Den fazolí
Národní den
Kdo by neměl rád fazolovou omáčku s bramborami či fazolový salát? Den fazolí připadá každoročně na 6. ledna. Na našem webu vám poradím nejen co z těchto oblíbených luštěnin uvařit, ale také jak je zpracovat, abychom je měli po celý rok.
Z fazolí lze připravit rychlá, levná a sytá jídla. Oblíbená je například fazolová polévka s uzeným masem, skvěle také chutnají s kuřecím masem. Můžete třeba vyzkoušet uvařit kuřecí pánev s fazolemi v barvách Mexika. Fazole lze kombinovat téměř s čímkoliv.
Fazole
Chuť fazolí je příjemně neutrální, proto se mohou kombinovat téměř s čímkoli. Různé druhy fazolí se hodí pro různé příležitosti, například mungo jsou báječné pro klíčení, adzuki bývají pro svou… Podívejte se na všechny fazole.
Jak zpracovat fazole
Fazolové lusky postupně narůstají během léta, snadno je možné je uchovat i na zimu. Nejsnazší je mražení, ale ani zavařování není složité. Nejprve je třeba natrhané fazole upravit. Omyjeme je a odstraníme oba konečky lusků a všechny nedostatky. Poté je nakrájíme nadrobno. Když je máme připravené na požadovanou velikost, zmrazíme je v mikrotenových sáčcích. Pokud plánujeme delší skladování, je vhodné krátké předvaření neboli blanšírování.
Nakrájené lusky jsou vhodné také k zavaření. Je třeba je zalít horkou vodou a alespoň pět minut povařit. Následně je scedíme a dáme do sklenic, poté fazole zalijeme nálevem. Sklenice uzavřeme a sterilujeme. Na nálev potřebujeme čtyři díly vody a 1 díl octa - tzn. např. 8 dcl vody a 2 dcl octa (nebo násobek uvedeného množství). Na 1 litr nálevu přidáme 1 lžíci soli a trochu cukru. Toto vše krátce povaříme a máme nálev k zalití fazolí ve sklenicích.
Zavařené fazole ve sladkokyselém nálevu můžeme použít třeba jako základ fazolových omáček. Ty se podávají obvykle s bramborami či knedlíkem. Hodí se k nim ještě třeba uvařené vajíčko.