Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Míchání prášku do pečiva s jedlou sodou

hosta: děkuji. Dříve než jsem se ptala, tak jsem také googlila, ale asi ne tak dobře - k Tvým informacím jsem se nepropracovala.
Takže předpokládám, že to míchání prášku se sodou přispívá k tomu, aby těsto nabývalo na objemu po delší dobu - díky sodě okamžitě a díky prášku po zahřátí.

Dovoluji si přidat informaci (vyčtenou, protože mě to taky zajímalo)

Jak jedlá soda (bicarbona), používaná při pečení, tak prášek do pečiva jsou kypřicí prostředky přidávané do těsta před vlastním pečením. Při něm pak vytvářejí oxid uhličitý, který v těstě tvoří vzduchové kapsičky a tím ho nakypřuje. Prášek do pečiva obsahuje určité množství jedlé sody, ale tyto prostředky se používají poněkud odlišně. Jedlá soda je čistý hydrogenuhličitan sodný. V okamžiku, kdy se spojí s vlhkými či kyselými látkami (jogurt, čokoláda, podmáslí), dojde k chemické reakci, při níž vznikají bublinky oxidu uhličitého okamžitě po smíchání přísad. Z toho důvodu musíte těsta, kypřená jedlou sodou, péct hned, jinak takzvaně spadnou. Prášek do pečiva, jak bylo řečeno, už sodu obsahuje, ale kromě ní i další „okyselovadlo“, například vinný kámen, a také dehydrující látku, obvykle škrob. Díky této kompozici se kypřicí plynné látky (oxid uhličitý) začnou uvolňovat až ve chvíli, kdy se teplota těsta pečením zvýší.

Neviem, možno sa mýlim, ale mne to prijde presne tak zbytočné, ako dávať prášok do pečiva do piškótového cesta, ktoré je skyprené snehom. Sóda sa dáva na skyprenie, ale ak je tam prášok do pečiva, tak načo? Alebo jedno alebo druhé. ;-)

:-? Ví někdo, jaký význam má míchání prášku do pečiva s jedlou sodou?
Četla jsem to již v několika receptech, ale smysl mi uniká.

Přispět do diskuze

Přidat příspěvek