Den bagelu
Národní den
Snídaňové pečivo s dírou uprostřed neboli bagel, jehož den připadá v kalendáři na 15. leden, je už poměrně dobře známé i u nás. Populární je zejména ve Spojených státech amerických, jeho původ však lze vystopovat do Polska.
Houska s dírou neboli bagel byla poprvé vytvořena v židovské komunitě v Polsku někdy na počátku 17. století. Slávy se však dočkal za velkou louží a patrně nejznámější jsou newyorské bagely. Pozor, bagel není ani houska, ani preclík, ani chleba – má však od každého trochu. Má hutný, velmi často chlebový vnitřek s křupavou a karamelovou kůrkou na povrchu.
Mohlo by vás zajímat
Jak připravit bagel
Bagel má specifickou přípravu – vaří se i peče. Než jej dáme do trouby, tak se vloží do vroucí vody, což přispěje k tomu, že bude mít lesklý a křupavý povrch. Bagely takto vaříme ve sladké vodě. Ve vroucí vodě je nehcáme minutu nebo dvě. Po vyjmutí je nechte okapat a dejte na plech. Jejich povrch můžete potřít mlékem. Následně je dejte do trouby předehřáté na 200 °C a pečte asi 25 minut.
Důležité je také, co dáte na hotový bagel. Chutnají skvěle jen tak namazané máslem nebo se šunkou či salámem. Doporučuje se je potřít čerstvým sýrem či domácí marmeládou. Slouží také k přípravě jednoduchých sendvičů. Bagel à la maltská ftira je opravdovou lahůdkou. "Jednoznačně nejznámější newyorskou klasikou je bagel se smetanovým sýrem, uzeným lososem, kapary a špenátem,“ uvedla pro Toprecepty.cz Kristýna Gabalcová z podniku Bagel Lounge. Dodala, že bagel má tu výhodu, že se dá připravit nasladko i naslano, a to jak samotné těsto, tak i náplň.