Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak připravit chutné topinky?

yustin: Když není krajíc příliš silný, zvládne ho topinkovač v pohodě. Vkládám půlkrajíce.

Nadja: presne aj ja tak robim...akurat ja cesnak lisujum roztieram nozom

Já mám stařičký gril dovezený kdysi z NDR - v něm opékám topinky nasucho, pak je z obou stran potřu česnekem, ale pokud chceš, můžeš je ještě slabě potřít sádlem.
Pokud peču na pánvi, dávám jen trošičku sádla a chleba v něm protáhnu, aby krajíc byl stejnoměrně mastný. V případě potřeby postupně sádlo přidávám.

spagetka:;-(;-(;-(;-(;-(
tak ma potriaslo, ze ma dva dni bolela ruka

jahoda:jahůdko, no já mám asi nějaký starý model, vyloženě na normální krajíc chleba a je to i v návodu, viděla jsem ale už i modernější, jenže my stejně děláme topinky na pánvi, takže přístroj je uložen a velmi málokdy oprášen :-O:-8;-)

spagetka:
Topinkovač(pokud je myšleno dávání shora) je především na toustový chléb, ale dá se opéct i slabý normální chlebík.
Toustovač=sendvičovač je na tousty, ale já v něm dělám řadu let jen opět slabé chleby (sýr, šunka, cibule a kdo může, tak místo šunky slaninu, s tou syrovou cibulí je to :-p:-p).
Naši chlapi toustový chléb nechtějí ani náhodou, jedině normální chléb a musím uznat, že i mě to moc chutná právě s tou cibulí+slanina.
Pak existuje domácí gril, který je na chlebové topinky bez tuku ideální.

vybusna:neříkej, že se ti povedlo do něj strčit prsty :-O:-/

yustin: topinkovač opeče klasický chléb, toustovač je zas na tousty, i když už jsou zařízení jak na tousty tak na klasické krajíce v jednom ;-);-)

vybusna:a topinkovač opeče i klasický chleba nebo jenom toustový?

zizala: a hlavne....nestrkat rukur do topinkovaca pokial je pod prudom....na to treba upozornit velmi dorazne :-8

yustin:Nie veľa oleja, správna teplota ( ak hodíš omrvinku, začne peniť ), rýchle opečenie, opečenú hrianku položiť na servítku, aby vsiakla prebytočný tuk. Ak je tuk dostatočne horúci, nevsiaka ho veľa do hrianky. A ešte jedna rada : pridaj zopár koliesok mrkvy do tuku, nebude sa prepaľovať.;-)

yustin: Radu péct nasucho v topinkovači asi slyšet nechceš, že? Ale má to spoustu výhod: topinka je velice chutná, křupavá na povrchu a příjemně měkká uvnitř, není nasáklá, není tvrdá, kuchyň není cítit ;-):-) Můžeš si na ni pak dát cokoliv, aniž bys zatěžoval trávicí soustavu víc, než je nezbytně nutné. Můžu Ti říct, že už by mi dnes topinka dělaná klasicky na oleji vůbec nechutnala.

Pokud odmítáš topinkovač, můžeš zkusit fintu žlučníkářů: mít vedle pánve hrnec s vařící vodou a topinku ihned po osmažení napíchnutou na vidličce v ní krátce ponořit a hned vyndat. Nestihne se rozmočit, jen ten tuk přejde do vody ;-)

yustin:já ne, že bych znala fintu, ale dělám je tak, že olej rozpálím, dám krajíce chleba a okamžitě plamen stáhnu na minimum skoro, smaží se pomaleji, hezky do hnědo-oranžova a upéct ji mohu plno. Toho oleje dávám malinko, nesmí nějak plavat, jen tak, aby se opékaqla ta jedna strana a když je vyndám, dám je ssavý papír a na něm i česnekuji. Yustine, nevím zda si z toho něco vezmeš, ale tak je dělám já a jsme s nimi spokojení;-)

Poslední dobou mám pořád chuť na topinky. Dělám je klasickým způsobem: chleba na rozpáleném oleji. Velkou nevýhodou je, že olej se rychle přepálí, topinky ztrácí chuť a celá kuchyně je cítit.

Umí tu někdo docílit toho, že na jednom oleji na pánvičce zvládne víc kol topinek? Je nějaká finta na to, aby topinka moc nenasákla olejem?

Trochu jsem se rozhlížel po netu, ale nic zásadního nenašel. Zato receptů na směs na topinku je všude plno.
Yustin

Přispět do diskuze

Přidat příspěvek