Péče o libeček na jaře není komplikovaná. Zakořeněná rostlina ocení kompost a dostatečnou zálivku
1. 5. 2025 Zahrada
Libeček je aromatická rostlina, která se skvěle uplatní nejen v polévkách. Péče o libeček na jaře není složitá, poradíme, na co se zaměřit, aby vám z byliny vyrostl bohatý keř.
Péče o libeček na jaře
Libeček lékařský (Levisticum officinale) je vytrvalá bylina, která vyniká svou nezaměnitelnou chutí připomínající třeba i polévkové koření Maggi. V tradičních bylinkových zahradách má své pevné místo – je nenáročný, odolný a dlouhověký. Na podzim se rostlina zatahuje do půdy, brzy na jaře z ní zase stonky s aromatickými listy vylézají, aby nakonec vytvořily keř.
Aby se probudil do plné krásy, můžeme libečku na jaře dopřát trochu pozornosti. Právě v tomto období můžeme ovlivnit, jak silná a vitální rostlina bude po celý zbytek vegetační sezóny.
Mohlo by vás zajímat
Ideální stanoviště pro libeček
Libeček má poměrně specifické nároky na stanoviště, které je potřeba respektovat už při výsadbě. Nejlépe mu vyhovuje slunné až polostinné místo s hlubokou, výživnou a dobře propustnou půdou. Měla by být bohatá na humus a obsahovat dostatek vápníku. Rozhodně se nedoporučuje vysazovat libeček do těžkých a přemokřených půd, které by mohly způsobit zahnívání kořenů.
Je rovněž vhodné vyhýbat se místům, kde se v minulosti pěstovala kořenová zelenina, jako je mrkev, celer nebo petržel. Tyto druhy totiž mohou přenášet choroby a škůdce, které by mohly nově vysazenému libečku uškodit
Jak vysazovat nové rostlinky libečku
Na jaře, obvykle v březnu nebo dubnu, je ideální čas na výsev semen. Pokud vyséváme přímo na záhon, volíme hloubku výsevu přibližně 2–3 cm a dodržujeme pravidelnou zálivku, aby semena nezaschla. Pro přesnější kontrolu růstu je lepší vysévat do truhlíků, ze kterých sazenice přesadíme na záhon v červnu, kdy nehrozí ranní mrazíky.
Už vzrostlý libeček lze také množit dělením trsů. Tato metoda je vhodná především pro starší rostliny, které začínají ztrácet vitalitu. Dělení se provádí na jaře každé tři až čtyři roky – rostlinu vykopeme, ostrým nožem ji rozdělíme na menší části a každou z nich zasadíme do čerstvě připraveného záhonu.
Jak zalévat libeček a jak ho hnojit
Libeček je sice poměrně nenáročný, ale v období růstu ocení dostatek vláhy. Půda by měla být stále mírně vlhká, ale nikdy přemokřená. Především v jarních týdnech, kdy se rostlina intenzivně rozvíjí, je třeba dbát na pravidelnou zálivku.
Před sezónou se také doporučuje půdu obohatit kompostem nebo vyzrálým hnojem. Takový přísun organických živin poskytne rostlině dostatek energie na celý rok. Pokud nemáme přístup k hnoji, dobře poslouží i bylinná jícha nebo přírodní hnojiva na bázi draslíku, fosforu a dusíku.
Málokdo může rozporovat tvrzení, že celá řada jídel chutná lépe dochucená čerstvými bylinkami. Ať už se jedná o saláty, polévky, nebo třeba italské caprese, které by bez bazalky nebylo úplné, zelené…

Jak se starat o libeček a kdy ho sklízet
Během jara je důležité pravidelně kontrolovat rostlinu, odstraňovat suché nebo poškozené listy a sledovat případné známky napadení škůdci, jako jsou mšice. Včasná péče dokáže předejít rozsáhlejším problémům. Pokud je už rostlina dobře zakořeněná a vytváří keřík, obvykle s ní příliš problémů nebývá.
Vzrostlý libeček můžeme sklízet zhruba od května. Listy postupně stříháme a používáme je čerstvé nebo je můžeme usušit a přidat třeba do domácí směsi vegeta. Pokud rostlina začne tvořit květní stonky, hned je odřízneme. Květenství totiž rostlinu oslabuje. Chuť listů pak není tak silná.
Jarní péče o libeček není náročná. Když rostlině dopřejeme vhodné podmínky, odvděčí se nám nejen bujným růstem, ale i bohatou sklizní chutných listů. Libeček pak bude nejen ozdobou zahrady, ale i cenným pomocníkem v kuchyni.
Zdroje informací:
rostlinky.cz: Libeček pěstování - chutná bylinka do zahrady
bylinkyprovsechny.cz: Jak pěstovat libeček
Náš tip: Z libečku si můžete přichystat i domácí variantu vegety podle následujícího video receptu:
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Přečtěte si Zobrazit více