Den plísňového sýra
Národní den
Pokud máte v oblibě plísňové sýry, právě 9. října je důvod k oslavě, tento den totiž patří právě jim. Plísňové sýry již odnepaměti rozdělují lidi na dva tábory – jedni tuto plesnivou pochoutku milují, ti druzí ji nemohou doslova ani cítit.
Vedle běžných sýrových kultur se na výrobě oblíbených plísňových sýrů nezastupitelně podílí ušlechtilé plísňové kultury, nejčastěji z rodu Penicilinum.
Plísňové sýry rozdělujeme do dvou hlavních skupin:
- sýry s bílou plísní na povrchu (Camembert, Brie, Hermelín)
- sýry s modrou nebo zelenou plísní uvnitř hmoty (Gorgonzola, Niva, Roquefort)
Co vy, znáte nejběžnější plísňové sýry?
Camembert a Brie - francouzské sýry s bílou plísňovou kůrkou, pod kterou se skrývá sametově hebký sýr krémové konzistence. Tyto sýry jsou běžně k dostání téměř v každém českém obchodě.
Gorgonzola – jeden z nejznámějších italských sýrů, vyrábí se z kravského mléka a má krémovou konzistenci a modrou plíseň uvnitř hmoty. Podle intenzity chuti volíme mezi výraznou Gorgonzolou piccante a jemnější Gorgonzolou dolce.
Roquefort - francouzský sýr krémové textury, prorostlý modrozelenou plísní se vyrábí výhradně z ovčího mléka. Má velmi výraznou chuť a poměrně vysoký obsah tuku (52 %), proto si ho vychutnáváme v menším množství.
Niva – český sýr vyrobený z kravského mléka s ušlechtilou plísní uvnitř, jehož receptura je údajně inspirována Roquefortem. Jeho chuť nejlépe vynikne v kombinaci s ořechy nebo se sklenkou kvalitního vína.
Hermelín – česká obdoba sýra Camembert, po rozkrojení je uvnitř pružný, ale neroztéká se. V České republice se vyrábí již od roku 1923.
Sýry s ušlechtilou plísní nabízejí širokou škálu možností, kde je využít. Aromatické sýry si vychutnáme jen tak, se sklenkou dobrého vína, s ořechy či s ovocem. Můžeme je použít i k další tepelné úpravě – skvěle dochutí zeleninové saláty, hodí se do krémových omáček, k zapékání s masem, ale i na pizzu. Krom toho tu máme několik ryze českých specialit, jako je Hermelín naložený se zeleninou, nebo třená Niva.