Den koláčů
Národní den
Den koláčů slavíme 23. ledna. Když se řekne “koláč”, každý si představí ten, který má nejraději. Někdo kynuté koláče nebo frgály od babičky, jiný linecký koláč s marmeládou či ovocný páj. Jedno ale mají všechny společné – jejich chuť a vůně nám připomíná domov…
Koláče nás provází celým životem, všichni si je pamatujeme už z dětství. Ovocný koláč s máslovou drobenkou jak ho dělala babička jen tak někdo neumí, s dvojctihodnými koláčky je to podobné. Víte, odkud mají svůj název? Jsou to koláče se dvěma náplněmi, a jsou proto hodné “dvojí cti”. Buclatý koláč z vláčného kynutého těsta je naplněný tvarohovou náplní s rozinkami a pod bohatou korunou z drobenky najdeme ještě vrstvu lahodných švestkových povidel. Hotové koláče můžeme těsně po upečení potřít rozpuštěným máslem s rumem, které jim dodá neodolatelnou vůni. Názorné video poradí, jak jednoduše připravit skvělou máslovou drobenku.
Jiný kraj, jiný mrav?
Druhů a podob koláčů je nespočet. Na Valašsku se setkáváme s tradičními frgály - velkými, kulatými koláči s tenkou vrstvou těsta a různými náplněmi (nejčastěji tvarohovou, hruškovou, makovou nebo povidlovou) a drobenkou. Obdobou frgálů jsou chodské koláče, které jsou navíc bohatě zdobené merhováním. Na žádné svatbě - ať už v Čechách, nebo na Moravě - nesmějí chybět svatební koláčky. Rohové koláče jsou zdobené čtyřmi druhy náplní a na svatbě se podávají všem neprovdaným. Tradice praví, že ten, kdo rohový koláč sní pod stolem, se do roka provdá.
Související články
Související recepty
Kdo by neměl promeškat Den koláčů?
Dejte jim vědět
V následujících letech tento den připadá na
Následující významné dny
Přečtěte si Zobrazit více
Na Vánoce patří vaječňák: Nejlepší je z kvalitního rumu a smetany. Pravá vanilka z něj udělá delikatesu
Peče celá země: Nejlepší svatební koláče jsou ty dvojctihodné. Jak na ně podle porotců soutěže
Cukrář Josef Maršálek bude zase péct s Terezou Bebarovou. Do Prahy už tento víkend přivezou Vánoce jako z pohádky