Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

červen
5

Den kečupu


Den kečupu
Zdroj: Dennis Klein, Unsplash

Národní den

5. června si dopřejte hranolky, burger, těstoviny nebo párek v rohlíku. A co k tomu? Kečup. Den kečupu je oslavou dlouhé a lahodné historie tohoto dochucovadla. Která země je matkou kečupu a kolik ho ročně každý spořádáme?

Kečup je hustá omáčka z rajčat a používá se jako dochucovadlo. Bohužel se na trhu můžeme setkat s nekvalitními rajčaty a náhražkami rajčat za mrkve, která v červené omáčce nelze snadno rozeznat, nebo nadstavování omáčky vodou. Dále kečup obsahuje cukr a v některé druhy i opravdu velké množství, které rozhodně nepřidá na zdraví. Z tohoto důvodu je mnohem lepší výroba vlastního domácího kečupu. Kečup údajně pochází z asijské kuchyně, kde se jednalo o omáčku z ryb, která se jmenovala „ketjap“ nebo „kicap“. V 18. století jí Britové přivezli do Evropy a snažili se přípravu omáčky napodobit, tak se zrodila dnešní oblíbená rajčatová směs v lahvi, kterou má prý na jídelním stole až 95 % Američanů. Ale pozor, asi by vás překvapilo historické složení, kde kromě rajčat tehdejší omáčka obsahovala také houby, ořechy a údajně i ryby. Pokud u vás při jídle pravidelně vzniká diskuze na téma, jestli je lepší tatarka nebo kečup, obecně má kečup bohužel u nás druhé místo. I tak si každý z nás pochutnáme cca na 1,5 kg kečupu ročně. Je to hodně nebo málo, co myslíte?

Domácí kečup je nenahraditelný

Sezóna sklizně rajčat je pár letních měsíců a jejich výdrž v lednici je také krátká. Rajčata se musí rychle zpracovat a tvorba kečupu nebo leča či omáček pod těstoviny je ideální. Kečup má hned několik chuťových variant. Můžete jej připravit ve sladké verzi, kterou preferuje až 4/5 Čechů, dále přidat chilli, více koření nebo případně přidat další zeleninu. Pokud ještě nemáte oblíbený recept, jistě vám pomůže náš receptář.

Kdo by neměl promeškat Den kečupu?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Marie