7 triků, jak připravit dokonalý steak: Chce to kvalitní maso i pánev a pár snadných vychytávek
8. 10. 2020 Vaření
Vypadá to jednoduše, hodit kus „flákoty“ na pánev a opéct. Moc složité to skutečně není. Ovšem, jen když dodržíte několik zásad, přes které „nejede vlak“. Prozradíme vám tajemství řezníků, abyste pak před přáteli mohli zazářit!
1. Vybírejte správné maso
Budete však muset trošku zapátrat, protože většina hovězího masa z nabídky supermarketů na dobré steaky vhodná není. Proč? Obvykle je totiž příliš čerstvé a tím pádem tuhé. Na steaky je ale potřeba, aby bylo správně vyzrálé a křehké. To se stane zhruba za 3-6 týdnů po porážce, kdy se při správných teplotách a proudění okolního vzduchu uvolňují svalová vlákna. Právě proto, že je to náročnější a delší proces, bývá vyzrálé hovězí dražší a koupíte je spíš v menším řeznictví, nebo na farmářských trzích.
2. Věnujte pozornost pánvi
Těžká robustní pánev s nepřilnavým a silným dnem je to pravé. Velikost by měla být tak akorát, aby steaky zaplňovaly podstatnou část plochy a mezi nimi byla maximálně půlcentimetrová mezera.
3. Nepodceňujte teplotní šok
Nejméně hodinu před samotnou přípravou vyndejte maso z lednice a nechte je zakryté přivyknout pokojové teplotě. Jinak by se moc studené maso potkalo s moc horkou pánví a mohlo by se stát, že by bylo shora připálené a uvnitř ještě příliš syrové.
4. Rozpalte pánev i tuk tak akorát
Zásada sice je, že musíte maso dávat na rozpálený olej, ale nesmí to být zase přehnané. Jakmile se z pánve kouří, už je to moc. Pokud chcete šetřit kalorie, stačí maso jen olejem předem potřít a pak opékat na horké pánvi na sucho. Můžete je předem také osolit a opepřit, anebo to nechat až na závěr na talíři. Obojí je správně a je to jen na vás. Jediné, co není vhodné, je přidávat na pánev i bylinky. Rychle by se připekly a zhořkly.
5. Volte minutkovou úpravu
Dobře vyzrálé maso žádné dlouhé dušení nepotřebuje, naopak by mu to uškodilo. Dle velikosti steaku proto stačí přibližně tři minuty opékání z každé strany, zbytek práce udělá trouba. Pokud ji nemáte, nebo z jakéhokoliv důvodu použít nechcete, nechte maso v pánvi o minutku nebo dvě déle a pak je zabalte do alobalu na deset minut. Kumulovaným teplem by mělo pěkně dojít.
6. Dopečte v troubě
Je to nejlepší verze, pokud chcete mít steak připravený na medium, tedy ne úplně krvavý. Předem předehřejte troubu na 180 ºC a z pánve přendejte steak na pekáč, případně vložte steak do trouby rovnou s pánví, pokud je to možné. Jestli chcete dochutit steaky bylinkami, teď je ta správná chvíle je přidat. Hodí se rozmarýn, estragon i tymián. Maso, s bylinkami nebo bez, nechte v troubě 8 minut, pokud je chcete středně propečené, nebo 12-15, chcete-li je úplně dopečené.
7. Nechte odpočinout na závěr
Dopečené steaky vyndejte z trouby, zabalte do alobalu, nebo přikryjte na pekáčku a nechte zhruba pět až osm minut dojít. Mezitím si připravte vše k podávání. Dokonalý steak doladí dokonalá sůl, ideálně maldonská vločková, která se bude pomalu na mase pomalu rozpouštět a zároveň bude krásně a lehce křupat.
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
„Na povrchu klouzavý a uvnitř kyprý a vláčný….“ Jak vypadá knedlík a jak nok? Film Pelíšky nabídl před 25 lety jasnou odpověď
15 nejlepších receptů na vánoční cukroví: Prohlédněte si výběr z našeho receptáře