Den čerstvých rajčat
Národní den
Blíží se sezóna šťavnatých červených rajčat, které již dnes 6. dubna slaví svůj velký den. Existuje jich nespočet druhů lišících se barvou i chutí a snadno je můžeme pěstovat na balkoně, nebo na zahradě. Úrodu pak zpracujeme v teplé i studené kuchyni.
Věděli jste, že rajčata patří mezi ovoce? Jsou nejčastěji pěstovaným ovocem na světě, a to právě díky svým lahodným plodům. Chutí jsou velmi šťavnaté, protože obsahují téměř 94 % vody. Konzumujeme zralá rajčata, která jsou bohatá na beta karoteny a vitamín C. Nezralé plody obsahují jed solanin, proto je dobré zelená rajčata nechat dozrát minimálně v domácích podmínkách. Rajčata jsou nejen pochoutkou a přílohou, ale pravidelná konzumace podporuje naši imunitu, pročišťuje organismus a má prospěšný vliv i na krvetvorbu. Plody doporučujeme neloupat a jíst se slupkou, která obsahuje spoustu vlákniny.
Jak zpracovat rajčata
I když je rajče ovoce, chutí rozhodně nepatří do ovocného salátu. Ovšem pokud je použijeme na slané chuťovky, do Caprese s mozzarelou, nebo v kombinaci s balkánským sýrem, jsou rajčata nepřekonatelná. Perfektní jsou také jako příloha v podobě rajčatového salátu s cibulí. Rajčata můžeme i zavařovat, nebo sušit. Nejznámější zavařenina z rajčat je kečup, který si snadno můžeme udělat doma. Při vaření rozhodně využijeme rajčatový protlak, který si připravíme z uvařených a následně rozmixovaných rajčat. Výborně se hodí na rajskou omáčku nebo polévku. Přebytek úrody pak zpracujeme do oblíbeného letního pokrmu, kterým je lečo, nebo čalamáda.