Svátky v klidu a pohodě? Povolejte na pomoc Velkého vánočního průvodce!
Poslední diskuze
„Co dnes uvařit?“ Veronika.Hrozna, před 2 hodinami
„Přání a gratulace“ mika59, před 5 hodinami
„2024 - změna designu u receptů ???“ Nadja, 19. 11. 2024 20:32
Poslední příspěvky
„magdalenka: Vybrala jsem až tři! Ty s listovím, nebudu…“ Veronika.Hrozna, před 2 hodinami
„Ahoj, dnes som nevarila - ázijské bistro vypomohlo, zajtra…“ magdalenka, před 2 hodinami
„Veronika.Hrozna: mám - https://www.toprecepty.cz/recept…“ magdalenka, před 3 hodinami
21. 6. 2013 17:59
Občas, tak jednou za měsíc, jedeme nakoupit do supermarketu trvanlivé potraviny. V létě častěji, protože na chalupě není dostatečně zásobený obchod. Vidím ty lidi s vozíky přeplněnými "zaručeně výhodnými potravinami", zejména v malém městě. Jsou to manželské dvojice s neforemnými těly, oblečenými do nevkusných a nepadnoucích oděvů, věkově něco mezi čtyřiceti a šedesáti lety. Budou mít plný barák jídla a nepřekvapí je ani třetí světová (teda pokud to do týdne všechno nespořádají, to potom musí vyrazit znovu...). Staří lidé kupují vesměs pečivo, lučinu, tvaroh, kefír, šunku. Košíky mají téměř prázdné. Většinou mají dietní režim, nebo si prostě točeňák a paštiku nekoupí - už jim po tom někdy bylo blbě. Jsou střídmí, proto jsou totiž staří. Dožili se svého stáří.
"Musím se přiznat, že nerozumím Ladinky výroku: "že dnešní doba zaznamenává nedostatek úcty k seniorům, je pravda také. Jenže nebýt těch seniorů, nejsme tam, kde jsme".
Tak kde tedy jsme??
21. 6. 2013 17:55
21. 6. 2013 17:07
21. 6. 2013 16:43
21. 6. 2013 16:32
To bude asi nějaká moje charakterová chyba... Znám z práce lidi kolem sedmdesátky, mému tátovi je 66, tetě dokonce 75 let. Nepřipadají mi staří a také nejsou, chodí do práce, tvoří, pracují s počítačem. Tudíž snad i dovedou rozeznat, které jídlo jejich zdraví škodí a které prospívá. Trošku tu ty starší lidi podceňujete, jakoby nebyli svéprávní či co. Táta natáčí cyklus filmů o výtvarnících téměř na sklonku života a to byste koukali, jak to ti lidé mají v hlavě srovnané. Babička mi zemřela v osmdesáti sedmi letech, ano, byla stará, ale myslelo jí to.
O politice jsem vůbec nemluvila, jen si myslím, že když ty špatné potraviny nebudeme kupovat, přestanou je prodávat. Na to stačí jen logická úvaha. Jestli si za tu pověst "popelnice" nemůžeme přece jen sami...Ale stěžovat si, to tu teda umíme dokonale...
21. 6. 2013 16:23
Pamatuji si, jak dědeček – rolník říkával, že stát, který se nepostará o vzdělání a výživu národa nestojí za nic. A to je vidět dnes např., že místo lánů obilí jsou fotovolty a zdražování nás stejně neminulo Téměř ve všem jsme nyní závislí na dovozech, proto se z nás dělá smetiště západu. O dopadu na zdraví a “točící spirále” nemluvě.
Dnes opravdu je vše měřeno jen penězi. Vždy byly skupiny lidí tažných a chovných. Jenže nyní je většina jen tažných, žijících v neustálém napětí a stresu. Pracovní zatížení je podobné skoro vykořisťování, nemám na mysli státní sféru. Člověk na toto dění doplácí především zdravím, osobním a rodinným životem, celoživotním zadlužováním u hypoték apod. Nelze se divit, že jsou lidé otrávení, bez nějakých vyhlídek, motivace, bez optimismu a tolerance. Každý člověk si situaci nějak přebere podle sebe a svých možností. Naši předkové zažili hodně krušné doby vč. válek. Šetřme si koronárky jak se říká.
Jani Pá – jen bych chtěla dodat, zda jsi byla v našich končinách na nějakém domově pro seniory. Jako na pohodové dožití velice neznám. To že je nová budova, pěkné pokoje, nábytek ... neberu. Jde o to, jak se ti lidé tam cítí. A extra to není. Sester /protože se šetří /
je málo, jsou uštvané, někde dokonce machinace se stravou. Staří lidé mají v tom případě jen výhodu, že jsou tzv. pod dohledem.
21. 6. 2013 16:21
21. 6. 2013 12:30
Paragrafy se měněj s každou přicházející vládou... Takže než uděláme nějaký krok, musíme si prostudovat občanský zákoník, abychom vůbec pochopili, jestli náhodou nepřekračujeme zákon.
21. 6. 2013 12:28
21. 6. 2013 12:23
21. 6. 2013 12:20
Dnes se bohužel vše měří penězi. Kvalita života se měří množstvím výrobků, které si může koupit občan s průměrným platem. Průměrný plat je přitom pouze statistický pojem. Kvalita života je ale i o něčem jiném. Je to o tom, kolik a jak kvalitní výrobky si může koupit většina lidí. Jak je stát chrání před kriminalitou. Jak chrání jejich děti před drogami a pohlavními nemocemi. Jestli jídlo, které si mohou dovolit, je organické a zdravé nebo chemické. Jestli lidé dělají v práci to, co mají rádi nebo jsou vděční za jakoukoliv možnost práce, i takové, která je pod úrovní jejich vzdělání a schopností. Kvalita života je o tom, jestli po absolvování škol se budou o studenty předcházet firmy u nás a v zahraničí, nebo jestli se na ně budou dívat jako na výplod země třetího světa. Kvalita života je také to, zda nemocný dostane kvalitní léčbu .
Lidé byli za socialismu spokojenější, než jsou dnes, když jsou neustále bombardováni tím, jak musí být štíhlí a přitom nový režim způsobil styl života, v kterém lid tloustne. Dále je lidem servírováno, jak je důležité být extrovertní, bohatý, slavný. Ale většina lidí těchto vlastností dosáhnout nemůže a dělá je to nespokojené a nešťastné. Další negativní faktor je nejistota. Nejistota co bude zítra. Snadná možnost přijít o zaměstnání. Navíc se neustále zdůrazňují negativní prvky české povahy. Přitom mnohem méně kvalitním západním „demokratickým“ národům je vštěpováno vlastenectví. V našich lidech je uměle formována nespokojenost a mnozí cítí beznaděj, že se situace nezlepší. I kdyby se ekonomika podstatně zlepšila, vypadá to, že média se postarají o to, aby lidé zůstali nadále nespokojení, atd....
Promiňte mi tak rozsáhlou reakci, ale vždy mě vytočí, když někdo, především později narozený a hodnotící nedávno minulé období pouze kriticky, šmahem odsuzuje vše, co bylo kvalitní a dobré. Zdaleka nehájím socialismus, ale je demagogické při tomto srovnávání operovat politickými procesy padesátých let. Postihly i naši rodinu a přesto se snažím posuzovat minulost i současnost objektivně.
Naprosto souhlasím s názory yanullky, andry, rebeky a myslím, že mnoha ostatních.
A už pojďme vařít
21. 6. 2013 12:19
21. 6. 2013 12:04
V každé době, v každém režimu, jsou věci dobré i špatné, stejně takoví jsou i lidé a nic nelze odsuzovat šmahem. Také fandím mladým lidem, přeji jim možnosti, které mají, ale na druhé straně se divím, že místo, aby všeho, co se jim nabízí, využili, mnoho z nich pije a fetuje. Proč? Proč, když mají možnost se vzdělávat, cestovat a nic jim režim nenařizuje, se k tomu uchylují? A proč jich mnoho z nich čeká, až např. pro svých prarodičích podědí byt, aby měli kde žít? My jsme začali stavět dům, když mi bylo 25 let a měli jsme na hotovosti 2000, slovy dva tisíce, aby si někdo nemyslel, že jde o překlep. Nevěděli jsme, co je pátek, svátek, do práce a o víkendu k míchačce. Zadlužení až po uši, ale s jedinou nespornou výhodou, měli jsme v socialismu právo na práci. Dnes se mladí dívají na milionářské vily a mají obavy jít do hypotéky. Vůbec se jim nedivím, ale zde vidíme, že každý režim má svůj rub a líc.
Nikdo z nás, kromě vychytralých zbohatlíků a podvodníků, to nemá lehké, jsme tzv. na jedné lodi a nyní jde o to, zda se potopíme, či poplujeme, poučeni předchozími chybami, dále a lépe. Každý ovšem musí začít pádlovat sám za sebe, jinak to zkrátka nepůjde. A musíme zase začít být hrdi na to, že jsme Češi, národ s historií a ne smetiště Evropy a banánová republika, jak nás nyní nazývají.
21. 6. 2013 11:50
21. 6. 2013 11:50
Předchozí 1 … 22 23 24 25 26 … 40 Další