Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

duben
12

Den pendreků


Den pendreků
Zdroj: Hanna Stolt, Unsplash

Národní den

Kdo by neznal pendreky? Tradiční pochoutku, která nám všem připomene sladkou chuť dětství a cukrovinek. Jste zastánci obyčejného černého pendreku nebo je podle vás lepší pendrek v čokoládě či s ovocnou nebo karamelovou příchutí? Otevřete sáček lékořicových dobrot a oslavte s námi 12. dubna den pendreků.

Pendrek je cukrovinka, která obsahuje extrakt z lékořice. Lékořice je rostlina, která kvete v létě fialovými květy a důležitý je její kořen. Kořen se nakrájí, namočí a namele na malé kousky. Poté se vaří, až se odpaří veškerá tekutina a zbyde hustá černá hmota tzv. lékořicový extrakt. V Českých zemích bylo běžné užití lékořice v tehdejší medicíně k odstranění potíží v trávicí soustavě, k tlumení kašle aj. Podle všeho má i protizánětlivé účinky, a dokonce působí proti kožním onemocněním včetně akné. Pokud jste milovníci pendreků, buďte obezřetní, při nadměrném užívání může lékořice zvýšit krevní tlak a způsobit i otoky.

Jak připravit pendreky doma

Chcete mít pendrek podle svého gusta? Vytvořte si s námi vlastní cukrovinku přesně podle své chuti. Do hrnce nasypeme 200 g třtinového cukru, 175 g másla, 50 g medu a 100 g kondenzovaného mléka. Směs v hrnci přivedeme k varu a mícháme. Správnou konzistenci zkusíme tak, že směs nabereme na lžíci a ponoříme do studené vody. Pokud se podaří zformovat kuličku, máme hotovo. Vše nalijeme do 100 g hladké mouky se špetkou soli, přidáme lžičku tekutého lékořicového extraktu a lžičku oblíbené rostlinné šťávy (např. řepového džusu). Směs promícháme, nalijeme do formy s pečicím papírem a necháme hodinu tuhnout. Poté krájíme, popř. obalíme v cukru a mlsáme.

Kdo by neměl promeškat Den pendreků?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie

Naposledy jste si prohlédli