Mrkvovou, nebo dýňovou? Jednoduché recepty na zdravé a skvělé podzimní polévky
18. 10. 2020 Vaření
Podzim je období polévek! Taková polévka je skvělým obědem či večeří, zasytí, zahřeje a může ji skoro každý, navíc to nezabere moc času, sníst ji, takže je ideální i pro workoholiky a vytížené jedince. Poradíme vám, jak si jednoduše připravit sezónní oblíbence - dýňovou, mrkvovou a starý dobrý vývar.
Dýně pro zdravé oči a zuby
Podzim je ročním obdobím, které přeje polévkám. Taková poctivá polévka s kouskem pečiva poslouží jako rychlý oběd i lehká večeře, zahřeje a chutná výborně. Navíc konkrétně na podzim můžeme experimentovat se sezónní zeleninou právě i v rámci polévek. Obzvlášť populární, chutná a zdravá je polévka dýňová. Dýně sice oficiálně patří mezi ovoce, nutričně je to ale zelenina. Má malý obsah sacharidů a nízký glykemický index. U nás je dostupná v mnoha druzích, Špagetovou můžete použít místo těstovin, na polévku je nejlepší Hokaido, ale hodí se i máslová. Při zpracování dýně si zjistěte, zda je potřeba konkrétní druh loupat. Hokaido se třeba konzumuje i se slupkou, Špagetová se rovněž loupat nemusí, ale třeba Muškátová, to je taková ta "halloweenská", tu musíte ze slupky "vysvléknout" v každém případě. Muškátová je skvělá třeba na zapékání.
Ale zpět k polévkám. Ta dýňová je opravdu výborná. Jak na ni? Je to jednoduché a zvládne to opravdu každý. Nám se osvědčil následující recept. Polévka je hotová do 30 minut a potřebovat budete jen několik ingrediencí...
- 1 kg dýně, ideálně Hokaido
- 2 ks cibule
- 4 lžíce olivového oleje
- 700 ml zeleninového vývaru, může být domácí, ale klidně i z kostky
- 100 ml smetany ke šlehání
- sůl a čerstvě namletý pepř na dochucení
Postup: Cibuli nakrájejte na jemno, v hrnci rozehřejte olivový olej a cibuli přidejte. Míchejte, dokud nezesklovatí. Poté do hrnce přidejte pokrájenou dýni a opékejte ji asi 10 minut. Dýni a cibuli zalijte vývarem a vařte zhruba 15 minut nebo dokud vám dýně nezměkne. Vzniklý dýňový vývar nechte mírně zchladnout, rozmixujte tyčovým mixérem a por zjemnění přidejte smetanu, dochuťte solí a pepřem. Podávejte polévku například s praženými dýňovými semínky, chilli vločkami, můžete použít i sýr či krutony.
Mrkev na cholesterol
Pokud vás neláká polévka dýňová, zkuste tradičnější mrkvovou, která je rovněž skvělá a možná ještě zdravější. Mrkev je stejně jako dýně bohatá na beta-karoten, takže také pomáhá na srdce a oči, zároveň ale při pravidelné konzumaci může snížit cholesterol, pomoci se správnou funkcí zažívání, odvrátit předčasné projevy stárnutí a zafungovat i jako prevence infarktu. Obsahuje vitaminy A, C, K, B8, kyselinu pantothenovou, kyselinu listovou, draslík, železo, měď a mangan. Polévka z ní je opět výtečná a úžasně jednoduchá. Potřebovat budete...
- 0,5 - 1 kg mrkve
- 2 ks cibule
- 4 lžíce olivového oleje
- 700 - 1000 ml zeleninového vývaru, opět může být domácí i z kostky
- šťávu ze 4 pomerančů
- strouhaný čerstvý zázvor podle chuti
- 100 ml smetany na šlehání
- sůl a pepř na dochucení
Postup: I tento recept máme dobře osvědčený. Je v podstatě stejný jako ten na dýňovou. Cibuli osmahneme na olivovém oleji, přidáme očištěnou a pokrájenou mrkev a vaříme do změknutí. Do hotového vývaru ale tentokrát přidáme pomerančovou šťávu a nastrouhaný zázvor. Zázvor dodá polévce říz, pomeranči chuť zjemní ostrost zázvoru. Osolíme, opepříme, ještě chvíli povaříme. Poté vše rozmixujeme a zase zjemníme smetanou, pokud to tak máme rádi. Mrkvová polévka je výborná i ve variantě, kdy místo smetany použijete kokosové mléko a místo pomerančů a zázvoru třeba indické kari. Vyzkoušejte ale i nějaký z receptů našich čtenářů:
Vývar - klasika, která nezklame
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Rychlá tvarohová vánoční štóla je nádherně vláčná a šťavnatá. Důležitý je správný tvaroh a sušené ovoce namočené v rumu
Nepečené medovníkové kuličky obohatí talíř s cukrovím: Voní medem a karamelem, jejich snadnou přípravu zvládne každý
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů