Den chřestu
Národní den
Den chřestu připadá každoročně na 23. dubna. Chřest, který je lidově známý jako špargl, patří mezi čím dál tím více oblíbené druhy jarní zeleniny. Je bohatý na vitamíny a minerály, což z něj činí výborný doplněk každé stravy. Někomu chutná více výraznější zelený chřest, další si pochutnává raději na jemnějším bílém.
Chřest bývá označován také jako luxus na jídelním stole nebo také král zeleniny. Zaujme svou lahodně jemnou, lehce nasládlou chutí, která tak trochu může připomínat čerstvý hrášek. Nejlepší je samozřejmě čerstvý. Pokud není přerostlý, dá se dokonce jíst i syrový. Na trhu si můžete setkat s chřestem z mnoha zemí – Itálie, Španělska i Peru, nejlepší je však ten český. Ten byl proslulý již za dob Rakouska-Uherska, kdy se dovážel i na císařský dvůr.
Na výběr máme ze tří druhů chřestu. Mezi nejoblíbenější patří zelený chřest, který má jemnou a mírně nahořklou chuť. Není s ním tolik práce jako s jeho bílou variantou. Bílý chřest má lehce nasládlou a jemnou chuť. Třetí možností je chřest fialový, který je nejvzácnější.
Jak připravit chřest
Při tepelné úpravě chřestu je nejdůležitější jej nepřevařit. Nejšetrnější metodou přípravy je blanšírování, při kterém se povede zachovat barvu i chuť. Chřest je možné také grilovat, přičemž Mírné spálení chřestu zvýrazní jeho oříškovou chuť a zároveň zachová jeho výraznou strukturu. Třetí možností je pečení, což je jeden z nejjednodušších způsobů úpravy této zeleniny. Stačí chřest pokapat olivovým olejem a vložit do trouby předehřáté na 180 °C. Pečte 12 minut, dokud chřest nezměkne.