Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

červenec
29

Den lasagní


Den lasagní
Zdroj: Pixabay

Národní den

Den lasagní najdeme v kalendáři pod datem 29. července. Lasagne jsou typickou specialitou italské kuchyně a jsou poměrně oblíbené i v našich končinách. Pokud víte, jak na to, příprava nezabere příliš mnoho času.

Lasagne je možné stejně jako ostatní těstoviny připravit na mnoho způsobů. Společné jim jsou jednotlivé vrstvy těstovin prokládané různými surovinami. Jednat se může o masové ragú, zeleninu, šunku, uzeniny i sýry. Těstovinové pláty se zapékají navíc s bešamelem, čímž dosáhnete nového chuťové dimenze. Ale i z toho důvodu se jedná o poměrně syté a vydatné jídlo. 

Kde se vzaly lasagne

Ma pokrmu podobném lasagním si mohli pochutnávat už lidé ve středověku v oblastech dnešní Itálie. Tehdy však lasagne vypadaly úplně jinak než dnes. Chyběla v nich třeba rajčata. Lasagne, jak je známe dnes, vznikly v Neapoli. Již v 80. letech 19. století se objevil v jedné kuchařce recept, v němž hlavní roli hrály nejen pláty těstovin, ale i rajčata. Postupně se začaly přidávat další a další ingredience.

Většina lidí si dopřává lasagne s omáčkou z mletého masa dušeného s rajčaty a kořenovou zeleninou – tedy těstoviny s boloňským ragú. Není to však zdaleka jediná varianta. Dát si můžete i vegetariánskou verzi lasagní s různými druhy zeleniny. Chybět by neměl špenát, cukety, olivy a houby. 

Kdo by neměl promeškat Den lasagní?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie