Jitrnice nebo jaternice? Poradíme, jak si tuto zabíjačkovou pochoutku připravit
Jitrnice, jelita, tlačenka, ovar, prdelačka, zabíjačkový guláš a hromada masa a kostí, to je zabíjačka. V masopustním období často skloňované téma. V tomto článku se budeme věnovat jitrničkám, které na zabíjačce můžete dostat jako výslužku.
Jitrnička je vepřové střívko naplněné směsí masa a vnitřností. Na obou koncích je ukončené špejlí, aby nám obsah střívka při vaření neutekl do vývaru. I tak se to občas stane, když střívko při vaření praskne nebo je špatně zašpejlované. To ale není na škodu, protože nám obohatí výslednou polévku.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak na přípravu jitrnic
Do jitrnic obereme maso z hlavy, kolene, laloku nebo plece. Uvaříme také kůže nebo vepřové nožičky, ze kterých stáhneme kůže.
- Uvařené maso pomeleme na mlýnku, osolíme a okořeníme pepřem, majoránkou a česnekem.
- Přidáme pomleté kůže, mleté vařené plíce, mletá syrová játra a housku namočenou ve vývaru.
- Hmotu naplníme do střívek, která jsme důkladně a několikrát propláchli.
- Vaříme na 90 °C, dokud nevyplavou.
- Jitrnice opláchneme, rozložíme vedle sebe a necháme vychladnout.
Pokud nám nějaká směs zbyde, můžeme ji naplnit do sáčků, zamrazit a potom upéct jako prejt. A protože se na zabíjačce tradičně vaří také guláš, připravili jsme pro vás videorecept, podle kterého si tuto pochoutku můžete uvařit i doma.
Masopust
Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.
S tématem Masopust souvisí:
Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice
Komentáře
29. 1. 2024 16:11
27. 1. 2024 14:40