Den limonády
Národní den
7. května je ideální den na lahodné osvěžení. Slavíme Den limonády, nejoblíbenějšího nealkoholického nápoje se spoustou příchutí a variant. Možná znáte také moravský název sodovka nebo sifon. Víte, odkud se vlastně limonáda vzala a jak si ji doma připravit?
Limonádu v dnešní době seženeme snadno téměř v každé hospůdce. Je to totiž oblíbené sladké letní osvěžení s bublinkami. Věděli jste však, že limonáda má své kořeny ve Francii? První citronová limonáda bez bublinek zde vznikla v roce 1630, a protože se citron francouzsky řekne "le limon", lehce pak vznikl název "limonáda". U nás do druhé světové války dělali ovocné limonády cukráři smícháním ovocné šťávy a jedlé sody, odtud zase moravský název "sodovka". V dnešní době se limonády nasycují oxidem uhličitým, který se postará o specifické oblíbené bublinky. Příchutí je velké množství, ale mezi ty nejznámější patří kolové limonády, citrusové, malinové a jiné ovocné, nebo bylinkové šťávy jako například levandule a bez.
Jak udělat domácí limonádu
Příprava domácí limonády zabere jen chvíli a jako osvěžení při posezení s přáteli jistě sklidí velký úspěch. Základem je jemně perlivá voda, ale můžeme použít i neperlivou. Dále do pravé limonády patří citrusy jako limetka, pomeranč a citrony. Použijeme jejich šťávu a pár koleček můžeme využít na ozdobu. Další postup záleží na naší chuti, můžeme přidat nakrájené ovoce a ovocnou šťávu, dokonce i kompot. Dosladíme třtinovým cukrem, přidáme kostky ledu a ozdobíme lístky máty. Limonádu podáváme vychlazenou.
Související články
Související recepty
Kdo by neměl promeškat Den limonády?
Dejte jim vědět
V následujících letech tento den připadá na
Následující významné dny
Přečtěte si Zobrazit více
Cukrář Josef Maršálek radí, jak zajistit, aby buchty nebyly vysušené. Klíčem k úspěchu je hlavně neuspěchat přípravu
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
15 nejlepších receptů na vánoční cukroví: Prohlédněte si výběr z našeho receptáře