Den omáček
Národní den
Den omáček připadá na 21. prosince. Kdo by je neměl rád? Vždyť jsou neodmyslitelnou součástí naší kuchyně. Většina z nás na nich vyrostla, potkávala je nejdříve v jídelnách školních, později jsme je mívali na oběd v práci.
K dokonalé omáčce vede několik důležitých kroků, které určují, jak bude hotová omáčka chutnat. Nejdůležitější je základ, nejčastěji připravený z cibule a další zeleniny restované na sádle nebo na másle. Základ zalijeme vývarem, mlékem či vodou - podle druhu omáčky. Dochutit ho můžeme kořením, vínem, octem (citronovou šťávou), bylinkami (koprem, křenem). Na závěr omáčku zahustíme - moukou a smetanou, máslovou jíškou, nebo zcela bez mouky, pasírovanou zeleninou.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jaké známe typy omáček
Tak kterou omáčku si dáte? Smetanovou křenovou, pikantní gulášovou, krémovou houbovou či koprovou, rajskou, na paprice nebo znojemskou? Skvělá je i sýrová - k lososu nebo na těstoviny. Hlavně svíčková s karlovarským knedlíkem, ta dodnes patří mezi nejslavnostnější jídla české kuchyně.
Neměli bychom zapomenout ani na omáčky sladké, jako je borůvková, švestková, šípková nebo pomerančová. Některé se podávají s masem (se zvěřinou), jiné s ovocnými knedlíčky nebo lívanečky.