Den bylinek a koření
Národní den
Milujete vaření jídla, společné stolování i skvělou vůni připravených pokrmů? My také. Ale kdo dává jídlu tu dokonalou chuť i krásnou barvu? Koření a bylinky, jenž mají svůj den 10. června. Jak tento den nejlépe oslavit?
Koření se připravuje převážně ze sušených nebo čerstvých rostlin (bylin). Řadíme je mezi pochutiny, které jídlo ochutí, ale samotné koření nebo bylinky nemají žádnou nutriční hodnotu. Nikoho jistě nepřekvapí, že je koření známo již desítky tisíc let z mladší doby kamenné. Zlatý věk koření pak zajistily výpravy po celém světě, ať už objevitelské nebo ničivé, které se odehrály ve středověku. Koření se stalo symbolem obchodování a nových vztahů mezi národy. A proč vlastně kořeníme jídlo nebo používáme bylinky? Někdy chceme oblíbenou chuť zesílit a jindy utlumit, či nahradit jinou. Někdy se jedná o konzervaci a jindy o odstranění nepříjemných vjemů, třeba zápachu u masa ze zvěřiny. Kromě jídla jsou některé bylinky potřebné pro vytvoření skvělého nápoje, takové mojito by se neobešlo bez voňavé máty. Byliny i koření může mít i pozitivní účinky na naše zdraví a často jej takto využívaly ti, jenž se zabývali léčitelstvím. Bohužel v nás mohou probudit i nevolnosti či alergie při nevhodném nebo nadbytečném užití.
Mohlo by vás zajímat
Jak je skladovat?
Koření skladujeme na chladném, tmavém a suchém místě, ideálně uzavřené v nádobě, aby je nemohli napadnout škůdci nebo koření nezvlhlo. Čerstvé bylinky skladujeme v lednici a pokud jich máte více, doporučujeme je zamrazit. Ideální je pěstování vlastních bylinek třeba i na malém balkoně. Kromě příjemné relaxace a radost z pěstování, vám rostliny příjemně provoní a zútulní domov. Mezi oblíbené bylinky českých zahrádek patří bazalka, pažitka, libeček, máta, majoránka, kopr či cibule aj.