Den nudlí
Národní den
Říjen je měsícem těstovin, a tak se není čemu divit, že právě na 6. října připadá den nudlí. Jsou známé po celém světě a málokterou potravinu můžeme vidět v tolika podobách, jako právě nudle. Dají se připravit na stovky způsobů, nasladko i naslano a pokaždé v jiné úpravě.
V Číně se nudle jedly už za dynastie Chan 200 let př. n. l., a postupně se rozšířily do celého světa. A když v roce 1958 japonský podnikatel Momofuku Ando, jehož cílem bylo vymýtit světový hlad, vynalezl instantní nudle, rychle se staly jednou z neoblíbenějších potravin světa.
V obchodě se setkáváme se širšími plochými i tenčími kulatými nudlemi, můžeme volit mezi klasickými nebo bezvaječnými, připravenými z pšeničné, pohankové nebo rýžové mouky. Poměrně jednoduše můžeme nudle připravit i doma, vytlačením těsta pomocí strojku, nebo nakrájením tenkých plátů těsta nožem.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak připravit domácí nudle?
Je to velice snadné, nebojte, zvládne to úplně každý.
- Smícháme mouku a vejce, až vznikne hladké těsto.
- Těsto necháme asi 15 minut odpočinout.
- Pak těsto rozválíme na velmi tenký plát, který necháme znovu odpočinout cca 30 minut. (Bez částečného oschnutí by se pláty těsta při krájení lepily na sebe.)
- Nakrájené obdélníky naskládáme na sebe a napříč krájíme tenké nudle.
- Nakrájené nudle ihned uvaříme, nebo necháme za průběžného pročechrávání uschnout na čisté a suché utěrce.
Ať připravené doma, nebo kvalitní koupené, mají nudle široké spektrum využití. Tenkými nudlemi doplníme fantastické masové vývary a širší mohou být plnohodnotným hlavním chodem. Ve sladké úpravě (známé nudle s mákem), i naslano, třeba s dušeným zelím a uzeným masem.
V posledních letech získávají na oblibě také zeleninové nudle (nejvíce ty cuketové, zvané zoodles nebo také cudle). Jsou skvělou dietní alternativou ke klasickým těstovinám a nepotřebují dlouhou tepelnou úpravu.