Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

únor
28

Den čokoládového soufflé


Den čokoládového soufflé
Zdroj: Pixabay

Národní den

Když se řekne čokoládové soufflé, každý z nás si při pomyšlení na tento nadýchaný moučník vybaví, jak z něj po rozkrojení lžičkou pomalu vytéká horká čokoládová “láva”. Připravte si třeba zrovna v den čokoládového soufflé, který připadá na 28. února, dezert podle jednoho z našich receptů.

První recept na soufflé pochází již z počátku 19. století, kdy jej připravil francouzský šéfkuchař. Logicky nás tedy napadne, že název “soufflé” pochází z francouzského slova souffler, které se dá přeložit jako nadýchaný, nafouklý nebo lehký. Za tolik příznačnou lehkost suflé může pořádné množství vyšlehaného sněhu z bílků, které se do čokoládové směsi lehce vmíchá až těsně před pečením. Kromě něj do těsta patří také rozehřátá vysokoprocentní čokoláda, žloutky, cukr a hladká mouka. Soufflé pečeme v jednoporcových mističkách, které musejí být důkladně vymazané tukem a vysypané moukou (nebo třeba kokosem). Důležité je správně odhadnout délku doby pečení, soufflé by správně mělo být uvnitř částečně tekuté. Po upečení je jen na vás, jestli soufflé z formiček vyklopíte, nebo ho budete servírovat jen lehce pocukrované, nebo polité lahodnou čokoládovou ganache, připravenou podle tohoto receptu: 

Další varianty soufflé

Soufflé ale nemusí být jen sladké. Také jeho slané varianty jsou velmi oblíbené. Pokud nepatříte mezi milovníky čokolády, zkuste si doma připravit nadýchané kopřivové soufflé, dozlatova vypečené sýrové suflé, nebo třeba ricottové soufflé s parmezánem a bylinkami.  Tak co, na které z nich máte chuť? S našimi recepty na jejich přípravě není nic složitého. 

 

Kdo by neměl promeškat Den čokoládového soufflé?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie