Den baklavy
Národní den
Baklava je sladký zákusek, který se objevuje v mnoha světových kuchyních. O původ tohoto dezertu se vedou spory napříč celým Balkánem, Tureckem, většinou arabských zemí, Íránem a dalšími zeměmi či oblastmi. Jedno ale víme jistě, baklava z dokonale křehkého těsta, křupavých oříšků, másla a slaďoučkého sirupu slaví svůj den 17. listopadu. A pokud si ji tento den dáte, bude to pořádně sladká oslava.
Jak už jsme předeslali, o původ baklavy se vedou sáhodlouhé pře. Napovědět by mohla skutečnost, že slovo baklava je arménského původu – jde o složeninu slov bahk (půst) a halva (sladkost). Existují však i další možnosti výkladu vzniku tohoto názvu. Zkrátka se budeme muset spokojit s konstatováním, že baklava vznikla někde na území někdejší Osmanské říše.
Baklava se v minulosti konzumovala při slavnostních příležitostech – v arabských zemích během postního měsíce ramadán, v Řecku se pak připravovala na Velikonoce. Tradiční baklava měla čtyřicet vrstev těsta, na každý postní den jeden.
Dezerty, zákusky, poháry
Říká se jim sladká tečka na závěr a obvykle jsou nejoblíbenější součástí celého menu. Řeč je o sladkých dezertech, které si jistě minimálně čas od času s velkou radostí dopřeje každý z nás. Za… Podívejte se na všechny dezerty, zákusky, poháry.
Jak připravit baklavu
Existuje velké množství receptů na baklavu. Rozeznáváme baklavu v podobě rozkrájených čtverců i trojúhelníků, lze se však setkat i s kulatými řezy. V řecké kuchyni můžeme narazit na baklavu pořádně nacucanou sirupem. Doslazuje se též medem. Náplň mezi listy křupavého těsta mohou tvořit sekané vlašské ořechy i zelené pistácie. Všechny baklavy však spojuje jedno – a sice speciální listové těsto filo nebo turecké yufka.
Nejlepší baklava je ta právě vyndaná z trouby. Avšak pozor! Kvůli vysokému obsahu másla a sirupu je tento dezert kalorický.