtěla si s ním hrát.
Zajíček jí ale utekl, což holčičku rozesmutnilo. Tatínek ji chtěl rozveselit, vymyslel tedy čokoládového zajíčka, kterého mohou děti hledat v trávě a nikdy neuteče. Tento zajíček ve zlatém obalu s červenou mašličkou si u dětí získal velkou popularitu a dodnes je jednou z oblíbených velikonočních cukrovinek.
Velikonoční zajíček u nás
I když šlo o německý zvyk, čokoládoví zajíci dohopkali k nám i v dobách socialismu. O tom od firmy Lindt si sice tehdejší děti mohly nechat jen zdát, nicméně čokoládová vajíčka či figurky zajíců se i u nás sehnat daly. Pamětníci třeba vzpomínají na čokoládového zajíce s nůší, v níž byla barevná cukrová vajíčka specifické chuti a konzistence.
Tolik sladkostí jako dnes sice nebylo, nicméně na velikonoční tematiku se na cukrovinkách ani tehdy nezapomínalo a kresby zajíců zdobily třeba i obaly od čokolád a čokoládových bonbonů.
Zdroje informací:
Goodhousekeeping.com: What Are the Easter Bunny's Origins? The History of the Famous Fluffy Bunny
Chocolate.lindt.com: It all began with a Little Girl and a Bunny...
Zakrasnejsivimperk.cz: O velikonočním zajíci
Bbc.com: The Easter Bunny: Evolution of a symbol
Náš tip: Velikonoční zajíčky si můžete upéct i z těsta podle našeho video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více