Den pistácií
Národní den
Mlsáte rádi zdravě? Pokud ano, je den 26. února jako stvořený právě pro vás. Připadá na něj totiž den pistácií. Tyto zdravé a chutné ořechy jsou s ostatními nezaměnitelné právě díky své jasně zelené barvě. A nehodí se jen jako křupavá, slaná pochoutka ke sledování televize. Skvěle chutnají i v dezertech - a kdo by neznal pistáciovou zmrzlinu?
To, že jsou ořechy zdravé, asi nikoho nepřekvapí. Pistácie ale z řady skořápkových plodů vyčnívají právě díky svým výjimečným vlastnostem. Jsou plné antioxidantů, takže zpomalují stárnutí buněk, jsou bohaté na vitamín B6 a draslík, a také obsahují melatonin - hormon spánku. Pistácie rostou v trsech na stromě, zvaném řečík pistáciový, nebo také pistácie pravá. Každý oříšek je ukrytý v tenké, ale velmi tvrdé skořápce, která v průběhu zrání praská. S trochou fantazie si můžeme všimnout, že prasklá skořápka oříšku tvoří “úsměv” - proto se pistáciím v Číně přezdívá “šťastné ořechy”. Většinou se pistácie prodávají neloupané, a protože jsou skryté ve skořápce, je proces jejich pražení a solení jiný než u ostatních druhů ořechů. Nejdříve jsou 24 hodin naložené do solného roztoku, a teprve pak se nasucho praží v pražícím bubnu.
Pistácie lidstvo zná již více než 9000 let, dříve ale byly pochoutkou určenou výhradně panovníkům. Momentálně se nejvíce pěstují v Americe, která vyprodukuje více než polovinu z celkového množství pistácií na světovém trhu.
Pistácie v kuchyni
Všichni je asi nejraději chroupeme pražené a solené jen tak, jako pochutinu. Skvělé jsou ale i v ovocném nebo zeleninovém salátu, kde příjemně křupou. Můžeme je zakomponovat do pesta s bylinkami a sýrem a pak jím ochutit těstoviny, nebo je přidat do slaného či sladkého pečiva. Doma si poměrně jednoduše vyrobíme i pistáciové máslo nebo pastu, které potom využijeme při přípravě dezertů nebo krémů.