Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vývar....

Vzteklinku musíš si ujasnit jaký vývar(myšleno drůbeží či hovězí) chceš.Budeš potřebovat buď kuřecí díly na polévku nebo přední hovězí(tzv. žebro), kořenovou zeleninu(mrkev, cibuli i se slupkou, petržel, celer, případně porek), celý pepř, nové koření, sůl.Jsou dva způsoby přípravy vývaru, maso se dá studené vody i s kořením a přivede k varu, pak stáhneš a dále udržuješ těsně kolem bodu varu, sbíráš pěnu(to šedé) cca dvě hodiny, poté přidáš zeleninu a táhneš další dvě hodiny.Druhý způsob používají v restauracích, rozpálíš troubu a do pekáče s trochou oliv.oleje dáš maso i zeleninu prudce péci cca 20min., poté sliješ maso i výpek do hrnce, zaliješ vroucí vodou, přidáš koření a táhneš(udržuješ pod bodem varu asi 2-3hodiny).

:-O Takže.... na sobotu bych potřeboval onen tajemný vývar.... co a kolik čeho mám naházet do hrnce? "Táhnutí" zvládnu, čas najdu i 10 hodin..... (Vodu z uzeného mi zakázal použít...) A moc děkuji za odpověď! ;-)

Kamarád měl pravdu!!!! Dělat dobrý vývar je věda. Opravdu se maso i zelenina táhne řadu hodin - řekněme 5 jako průměr, těsně pod bodem varu, voda jen perlí, nesmí klokotat.A je výborné, jakýkoli vývar, když se vaří zellenina, maso, tak vodu nikdy nevylévat, ale vždy nechat zamrazit jako základ dalšího vývaru. Tím teď myslím, že když vaříš květák, mrkev, brokolici... maso - aby bylo na použití jako vařené, tak ho samozřejmě nemusíš vařit tak dlouho, prostě suroviny uvaříš, dál použiješ podle receptu, ale nikdy :-!:-! vodu nevylévat, je to už základ vývaru a upřímně, lepší než sebelepší masox.
První krok už děláš s tou vodou po vaření uzených žeber:yes:, rozšiř to na ostatní ;-);-)

.....často se při vaření setkávám s větou "..a zalejeme vývarem." Když jsem dělal bifteky dle mého kamaráda, namísto vývaru jsem použil Masox. Skoro mě seřval. Měl jsem tam prý raději dát jen vodu. Ptal jsem se co to teda ten vývar je... Řekl že to je nadlouho... Mlel něco nějakém táhnutí, pod bodem varu.... a tím skončil. V kuchyni jsem spíše pohroma a totální neználek ale nějak cítím že bez "vývaru" se prostě dál nehnu. Jak tedy udělat "vývar"? Nebo je to to střežené tajemství dobrých kuchařů? Já si třeba vždy zamrazím vodu, která zbyde po vaření uzených žeber - třeba na zelnici. Lze ten (pro mne zatím) tajemný "vývar" skladovat podobně abych jej mohl použít, když bude zapotřebí? Omlouvám se za zřejmě hloupou otázku ale každý nějak začíná.....

Přispět do diskuze

Přidat příspěvek